Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Válečné Velikonoce

Válečné VelikonoceDatum konání:
9.4.2022
Datum ukončení:
17.4.2022

Válečné Velikonoce

Asi nikdo z nás nečekal, že k letošnímu Velkému pátku ani moc nebudeme potřebovat chodit do kostela. K tomu abychom se spojili s Kristovým utrpením a smrtí, nám bude stačit pustit si televizi a slyšet „Nářky“ lidí z Ukrajiny a Ruska.

Myslím, že je hodně důležité, abychom tento Kristův nářek nevytěsnili, ale skutečně ho slyšeli.

Co nám může říci o nás samotných?

 Může to být prohloubenější poznání, že naše touhy a energie, které jsme doposud investovali do snažení o to, aby náš život byl pohodlný a ještě pohodlnější, nejsou jen na úkor přírody, kterou jsme už prakticky zničili, ale také přímo souvisí s vražděním lidí. Koho by napadlo, že každé spuštění kohoutku s plynem přináší peníze agresorovi k tomu, aby kupoval vojenskou techniku, která devastuje lidské životy? Za jak drahou cenu si kupujeme naše pohodlí!

 Druhým, možná ještě palčivějším prozřením je poznání, že to, co jsme až doposud nazývali svobodou, vlastně žádná svoboda není. Kdo z nás je ochoten položit život za „pohodlný život“? Kdo z nás půjde do války za pohodlný život, kde je velká pravděpodobnost, že pro svobodu svou a druhých zemře? Nemůže být nazýváno svobodou to, za co nejsem schopen zemřít.

 Pokud by Ježíš neměl odvahu zemřít, zemřeli bychom my všichni.

Pokud nemáme odvahu zemřít sobě a svým potřebám druhým vnucovat sebe a své názory, je to jako s atomovou válkou. Vypouštím ničící jadernou hlavici, která nezničí jen protivníka, ale i mě.

 Objevit skutečnou svobodu naproti tomu znamená, že jsem porozuměl a poznal jak očišťující, osvobozující a život sdílející je vést dialog, ve kterém sice odumírám sobě, ale dostávám mnohem víc. Dostávám všechny ty, bez kterých jsem jen opuštěným agresorem.

 Jak dlouho bude trvat Velký pátek? Bude to jako v Ježíšově životě jeden den, nebo to budou roky, desetiletí? Kvůli mému tvrdému srdci? Kvůli mé nepoučitelnosti?

 Možnost udělat krok ke svobodě je v každém z nás. Pozor ale! Nejde ho udělat, nenasadíme-li všanc celý náš život! Odvážní pak mohou uprostřed noci spatřit světlo, které nakonec prozáří všechno a ukáže život v celé jeho kráse.

                                                                                                                  Petr Bauchner


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Modlitební síť přímluvců
30 1 2 3
Jana Vébrová, Petr Tichý
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17
Dobrosmrťácký fest
18
Dobrosmrťácký fest
19
20 21 22 23 24 25
Den rodin
26
27 28 29 30 31
Rekolekce pro ženy
1
Rekolekce pro ženy
2
Rekolekce pro ženy