2. a 3. týden postní
17.– 30. 3. 2019
(příští nedělní stránka vyjde 31. 3. 2019)
Nedělní stránka ve formátu pdf ke stažení (vel.cca700kb)NS_2019-03-17.pdf
Když se ocitli v oblaku, zmocnila se jich bázeň.
A z oblaku se ozval hlas: „Toto jest můj vyvolený Syn,
toho poslouchejte.“ (Lk 9,34n)
Ohlášky týdne 17. – 23. března:
Ohlášky týdne 24. – 30. března:
Ohlášky týdne 31. března – 6. dubna:
Úmysl diecézní modlitební štafety:
K 25. výročí založení Plzeňské diecéze se každý týden postupně modlíme za všechny farnosti diecéze.
Doba postní - Jaká je její náplň?
Začněme od konce postní doby - od Velikonoc, na něž je postní doba přípravou. Ty jsou to ústředními svátky liturgického roku. Ve smrti a vzkříšení Ježíše Krista spočívá jádro celého křesťanství. A křesťanské velikonoce jsou vlastně formou určitého dramatu, hry v nejvznešenějším slova smyslu, kterou je liturgie. Slavení velikonoc tak vede k prožití podstatných zastavení na cestě Boží záchrany, podstatné body dějin spásy, totiž vyvedení z Egypta, záchranu beránkem, jehož krví byly pomazány veřeje, soud, utrpení, smrt a vzkříšení pravého velikonočního beránka - Krista. A liturgie je dramatem, do něhož má být "divák", tedy křesťan, vtažen: má se ho zúčastnit, aby měl podíl nejen na plodech této "hry", tedy liturgie, ale i na plodech skutečné původní události - vykupitelského díla Ježíše Krista.
Ale vraťme se ještě k chápání velikonoc jako liturgie - hry. Křesťan byl jednou provždy "pronesen" koupelí znovuzrození. Ale tento fakt, navěky platný, má pronikat do jeho vědomí, které je stále zanášeno vším možným i nemožným, Božím i hříšným. Musí se tedy k této základní skutečnosti vracet, aby měl jako svobodný, rozumný, jednající tvor ze své vůle účast na tajemství Kristovy smrti a vzkříšení - jinými slovy, aby vědomě uchopil skutečnost svého křtu a aby jej uskutečňoval. K tomu mu má pomoci každoroční prožití Velikonoc. Účast křesťana na velikonoční slavnosti má totiž pro něj vyvrcholit obnovou křestního slibu v liturgii velikonoční noci. Ježíšovo utrpení, smrt a vzkříšení se totiž stalo pro nás plně platným právě naším křtem - tím se v nás uskutečnilo tajemství vykoupení. Obnovou křestního slibu si tento nejzávaznější fakt i závazek svého života chceme uvědomit a znovu jej prožít. To ovšem nejde ve dvou nebo třech minutách, v čase, v němž obnova při liturgii velikonoční noci proběhne. A tak na tuto obnovu nás připravuje nejen liturgie velikonočního třídení, ale právě celá postní doba.
V čem se tedy může tato příprava postní dobou uskutečňovat?
- odřeknutím si postem toho, co nás zdržuje a poutá, se uvolňujeme pro Boha
- zřeknutím se něčeho ve prospěch bližních realizujeme základní přikázání lásky a ztotožňujeme se s Kristem
- větší pozorností vůči Božímu slovu vnikáme hlouběji do tajemství Božího jednání s lidmi
- hlubší a plnější modlitbou se sbližujeme s Bohem, naším Otcem
- rozjímáním Kristova utrpení, například v křížové cestě, se snažíme nejen vidět velikost Boží lásky, ale také pochopit, že cesta spásy vede přes kříž
- pokáním, které vrcholí ve svátosti smíření, děláme svůj obrat k Bohu, ke Kristově cestě, rozcházíme se s hříchem, nastupujeme cestu nápravy, vracíme se do křestního stavu Božích dětí.
Zřeknutím se zla a vyznáním víry při obnově křestního slibu ve velikonoční noci potom korunujeme naši postní "práci" a dáváme Bohu prostor, aby v nás mohl konat své velké činy, aby v nás projevil svou sílu, tu sílu, kterou Krista vzkřísil z mrtvých (Ef 1,19-20).
Autor: Opatrný Aleš
Večer chval
Březnový večer chval bychom rádi společně prožili ve čtvrtek 21. 3. od 17:30 na faře. Povzbuďme se k účasti, ať nad námi může Hospodin rozjasnit svou tvář a naplnit nás radostí a pokojem.
Pátek 22. 3. bude společným farním dnem pokání, modlitby a postu.
První část dne prožijeme osobním postem, od 16:30 se sejdeme ke křížové cestě a od 17:00 budeme slavit mši svatou. Po mši svaté budeme uvedeni do společné adorace za naši farnost a její otevření se působení Ducha svatého.
Návštěvy nemocných a osamělých
Konkrétním projevem naší postní obnovy se může stát větší všímavost vůči osamělým a nemocným lidem v našem okolí. Starší lidé se často cítí být svému okolí na obtíž a tudíž sami si o pomoc či návštěvu neřeknou. Pokusme se jim dát pocítit, že stáří může být dobou nejen bolestnou, ale také velmi plodnou. Pokud poznáte lidi, kteří by rádi přijali i návštěvu faráře, postní doba je k tomu velmi vhodný čas. Farář rád přijme vaše podněty a tyto bratry a sestry navštíví.
Přijeďte na každoroční manifestaci všech, kdo věří, že každé počaté dítě má dostat šanci. Pomozte nám změnit Českou republiku, aby každá rodina mohla děti přijímat s radostí. Nevnucujeme zákazy. Nabízíme řešení.
Program:
Odhlášení není problém. Brzkým přihlášením nám ale velmi ulehčíte přípravu.
Martyrologie za rok 2018 uvádí, že bylo na celém světě zabito 40 misionářů, téměř dvojnásobek oproti 23 obětem v roce 2017. Většinou se jedná o kněze-35.
Připomeňme také, že v současné době je kvůli své víře po celém světě ohroženo na životě 200 mil. křesťanů. Podrobnou zprávu najdete na: www.missio.cz /aktuality/martyrologie-za-rok-2018.
Vložme prosím do přímluv při bohoslužbách i soukromě prosbu papeže Františka: „Modleme se za mnohé křesťany ve světě, kteří trpí pronásledováním a násilím. Ať jim Bůh daruje odvahu k věrnosti.“
Pozvánky
…Pane Ježíši, prosíme za své děti a samy za sebe, každé zastavení na Tvé křížové cestě je také zastavením na naší životní cestě…