Úvod > Služby > Nemocní

Nemocní

Teologický rozměr služby                                            19.jpg

Služba nemocným (ale i uvězněným, chudým, a různým způsobem vyloučeným lidem) patří v církvi k nejdůležitějším. Zjevuje se v ní totiž velmi konkrétně eucharistické tajemství církve. Nemocný, opuštěný nebo hladový žízní a v této žízni je přítomná žízeň Ježíše Krista. Služba nemocným tak nejen člověku žíznivému po Boží spáse dává tuto spásu zakusit, ale probouzí touhu po Kristu i v tom, kdo nemocnému slouží. Službou samotnou tak vzniká hluboká zkušenost Boží lásky a spásy u všech zúčastněných.

Kdo se službě věnuje

Řada farníků sokolovské farnosti nemocné, opuštěné i jinak vyloučené lidi navštěvuje a různým způsobem jim pomáhá. Někteří tak činí spontánně - neorganizovaně, jiní skrze služby farní charity nebo skrze službu dobrovolnického centra Střípky. Farář tyto laické služby ještě doplňuje svátostnými službami (svátost smíření, svátost nemocných, svátost eucharistie), ke kterým je pověřen.

Kde se služba realizuje

Všude tam, kde se nemocní a opuštění nacházejí - domácnosti, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, domovy se zvláštním režimem. V domovech pro seniory V Královském Poříčí a Dolním Rychnově je služba nemocným doplněna i o společné bohoslužby v ekumenickém rozměru. Střídají se zde po 14 dnech bohoslužby katolické a bohoslužby Církve Československé Husitské.

Jak o službu požádat

Buď přes farní charitu, nebo dobrovolnické centrum Střípky, nebo přímo u faráře.

Frekvence návštěv záleží na osobní domluvě a na možnostech zúčastněných. Farář dlouhodobě nemocné (doma i v nemocnici) zpravidla navštěvuje v měsíční periodě na první pátek v měsíci. K akutním případům ať doma nebo v nemocnici je připraven přijít kdykoliv.

Faráře je možno kontaktovat prostřednictvím formuláře na konci této stránky, v případech, kdy je nebezpečí z prodlení, pak nejlépe telefonicky (608 656 556). Celý kontakt zde.

Zvláště v případech zhoršujícího se zdravotního stavu se velmi doporučuje s domluvou návštěvy neváhat. V případě, že se nemocný nachází v nemocnici na jednotce JIP nebo ARO a není schopen samostatné komunikace, je třeba sloužícímu personálu ze strany rodiny jasně říct, že má o službu kněze zájem.

Náplň služby nemocným

Pomůžeme vám

Máte-li zájem o návštěvu nemocného, vyplňte následující formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů