Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Globální katolické klimatické hnutí

Globální katolické klimatické hnutíDatum konání:
1.12.2019
Datum ukončení:
15.12.2019

GLOBAL CATHOLIC CLIMATE MOVEMENT (Globální katolické klimatické hnutí) inspiruje k prožití adventního času v duchu Laudato si' papeže Františka:

"Neustálé hromadění možností spotřeby rozptyluje srdce a brání mu v tom, aby dovedlo ocenit každou věc a každý okamžik. Avšak pokojná přítomnost uprostřed každé skutečnosti - jakkoli může být nepatrná - nám otevírá mnohem širší možnosti chápání a osobní realizace." (papež František, Laudato si', čl. 222)

"Laudato si' Advent" je je plný radosti, která přichází spolu s osvobozením se od omezení konzumní kultury. Dovolujeme si soustředit se na to, co je skutečně důležité: propojení a vztahy, které sdílíme.

V duchu Laudato si', GCCM (Globální katolické klimatické hnutí) sdílí tradice, na základě kterých naše rodiny prožívají Advent. Tyto tradice sytí našeho ducha a chrání náš společný dům.

Na stránkách GCCM (https://catholicclimatemovement.global/laudato-si-advent) je momentálně dispozici 12 inspirací vyrostlých ze života konkrétních rodin. Zde uvádíme překlad jejich názvů těchto tradic a výtah z jejich podrobnějších charakteristik, které jsou na odkazovaném webu k dispozici v angličtině (níže v komentářích jsou pak tyto inspirace doplněny i dalšími odkazy):

1. PRAVÝ SMYSL VÁNOC: Učte děti pravému smyslu Vánoc (např. tak, že si s nimi budete u jídla povídat o životním prostředí a o různých způsobech, jak můžeme přispívat k řešení velkých problémů v dnešním světě - děti se v těchto rozhovorech budou stávat vašimi učiteli).

2. SPOLEČNĚ PROŽITÝ ČAS: Dělte se o společně prožitý čas, místo o věci (např. tím, že naučíte své děti připravit nějaký zvláštní, ze zemí, prostotou či chudobou spojený pokrm, který mají rádi vaši rodiče či prarodiče a společně s nimi si pak tento pokrm užijete na Štědrý večer).

3. PODPORA LOKÁLNÍ PRODUKCE: Podpořte lokální producenty a "cirkulární ekonomiku" tím, že budete kupovat second-handové produkty (jestliže darujeme již jednou použité produkty, např. knihy z antikvariátu, můžeme tím přispět ke snížení nákladů na výrobu nových, a tak udělat malý protestní krok proti kultuře typu "použij a vyhoď").

4. BEZOBALOVÉ VÁNOCE: Používejte na dárky méně obalů, případně obaly používejte opakovaně (můžete také tvůrčím způsobem jako obal použít staré noviny, vánoční papír z loňska, případně dárky zabalit do plátěných obalů - čím prostší, tím lepší).

5. HOSPODAŘENÍ S JÍDLEM: Dejte zbylé jídlo k dispozici tam, kde je možné jej zužitkovat (např. můžete to, co vám zbude ze sváteční večeře, ale i zcela nově navíc nakoupené potraviny, nabídnout různým přístřeškům pro lidi bez přístřeší).

6. NOVÉ TRADICE: Nastartujte nové tradice (chcete-li podpořit Vánoce jako čas pro rodinu, zkuste je např. oslavit nějakou rodinnou výpravou do přírody, např. s ozdobením stromku pro zvířátka, kdy si můžete užít jak dary Stvoření, tak sebe navzájem).

7. MODLITBA SE STVOŘENÍM: Modlete se spolu se Stvořením, abyste se tak připravili na dar Vtělení (v Adventu a o Vánocích se modlete venku, v přírodě, a sdílejte tak s celým Stvořením touhu zakusit dar Vtělení).

8. ZKUŠENOSTI A ZÁŽITKY: Darujte zkušenosti a zážitky, spíše než předměty (svým nejbližším, zkuste darovat méně věcí a více času - např. zvláštní den strávený jen společně s nimi, kdy si společně užíváte starých, často nepoužívaných dárků z předchozích let).

9. VLASTNORUČNÍ VÁNOČNÍ VÝROBKY: Věnujte se výrobě vánočních předmětů (dárků, ozdob apod.) z recyklovaných materiálů (společně tak můžete trávit čas se svými dětmi, které učíte udržitelný přístup k životu tím, že spolu vyrábíte vánoční dárky či symboly - např. jesličky - z již použitých materiálů).

10. SPRAVEDLIVĚJŠÍ SVĚT: Pomáhejte utvářet spravedlivější svět tím, že přispějete na nějaký dobrý účel (spolu s dětmi můžeme např. projít seznam organizací věnujících se ochraně životního prostředí a záchraně klimatu a vybrat si jednu z nich, kterou jako rodina podpoříte).

11. KAŽDÝ DEN SPECIÁLNÍ: Udělejte každý den Adventu něčím speciální (můžete se např. v rodině každý večer bavit o nějaké věci, kterou nás naučil Ježíš, abyste se tak připravili na oslavu jeho Vtělení; můžete také použít adventní kalendář, kde si každý večer vytáhnete nějaký úkol, který pak druhý den jako rodina společně plníte - jako např. darování něčeho z vašeho šatníku, napsání dopisu některému z politiků na téma ochrany klimatu, nebo telefonát někomu osamělému).

12. OBDOBÍ REFLEXE: Využijte Advent jako dobu k reflexi (tato reflexe může mít vnější a vnitřní rozměr: vnější - úklid domu a reflexe nad tím, jak můžeme žít více udržitelným stylem života; vnitřní - reflektovat, co je pro mě důležité a jak to mohu žít, obzvlášť jak např. mohu používat svůj hlas k zastání se lidí, jejichž hlas není slyšet).


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Modlitební síť přímluvců
30 1 2 3
Jana Vébrová, Petr Tichý
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17
Dobrosmrťácký fest
18
Dobrosmrťácký fest
19
20 21 22 23 24 25
Den rodin
26
27 28 29 30 31
Rekolekce pro ženy
1
Rekolekce pro ženy
2
Rekolekce pro ženy