Úvod > Služby > Svátosti > Svátost biřmování

Svátost biřmování

"Svátost biřmování je potřebná k dovršení křestní milosti... Pokřtěné dokonaleji spojuje s církví a obdařuje zvláštní silou Ducha svatého, proto jsou ještě více povinni šířit a bránit víru slovem i skutkem jako opravdoví Kristovi svědkové" (KKC 1285).

Biřmování dospívajících

Podle staré praxe západní církve však u dítěte biřmování nenásleduje hned po křtu jako tomu má být u dospělého křtěnce nebo jak tomu je u pravoslavných křesťanů, ale je odloženo až do dospívání nebo dospělosti. Biskupské konference mají stanovit nejnižší věk biřmovanců. U nás je to 15 roků. Řádným udělovatelem biřmování je biskup, za určitých okolností může biřmovat i kněz.

Biřmován může být člověk, který je pokřtěn v katolické církvi, byl už připraven k přijímání svátosti smíření a eucharistie, dosáhl zmíněného věku a absolvoval přípravu na přijetí svátosti biřmování. Jen v nebezpečí smrti může a být ten, kdo byl pokřtěn a nebyl biřmován, biřmován neprodleně a to i knězem.

Biřmování se v naší farnosti obvykle organizuje vždy po několika letech. S patřičným předstihem se pak také vyhlásí a uskuteční příprava. Ta trvá zpravidla několik měsíců, případně i po celý rok, a zahrnuje jak formální katecheze a diskuse nad různými tématy, tak prostor k osobnímu růstu ve víře. Může a má být velmi důležitým uvedením mladého člověka do plného života víry, který už není závislý na rodičích.

Každý rok je také příležitost k přijetí biřmování v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni, zpravidla na slavnost Seslání Ducha svatého.

Vždy a všude se však musí biřmovanec vykázat tzv. biřmovacím lístkem, na kterém jsou uvedena jeho osobní data a jméno biřmovacího patrona - světce, které si k biřmování vybral. Kněz, který měl na starosti přípravu, svým podpisem a farním razítkem a tomto lístku stvrzuje, že adept byl na biřmování řádně připraven.

Biřmování v ostatních situacích

Podobně se koná příprava na biřmování i u starších pokřtěných a svoji víru praktikujících dospělých, kteří z různých důvodů nebyli biřmování v dospívání.

Ti, kteří sice byli pokřtěni jako malé děti, pak již dále však svoji víru nepraktikovali, se na biřmování zpravidla připravují společně s těmi, kteří se připravují na křest v dospělosti (před biřmováním pak tito lidé prožijí tzv. "obnovu křtu").

U nepokřtěného dospělého příprava na biřmování v podstatě spadá v jedno s přípravou na křest (viz část Křest).

Další materiály najdete na Pastorace.cz.

Poradíme Vám

Máte-li jakýkoli dotaz či podnět k činnosti farnosti Sokolov, pošlete nám jej prostřednictvím následujícího formuláře.