Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Globální katolické klimatické hnutí

Globální katolické klimatické hnutíDatum konání:
1.12.2019
Datum ukončení:
15.12.2019

GLOBAL CATHOLIC CLIMATE MOVEMENT (Globální katolické klimatické hnutí) inspiruje k prožití adventního času v duchu Laudato si' papeže Františka:

"Neustálé hromadění možností spotřeby rozptyluje srdce a brání mu v tom, aby dovedlo ocenit každou věc a každý okamžik. Avšak pokojná přítomnost uprostřed každé skutečnosti - jakkoli může být nepatrná - nám otevírá mnohem širší možnosti chápání a osobní realizace." (papež František, Laudato si', čl. 222)

"Laudato si' Advent" je je plný radosti, která přichází spolu s osvobozením se od omezení konzumní kultury. Dovolujeme si soustředit se na to, co je skutečně důležité: propojení a vztahy, které sdílíme.

V duchu Laudato si', GCCM (Globální katolické klimatické hnutí) sdílí tradice, na základě kterých naše rodiny prožívají Advent. Tyto tradice sytí našeho ducha a chrání náš společný dům.

Na stránkách GCCM (https://catholicclimatemovement.global/laudato-si-advent) je momentálně dispozici 12 inspirací vyrostlých ze života konkrétních rodin. Zde uvádíme překlad jejich názvů těchto tradic a výtah z jejich podrobnějších charakteristik, které jsou na odkazovaném webu k dispozici v angličtině (níže v komentářích jsou pak tyto inspirace doplněny i dalšími odkazy):

1. PRAVÝ SMYSL VÁNOC: Učte děti pravému smyslu Vánoc (např. tak, že si s nimi budete u jídla povídat o životním prostředí a o různých způsobech, jak můžeme přispívat k řešení velkých problémů v dnešním světě - děti se v těchto rozhovorech budou stávat vašimi učiteli).

2. SPOLEČNĚ PROŽITÝ ČAS: Dělte se o společně prožitý čas, místo o věci (např. tím, že naučíte své děti připravit nějaký zvláštní, ze zemí, prostotou či chudobou spojený pokrm, který mají rádi vaši rodiče či prarodiče a společně s nimi si pak tento pokrm užijete na Štědrý večer).

3. PODPORA LOKÁLNÍ PRODUKCE: Podpořte lokální producenty a "cirkulární ekonomiku" tím, že budete kupovat second-handové produkty (jestliže darujeme již jednou použité produkty, např. knihy z antikvariátu, můžeme tím přispět ke snížení nákladů na výrobu nových, a tak udělat malý protestní krok proti kultuře typu "použij a vyhoď").

4. BEZOBALOVÉ VÁNOCE: Používejte na dárky méně obalů, případně obaly používejte opakovaně (můžete také tvůrčím způsobem jako obal použít staré noviny, vánoční papír z loňska, případně dárky zabalit do plátěných obalů - čím prostší, tím lepší).

5. HOSPODAŘENÍ S JÍDLEM: Dejte zbylé jídlo k dispozici tam, kde je možné jej zužitkovat (např. můžete to, co vám zbude ze sváteční večeře, ale i zcela nově navíc nakoupené potraviny, nabídnout různým přístřeškům pro lidi bez přístřeší).

6. NOVÉ TRADICE: Nastartujte nové tradice (chcete-li podpořit Vánoce jako čas pro rodinu, zkuste je např. oslavit nějakou rodinnou výpravou do přírody, např. s ozdobením stromku pro zvířátka, kdy si můžete užít jak dary Stvoření, tak sebe navzájem).

7. MODLITBA SE STVOŘENÍM: Modlete se spolu se Stvořením, abyste se tak připravili na dar Vtělení (v Adventu a o Vánocích se modlete venku, v přírodě, a sdílejte tak s celým Stvořením touhu zakusit dar Vtělení).

8. ZKUŠENOSTI A ZÁŽITKY: Darujte zkušenosti a zážitky, spíše než předměty (svým nejbližším, zkuste darovat méně věcí a více času - např. zvláštní den strávený jen společně s nimi, kdy si společně užíváte starých, často nepoužívaných dárků z předchozích let).

9. VLASTNORUČNÍ VÁNOČNÍ VÝROBKY: Věnujte se výrobě vánočních předmětů (dárků, ozdob apod.) z recyklovaných materiálů (společně tak můžete trávit čas se svými dětmi, které učíte udržitelný přístup k životu tím, že spolu vyrábíte vánoční dárky či symboly - např. jesličky - z již použitých materiálů).

10. SPRAVEDLIVĚJŠÍ SVĚT: Pomáhejte utvářet spravedlivější svět tím, že přispějete na nějaký dobrý účel (spolu s dětmi můžeme např. projít seznam organizací věnujících se ochraně životního prostředí a záchraně klimatu a vybrat si jednu z nich, kterou jako rodina podpoříte).

11. KAŽDÝ DEN SPECIÁLNÍ: Udělejte každý den Adventu něčím speciální (můžete se např. v rodině každý večer bavit o nějaké věci, kterou nás naučil Ježíš, abyste se tak připravili na oslavu jeho Vtělení; můžete také použít adventní kalendář, kde si každý večer vytáhnete nějaký úkol, který pak druhý den jako rodina společně plníte - jako např. darování něčeho z vašeho šatníku, napsání dopisu některému z politiků na téma ochrany klimatu, nebo telefonát někomu osamělému).

12. OBDOBÍ REFLEXE: Využijte Advent jako dobu k reflexi (tato reflexe může mít vnější a vnitřní rozměr: vnější - úklid domu a reflexe nad tím, jak můžeme žít více udržitelným stylem života; vnitřní - reflektovat, co je pro mě důležité a jak to mohu žít, obzvlášť jak např. mohu používat svůj hlas k zastání se lidí, jejichž hlas není slyšet).


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
31
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
1
Chvilky pro demokracii
Poselstvi papeže Františka k 53. světovému dni míru
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
2
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
3
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
4
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
5
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
6
Chvilky pro demokracii
Přehled vánočních bohoslužeb v sokolovské farnosti
7
Chvilky pro demokracii
8
Chvilky pro demokracii
9
Chvilky pro demokracii
10
Chvilky pro demokracii
11
Chvilky pro demokracii
12
Chvilky pro demokracii
13
Chvilky pro demokracii
14
Chvilky pro demokracii
15
Chvilky pro demokracii
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2