Úvod > Aktuality > Misijní neděle 18.10.2020

Misijní neděle 18.10.2020

16.10.2020

Misijní Most Modlitby – sobota 17. 10. ve 21:00 - Vytvořme opět v předvečer Misijní neděle společný Misijní Most Modlitby. Zájemci se mohou doma či v kostele sejít, zapálit svíčku a pomodlit se růženec nebo jakoukoliv modlitbu za misie, misionáře, chudé a trpící lidi, za šíření radosti evangelia ve světě. Svíce pro tuto aktivitu mohou být předem požehnány v kostele.

Misijní neděle – přípravu a průběh mohou doprovázet přednášky, besedy, videoprojekce, výstavy, adorace a modlitba růžence. Lze použít také materiály vydané PMD- Misijní úvahy – Malá zamyšlení na každý den, kartičky s modlitbou k MN, Misijní zpravodaj s přílohou a pro děti Misijní kalendář. Všechny materiály lze objednat v Národní kanceláři PMD a u diecézních ředitelů. Děti se v průběhu Misijní neděle rády zapojují do tradičních akcí PMD což je Misijní štrůdlování®, Misijní koláč®, Misijní jarmark®, Pohled pro misie®, Misijní bonbónek apod., zpívají misijní hymnu, podílí se na přípravě liturgie i tím, že svými převleky v obětním průvodu připomínají děti různých kontinentů. Ideální je přihlásit děti do Misijního klubka.

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 18. října 2020pe05 Plakat Misijni nedele 2020.jpg

Vážení a milí bratři a sestry, srdečně Vás zdravím.

Následující neděli budeme slavit Světový den misií, u nás známý pod názvem Misijní neděle. Od roku 1926, kdy ho ustanovil papež Pius XI., se věřící ve všech katolických farnostech světa během Misijní neděle společně modlí a finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným ve všech kontinentech skrze Papežské misijní dílo šíření víry.

Ze získaných prostředků se zajišťuje kvalitní a systematická pomoc nejchudším ve více než tisícovce diecézí světa. Dovolte mi, abych Vám upřímně poděkoval za modlitby a veškerou podporu papežských misií v loňském roce. Díky Vaší štědrosti jsme mohli pomoci chudým lidem v sedmi zemích tří kontinentů částkou více než 15,5 milionů korun. Pomáháme tak v Ugandě, Zambii, Bangladéši, Indii, Srí Lance, Peru a Paraguay s pastoračními a edukačními projekty. Podporujeme katechisty, stavby a opravy kostelů a kaplí. Pomáháme lidem zlepšovat životní podmínky a podporou řeholních kongregací a diecézních organizací podáváme pomocnou ruku všem potřebným.

Papež František ve svém poselství k této neděli vyjadřuje svou vděčnost za naše nasazení, se kterým v říjnu loňského roku celá církev prožívala Mimořádný misijní měsíc. V mnoha společenstvích si věřící hlouběji uvědomili, že každý pokřtěný je zároveň poslaný nést evangelium druhým zvláště svědectvím svého života. I v letošním roce, v němž nám pandemie Covid-19 přinesla mnoho omezení, utrpení a postavila před nás nové výzvy, pokračuje misionářské působení celé církve v duchu slov, které najdeme u proroka Izaiáše: „Zde jsem, mne pošli!“.

Oslava Světového dne misií potvrzuje, že naše modlitba i materiální pomoc jsou příležitostí k aktivní účasti na Ježíšově poslání v jeho církvi. Jak mnoho kdo dal, se podle sv. Ambrože nepočítá podle toho, kolik vydal, ale podle toho, kolik mu zbylo. Když pomáháme chudým, jistě nikdy nezchudneme, protože jak píše sv. Pavel Filipanům (4,19): „Můj Bůh je přebohatý, skvěle vám to odplatí skrze Krista Ježíše ve všem, cokoli budete potřebovat.“

Ať Vás všechny provází Duch Svatý a ochraňuje Panna Maria, hvězda evangelizace.

Ze srdce Vám i Vašim blízkým žehná

jáhen Leoš Halbrštát

národní ředitel Papežských misijních děl v České republice

Kytarový koncert Duo Mareli