Zaniklé kostely a kaple na území farnosti od roku 1945 do roku 1989.
Údaje jsou uvedeny se souhlasem provozovatele webu znicenekostely.cz.
Arnoltov
Byla čtvercová se stanovou střechou a sanktusníkem. Na bocích měla po jednom polokruhově zakončeném okně. - Ves i s kaplí byla poničena v době začlenění do bývalého vojenského újezdu Prameny; k rozsáhlým demolicím poškozených budov zde došlo až po zrušení újezdu na základě hromadného demoličního výměru, který vydal Okresní národní výbor Sokolov dne 13.2.1957. - Kaple je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1841.
Kaplička
Zůstalo jen obdélné zdivo (1,2 x 0,55 m) do výše max. 0,3 m. Dle zbytků omítky měla modrou barvu. - Stála po levé straně odbočky ze silnice z Kostelní Břízy směrem k prvnímu domu v Arnoltově. - Pozemek s kapličkou je v soukromém vlastnictví (Ivo Černohorský ze Všeborovic).
Bernov
Kaplička
Zůstaly jen zbytky cihlového zdiva obdélného tvaru (cca 1,9 x 0,8 m); cihlové trosky jsou rozházeny i kolem. - Umístění kaple: na konci asfaltové silničky se dát cestou doleva (po pravé straně jsou dva domy a pak dřevěná kůlna); kaplička stála po pravé straně cesty mezi těmito dvěma domy a dřevěnou kůlnou. Kaplička je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1842. - Kaplička stála na dvojici pozemků; jeden (stavební parcela č. 34) je v soukromém vlastnictví (Hana Zimová ze Sokolova), druhý (pozemková parcela č. 526/2) patří Lesům ČR, s.p. - Ze vsi Bernov zůstalo asi devět domů a chata.
Březová
kaplička bez obr. - v JZ části města, na křižovatce ulic Lesní a Gen. Svobody, u velké lípy
Citice
Kostel Povýšení sv. Kříže
Postaven v roce 1930 a v říjnu téhož roku při něm zřízena filiálka sokolovské římskokatolické fary. 22. září 2004 převzalo kostel občanské sdruženi Zapomenuté světlo a toto sdružení 25. září 2004 zahájilo generální opravu celé stavby.
Kaplička
Zbořena asi roku 1959 nebo 1960 státními statky. - Kaplička stála přibližně 100 m za posledními původními domy nad starou silnicí do Kytlice. Místo bylo později vytěženo a poté znovu zasypáno doly. - Pozemek, na němž kaplička stála, patří firmě Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. ze Sokolova.
Čistá
Kostel sv. Michala
Kostel byl postaven v letech 1774 - 1775 Wenzelem Hausmannem z Teplé na místě staršího kostela ze 16. století (už v roce 1551 farní), který vyhořel roku 1772. Věž byla přistavěna roku 1777. - Jednolodní, obdélný, s polokruhově uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží (se třemi zvony) v ose kostela za presbytářem na východní straně. Obdélná loď měla zaoblené rohy, nečleněné stěny byly prolomeny obdélnými, půlkruhově zaklenutými okny. Presbytář byl obdélný, zevně uzavřen trojboce, uvnitř půlkruhově. Hranolová věž byla členěná do dvou pater, se třemi velkými a dvěma malými zvony. Vybaven byl kvalitním barokním mobiliářem, zejména hlavním barokním oltářem, bočním oltářem z 2. poloviny 17. století a kazatelnou z roku 1772. - Věž kostela byla zničena asi roku 1947 dělostřeleckou salvou při natáčení armádního instruktážního filmu Boj o osadu (město bylo v letech 1946 - 1954 zabráno do někdejšího Vojenského újezdu Prameny). - Město poškozené vojáky bylo zcela zbořeno asi v roce 1956 (již dne 13.2.1957 informoval Okresní národní výbor Sokolov, že demolice v Čisté již byly provedeny); trosky kostela byly rozhrnuty buldozerem, zůstaly jen rozházené velké opracované kameny. Nyní je u bývalého kostela postavena jen pamětní deska s historií města. - Pozemek, na němž kostel stál, patří církvi. - Ve městě byla i křížová cesta u cesty na hřbitov na východním okraji města.
Zdroj: Martin Čechura: Zaniklé kostely Čech
Kaple zvaná Ölbergkapelle
Kaple stála v nivě poblíž dnešního vchodu do dolu Jeroným poblíž samoty Berggruben. Nazývána také Hornická kaple. V barokní kapli z počátku 18. století byly umístěny dřevěné sochy Ježíše a jeho apoštolů (sochy byly na konci 19. století umístěny do nově postavené kaple západně od kostela přímo v Čisté). - Kaple byla zbořena asi v první polovině 19. století, není zakreslena už ani na mapě Stabilního katastru z roku 1841.
Kaple sv. Jana Křtitele
Barokní kaple stála v tzv. Cechu.
Kaple
Do kaple byly po její výstavbě umístěny dřevěné sochy Ježíše a jeho apoštolů, jež původně stávaly v již dříve zbořené kapli zvané Ölbergkapelle.
Hlavno
Kaple byla obdélná s podkovovitým závěrem a sanktusovou věžičkou, přibližné rozměry 3 x 3 m. - Stála uprostřed návsi na zeleném trojúhelníku se dvěma lípami a studnou. - Pozemek, na němž kaple stála, patří obci Citice.
Kaplička
Kaplička stála na krásném vyhlídkovém místě. - Nyní je na jejím místě triangulační bod (je to na nejvyšším místě kousek od lomu). - Kaplička je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1841.
Horní Žitná
Horní Žitná – kaple Nejsvětější Trojice obr 20 a -
Zůstala jen hromada trosek (opracované kameny) po levé straně silnice do Dolních Lazů asi 10 m od dvojice velikých javorů. - Kapli nechal zbudovat majitel vsi Christoph Ernst von Bigatto, který v té době v Žitné bydlel. Jednalo se o jednolodní obdélnou barokní stavbu (vnitřní rozměr 5,4 x 8 m) s užším, půlkruhovým presbytářem a kruchtou. Střecha byla mansardová se sanktusníkem nad presbytářem. Vnější i vnitřní stěny byly členěny pilastry a nikami pro umístění soch. Rovněž mobiliář kaple byl barokní. Hlavní oltář s obrazem Nejsvětější Trojice byl doplněn o polychromovaný dřevěný reliéf; u triumfálního oblouku, na epištolní straně, stál postranní oltář se sochami sv. Josefa a sv. Dominika. Na evangelní straně stál oltář se sochami sv. Antonína Paduánského a sv. Veroniky (?). Na tabernáklu byl umístěn polychromovaný dřevěný reliéf s námětem Poslední večeře. Při jižní straně lodi byl ještě přistaven malý oltář sv. Josefa s bohatou figurální výzdobou. V nikách na severní straně kaple stály téměř 1,5 metru vysoké dřevěné polychromované sochy sv. Šebestiána a Madony s Ježíškem, na konzolách jižní strany stály sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. - Kaple je zakreslena na mapě Stabilního katastru z roku 1841. - Pozemek, na němž kaple stála, je v soukromém vlastnictví (Ing. Petr Potůček z Lázní Kynžvart). - Ves Horní Žitná je zcela zbořena, zůstal jen pomník padlým (zničena jen kamenná deska se jmény padlých). Ves i s kaplí byla poničena v době začlenění do bývalého vojenského výcvikového prostoru (VVP) Prameny; k rozsáhlým demolicím poškozených budov zde došlo až po zrušení VVP na základě hromadného demoličního výměru, který vydal Okresní národní výbor Mariánské Lázně dne 6.3.1957.
Zdroj: Vladimír Prokop + Lukáš Smola: Sokolovsko
Hrušková
Kaple
Stála u skupiny tří statků, které jsou také zbořeny. - V osadě zůstalo asi 20 domů, přibyly dvě novostavby a dosti chat. - Ves i s kapličkou byla poničena v době začlenění do bývalého vojenského ůjezdu Prameny; k rozsáhlým demolicím poškozených budov zde došlo až po zrušení újezdu na základě hromadného demoličního výměru, který vydal Okresní národní výbor Sokolov dne 13.2.1957.