Listopad
Diecézní synoda: „KDE JSME?“
Od pátku do pondělí 25.-28.října probíhalo setkání Generálního shromáždění diecézní synody, kterého se zúčastnila stovka delegátů a delegátek z různých koutů naší diecéze. Konalo se v Johannisthalu, ve zdejším, moderním exercičním domě, v prostředí nádherné podzimní přírody u říčky Waldnaab u Windischeschenbachu .
Setkání bylo provázeno každodenní společnou či osobní modlitbou, slavením eucharistie, bylo prodchnuto otevřenou a příjemnou atmosférou. Pro účastníky bylo intenzivní v mnoha ohledech: jednak potřebná soustředěnost, časová náročnost diskuzí ve skupinkách, které byly navzájem inspirující a obohacující, i následné hlasování. Po celou dobu facilitátoři skupinek a synodní tým odváděli neskutečný výkon a prokazovali ostatním velkou podporu. Všichni byli vydatně posilňováni jak duchovně, tak tělesně a některé obtížné situace včas pomohla odlehčit i správná dávka humoru
A díky tomu všemu společně s Boží milostí se na závěr setkání zrodil oficiální dokument, do kterého se budeme moci všichni začíst;-) Pojednává o současné situaci v naší diecézi a bude základem pro další fáze diecézní synody.
Jsem velmi vděčná, že jsem se mohla osobně zúčastnit této výjimečné události. Ráda bych touto cestou znovu poděkovala všem z chodovské a novosedelské farnosti, kteří se různě do diecézní synody zapojili a zapojují (skrze modlitbu, při hovorech, vyplněním dotazníků, …). Vaše chodovská delegátka Máří
Společná setkání v listopadu
Dušičkové mše a pobožnosti v neděli 3. 11.: Krajková 11:30 – pobožnost na hřbitově, Sokolov 14:00 –pobožnost na hřbitově, Citice 15:00 –pobožnost na hřbitově, Dolní Rychnov 15:30 –pobožnost na hřbitově, Královské Poříčí 15:00 -mše svatá, 15:45 –pobožnost na hřbitově, Březová 16:00 -pobožnost na hřbitově.
Bohoslužba za bezpečí. Ve úterý 5. 11. se od 15:00 uskutečnila v sokolovském kostele Bohoslužba za bezpečí a proběhla mše za zemřelé policisty a občanské zaměstnance Policie ČR. Tuto akci pořádáme již několik let ve spolupráci s Křesťanskou policejní asociací.
První pátek. Na pátek 8. 11. se přesunuly návštěvy nemocných prvního pátku v měsíci spolu s adorací od 16:00 v sokolovském farním kostele a svátostí pomazání nemocných během mše svaté od 17:00.
Večer chval. Ve čtvrtek 14. 11. se od 17:30 uskutečnil v sokolovském farním kostele večer chval.
V pátek 15. 11. nebyla večerní mše svatá v Sokolově.
Světový den chudých. V neděli 17. 11. o 33. neděli v mezidobí slavili Světový den chudých. Při všech bohoslužbách proběhla sbírka na křesťanská média. List papeže Františka ke Dni chudých je na webových stránkách farnosti.
Mše v kostele v Královském Poříčí. V neděli 17. 11. jsme slavili od 15:00 mši svatou v Královském Poříčí.
LIVE s biskupem Tomášem. V pondělí 18. listopadu od 20 hodin proběhlo pravidelné živé vysílání pořadu “LIVE s biskupem”. Již během předcházejícího týdne bylo možné live@bip.cz (a v průběhu přenosu také přes chat na YouTube) biskupovi položit otázky.
Divadlo Zapomenuté světlo Ve středu 20. 11. se na sokolovské faře uskutečnilo v rámci projektu „Otevřená fara“ divadelní představení Zapomenuté světlo. .
Den pokání postu a modlitby. Pátek 22. 11.jsme prožili jako Farní den pokání, postu a modlitby s úmyslem spojit se v modlitbách za oběti sexuálního zneužívání.
Slavnost Ježíše Krist krále. Na neděli 24. 11. připadla Slavnost Ježíše Krista Krále.
Advent na Kamenici. V neděli 1. 12. bylo od 15:30 tradiční adventní setkání u kapličky na Kamenici.
Informace ze sokolovské Farní charity
Charitní šatník. V září ukončil svoji několikaletou pracovní misi v našem šatníku rocker Standa Beneš. Na jeho místo nastoupila nová paní šatníková Tereza, která se nedávno přistěhovala s manželem a synem do Habartova.
Potravinová sbírka 23.11.2024 probíhalo podzimní kolo Potravinové sbírky.
Projekt „Otevřená fara“
Ve středu 20. 11. od 18:00 se v rámci "Otevřené fary" uskutečnilo divadelní představení Zapomenuté světlo, které opět svým specifickým způsobem ztvárňoval nám některým známý herec Jan Horák. Zapomenuté světlo je dílo Jakuba Demla. V anotaci k představení se píše: Zapomenuté světlo není o konfliktu muže, básníka a kněze. Je o trojí samotě, které zklamaný muž, vznětlivý básník a nekonformní kněz musí čelit." Vstupné 150 Kč. Sebiš
Ještě k diecézní synodě
Synodální Joe, aneb Johanistallská opera
"Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina". Dovolil jsem si vypůjčit a trochu poopravit název jedné slavné české komedie. Mohl jsem se jako delegát účastnit synodního zasedání v německém Johanistallu. Jakožto asi úplně nejlepší (padouch nebo hrdina, nevím), ze sokolovské farnosti jsem měl tu možnost být účasten této historické události. Asi se nebudu sáhodlouze rozepisovat o podrobnostech, jelikož se v brzké době setkáte s výsledkem našeho snažení v podobě dokumentu, který jsme na závěr synody společně odhlasovali. To co mne opravdu nakoplo bylo pro mne žité, v Johanistallu hmatatelné Kristovo tělo, tvořené živými lidmi (delegáti, kněží, biskup, facilitátoři), kteří po dobu čtyř dní dokázali společně prožívat čas, formulovat současnou situaci naší církve a samozřejmě slavit a chválit Pána, který je zamilovaný jak do padoucha, tak do hrdiny. Takže opravdu jedna rodina! Díky za možnost být u toho tvoření a být u Toho, pána stvoření.
Sebiš, doktor a delegát
Kontemplace s katechezí uvádějící k poznání naší pravé identity a k poznání kořenů víry. Každé pondělí od 18:40 na chodovské faře a každý čtvrtek od 17:30 na faře v Sokolově.
Adventní rekolekce. pozvání k poslechu a ke zhlédnutí adventní duchovní obnovy s biskupem Tomášem Holubem. Tématem bylo letos "(Ne)mít Boha na distanc". Rekolekce byla rozdělena do tří půlhodinových bloků duchovního slova biskupa Tomáše a bloků rozjímání a modlitby. Rekolekce proběhla v sobotu 7. prosince v čase 9:30–12:30
Rekolekce pro ženy na Perninku. Pozvánka na rekolekce pro ženy na Perninku konané 6.–8. prosince 2024. Tento exerciční víkend konaný v tichu v krásném prostředí Krušných hor, byl pod vedením P. Petra Dombeka, OMI a Martiny Podlipné. Téma rekolekce je „Mistře, kde bydlíš?“ Cena 1.200 Kč, podrobnosti a přihlášky na martina.podlipna2@seznam.cz, tel. 777 025 312.
Týden modliteb za mládež. Týden od 17. do 24. listopadu je celosvětově zasvěcený modlitbě za mládež. Prosba provšechny, zapojit se do Týdnu modliteb za mládež (TMM) jakýmkoliv způsobem.
Další oznámení
Nabídka Denní tiché chvíle a kalendářů na rok 2024. V kostelích je k dispozici Denní tichá chvíle za 96.-Kč. Tato brožura vydávaná každým rokem už mnohým posloužila k plodnému prožití denního spočinutí v tichu a Božím slovu. Stolní kalendáře budou k dostání v nejbližší době
Listopadoví jubilanti:
V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v listopadu svoje narozeniny:
Jedná se o Christianu Dědičovou, Marii Horychovou, Veroniku Vlachou a Jana Miškovského.
Statistika:
Pohřby Chodov: Blanka Netíková
Pohřby Sokolov: Anna Holá, Jan Ihnacík, Jan Gažík
Sbírky:
Sokolov - 10 617 Kč, Krajková – 1 595 Kč, Svatava – 8 700 Kč, kasičky – 2 434 Kč, sbírka na sdělovací prostředky 8 700 Kč
Chodov – 2 701 Kč, Nové Sedlo – 520 Kč, sbírka an sdělovací prostředky – 2 069 Kč
Prosinec
Advent
Milí bratři a sestry,
Dostal jsem malý adventní věnec. A když jsem si jej položil v kuchyni na stůl, zadíval se na jeho zelené větvičky a nadechl se svěží vůně, projelo mým tělem krásné rozechvění. To příroda, les a ruce, který ten věneček vytvořily, mi darovaly něco krásného, něco, co mi přináší pro život tu největší sílu – naději. A naději, že mohu být stále více obdarováván, že mohu být tedy stále pozornější a citlivější k životu ve mně i kolem mě, chci v sobě nově probouzet při každém pohledu na tento věnec. Vnímám, že vnitřní pozornost k daru naděje, mi tak dává sílu vyvažovat v sobě spoustu tíhy, která na mě padá, když si uvědomuji, co všechno musím v Adventu stihnout a zařídit.
Děkuji za toto svěží adventní nadechnutí Petr Bauchner
Pravidelná farní setkání v Adventu
Bohoslužby adventních nedělí byly ve farnostech v pravidelném nedělním pořadu. Večerní nedělní bohoslužby v Sokolově, pokud byl na náměstí hluk, byly v boční kapli kostela. Na 1. neděli adventní byly požehnány adventní věnce.
Roráty v době adventní. Rorátní mše svaté se v době adventní konaly ve farním kostele v Sokolově každou středu od 6:00. (mše v 7:40 nebyla). V Chodově každou sobotu v 7:00, s výjimkou soboty 7. 12, kdy roráty byly v 8:00.
Adventní setkání bdělosti s duchovním slovem. Každý čtvrtek během doby adventní jsme se scházeli na faře v Sokolově od 17:30, abychom společně bděli – kontemplovali a povzbudili se Božím slovem.
Společná setkání v prosinci
První neděle adventní. Neděle 1. 12. byla první nedělí adventní. Při bohoslužbách byly požehnány adventní věnce.
Advent na Kamenici. V neděli 1. 12. bylo od 15:30 tradiční adventní setkání u kapličky na Kamenici.
Chodovská pastorační rada. V pondělí 2. 12. se sešla od 18:30 chodovská pastorační rada.
První pátek. První pátek 6. 12. jsme prožili adorací od 16:00 v sokolovském farním kostele a svátostí pomazání nemocných během mše svaté od 17:00.
Setkání dětí s Mikulášem. V pátek 6. 12. přišel do sokolovského kostela v 18:00 na návštěvu Mikuláš.
Svátost smíření před Vánocemi. Farní kostel Sokolov– pondělí 16. 12. 15:00 – 17:00 Krajková – pondělí 16. 12. 18:00 – 18:30, Chodov – sobota 21. 12. 8:00 – 9:30
Adventní rekolekce v Chodově. V sobotu 7. 12. se na chodovské faře uskutečnili adventní rekolekce. Zahájeny byly rorátní mší svatou v 8:00 (roráty v 7:00 nebudou) a od 9:30 jsme pokračovali s biskupem Tomášem online formou. Zakončení bylo ve 12:30.
Adventní koncert v Sokolově. V sokolovském farním kostele se uskutečnil v sobotu 7. 12. od 17:00 adventní koncert skupiny Elegance z Ostrova. Synth, pop, rock. Hudba, která pohladila po duši. Vstupné dobrovolné - výtěžek byl určen pro farní charitu Sokolov.
Sokolovská pastorační a ekonomická rada. V pondělí 9. 12. proběhlo od 18:00 společné setkání sokolovské pastorační a ekonomické rady.
Svatavská pouť. Ve čtvrtek 12. 12. jsme oslavili ve Svatavě svátek Neposkvrněného početí Panny Marie – pouť Svatavského kostela
Den pokání postu a modlitby. Pátek 15. 12. jsme prožili jako farní den pokání postu a modlitby. Spojila nás společná touha po tom, aby se lidé učili vnímavosti, pozornosti a naslouchání sobě navzájem a osvobodili se tak od válek, zabíjení a destrukce světa.
Brigáda k vánoční výzdobě sokolovského kostela. V sobotu 14. 12. od 9:30 se uskutečnila v sokolovském farním kostele brigáda na vánoční výzdobu a úklid kostela. V 8:00 byl na Kostelní Bříze sraz těch, kteří přijeli pomoci s řezáním vánočních stromečků.
Den pokání postu a modlitby. Pátek 15. 12. jsme prožili jako farní den pokání postu a modlitby. Spojila nás společná touha po tom, aby se lidé učili vnímavosti, pozornosti a naslouchání sobě navzájem a osvobodili se tak od válek, zabíjení a destrukce světa.
Brigáda k vánoční výzdobě sokolovského kostela. V sobotu 14. 12. od 9:30 se uskutečnila v sokolovském farním kostele brigáda na vánoční výzdobu a úklid kostela. V 8:00 byl na Kostelní Bříze sraz těch, kteří přijeli pomoci s řezáním vánočních stromečků.
Mše svatá v Sokolově v 8:30. Mše svatá v Chodově v 9:00. Mše svatá v Krajkové v 10:30. Mše svatá v Novém Sedle v 11:00. Mše svatá v Sokolově v 17:00.
Mše svatá v 8:30 v Sokolově. Mše svatá v Chodově v 9:00. Mše svatá v 10:00 ve Svatavě.
(Mše svatá v Krajkové v Novém Sedle a večerní v Sokolově nebudou).
Návštěvy jesliček ve farním kostele v Sokolově
Návštěvy jesliček ve farním kostele v Chodově
V pátek 27. 12. nebyla večerní mše svatá v Sokolově.
Mše svaté v Sokolově i Chodově v nedělním pořadu
Adventní rekolekce. Pozvánka k poslechu a ke zhlédnutí adventní duchovní obnovy s biskupem Tomášem Holubem. Tématem bylo letos "(Ne)mít Boha na distanc". Rekolekce byla rozdělena do tří půlhodinových bloků duchovního slova biskupa Tomáše a bloků rozjímání a modlitby. Rekolekce proběhla v sobotu 7. prosince v čase 9:30–12:30
Po zavíračce“ 13. 12. od 17:30 se v Bezobalovém obchodě sv. Františka z Assisi nasyp uskutečnil již třetí komunitní akce s názvem "Po zavíračce". Bylo zde možné ochutnat různé pochutiny, popít víno, svařák, mošt a poslechnout si koncert Alexandry Klvač a Pavla Klvače. Vstupné 200 Kč.
Adventní koncert v Krajkové 14.12. od 17:00 v Krajkovském kostele proběhlo vánoční pásmo dětí z MŠ a ZŠ a poté rámci charitativního koncertu hrála bluegrassová skupina Spektrum. Výtěžek z koncertu byl použit na podporu služby sanitky přání, která plní přání imobilním pacientům v terminálním stavu života. Vstupné 100 a 50Kč.
Otevřená fara – Iva Marešová - Razam - Slovanské vánoce
17.12. od 19:00 hod. v rámci akce Otevřená fara jsme hostili na naší sokolovské faře zpěvačku Ivu Marešovou a část kapely Razam. Zazněly Slovanské koledy v nádherném provedení kapely Razam. Vstupné 200 Kč.
Zahájení jubilejního roku 2025
Na Svátek Svaté rodiny, v neděli 29. prosince 2024, se konalo na základě přání papeže Františka ve všech katedrálách na světě oficiální zahájení Jubilejního roku 2025, a to za přítomnosti všech kněží z diecéze.
I v naší diecézi se k tomuto zahájení sešli v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni v 15:30 hodin. Tentýž den během dopoledních bohoslužeb ve všech farnostech v diecézi bylo slavnostně přečteno oznámení o zahájení Jubilejního roku a konaly se přímluvy za jeho požehnaný průběh.
Koledy v sokolovském kostele. Děti ze školní družiny ZŠ Pionýrů zazpívali v kostele v úterý 17. 12. od 14:00 koledy.
Vánoční koncert v kostele v Tatrovicích 23.12. od 18:00 s promluvou faráře a modlitbou. Štěpánská koleda v kostele v Novém Sedle 26. 12. 11:00 – 12:00. Vystoupili děti z místní ZŠ pod vedením paní učitelky Lenky Žiškové.
Pomoc potřebným
Vánoční posezení s lidmi bez domova na faře v Sokolově 23.12. jsme oslavili s lidmi bez domova společně Vánoce. Připravili jsme opět pohoštění polévku a nějaké sladké dobroty. Každý ze zúčastněných byl obdarován malým dárkem. Byly to opět věci, které přinesli lidé na faru. Jednalo se o věci osobní hygieny, papírové kapesníky, teplé ponožky, rukavice, konzervy, ovoce, sušenky. Za dary poděkoval ředitel charity Sebiš
Nocleženky. Po dohodě se sociální službou Pomoc v nouzi, která v Sokolově provozuje Denní centrum a noclehárnu, budeme lidem bez domova poskytovat tzv. nocleženky. Jelikož jeden nocleh na noclehárně stojí 40 Kč, a ne-chceme dávat peníze přímo lidem bez domova, budeme proplácet nocleženky (poukaz, který na charitě dostane člověk, který potřebuje využít tuto službu). Měsíčně chceme na tuto službu věnovat 400 Kč z charitních peněz. Pokud by se našel další ochotný dárce, který by chtěl přispět, bude v prosinci a lednu provedena sbírka v rámci mše.
Diecézní synoda
Dne 28. října 2024 byl schválen Závěrečný dokument první etapy diecézní synody, a to dvoutřetinovou většinou delegátů a delegátek prvního generálního shromáždění diecézní synody v Johannisthalu.
Tento dokument byl ke stažení na stránkách farnosti i diecéze, a pohovořili o něm synodní delegáti Jan Sebján a Marie Pelcová. Ti také o synodě referovali na prosincových pastoračních radách obou farností.
Prosincoví jubilanti
V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v prosinci svoje narozeniny: Jarmila Bláhová, Miroslav Šulc, Miroslav Wagner.
Statistika sokolovské a chodovské farnosti.
Křest Sokolov: Romana Stella Mirgová
Pohřeb Sokolov: Bartoloměj Kaleja, Jan Sivák
Sbírky: Sokolov – 27 359 Kč, Krajková – 3 010 Kč, Svatava – 12 800 Kč, kasičky - 5 027 Kč
Chodov – 6 138 Kč, Nové Sedlo – 1 750 Kč, Tatrovice – 460 Kč, kasičky – 9 577 Kč
Poděkování za uplynulý rok 2024
Milí bratři a sestry,
je moc hezké připomenout si věci, které nemusíme oplácet, protože nám byly dány jako dar. Jako skutečný dar, který nezanechává v našem srdci nic jiného, než vděčnost a radost.
Z mnohých takových darů bych chtěl vybrat alespoň některé, které se mě a bratra Ireneje zvláště dotýkají:
Krásné je, že jsme mohli v uplynulém roce, jako křesťané, v našich farnostech prožívat viditelně, při našich setkáních to, že jsme Tělem Kristovým, Snoubenkou Kristovou, že můžeme vnímat svoji identitu jako identitu lidí, kteří dostali moc stát se Božími dětmi. A toto poznání nás spojilo a vedlo nás ke slavení Boží přítomnosti uprostřed nás, i její darování se celému světu. V obou farnostech nám dělala radost kontemplativní skupinka, v Sokolově že pokračuje, v Chodově, že nově vznikla a že zároveň připravuje lidi, kteří se chtějí hlouběji začlenit do života z víry, na přijetí svátostí. Vděčností mě také naplňují společenství, které se scházejí k modlitbám: Modlitby matek, svatyňky, růženec, večery chval. První pátky jsme opět mohli slavit s modlitbami za nemocné. Dík i za možnost slavit mše svaté v ústavech.
Vděční jsme také za všechny, kteří objevili své dary, kterými mohou sloužit tak, aby tělo Kristovo prospívalo. Mimo jiné je to také služba našim společenstvím při bohoslužbách, kde se nám dostalo velkého daru především v našich kostelnících: V Sokolově, Chodově, Svatavě, Novém Sedle i Krajkové. Služby kostelníků nejsou moc viditelné, ale o to potřebnější, pro fungování farností jsou možná nejdůležitější. K tomu jistě patří dík i ministrantům, květinářkám, těm, co uklízejí, schole, varhaníkům, či těm, kdo perou bohoslužebné prádlo. V uplynulém roce se nám také podařilo obnovit službu lektorů. Dík patří také pastoračním a ekonomickým radám, které se kromě schůzek, kde řešily běžný provoz farností, také věnovaly diecéznímu synodnímu procesu.
Velmi dobrou zkušeností se pro nás také rok 2024 stal tím, že jsme jej prožívali jako první rok diecézní synody. Velký dík patří synodním skupinkám a synodním delegátům, kteří přispívali k tomu, aby se mezi námi rozvíjel dialog, abychom naslouchali jedni druhým.
To, že nezůstáváme uzavřeni ve svých zájmech, společenstvích a zdech kostelů, ale vycházíme a otevíráme se světu okolo, je dalším rysem naší identity. V obou farnostech je to také skrze službu farní charity, za kterou cítím vděčnost. (tříkrálová sbírka, služba bezdomovcům – zavedení nocleženek těm, kteří potřebují přespání na sokolovské noclehárně, vánoční balíčky, tříkrálová koleda pro chudé děti, finanční sbírky na pomoc potřebným doma i v zahraničí). Ale je to také otevřenost našich kostelů o Vánocích, v Sokolově projekt Otevřená fara, který vznikl v roce 2024, pouť v Novém Sedle a další iniciativy, kterými vnímáme přítomnost Boží v ostatních lidech mimo církev. Díky i za Noc kostelů, minifestival Farní zahrada, Tříkrálovou kavárničku, Bezobalový obchod, setkání k politickým výročím, či za lidi kolem hradu Hartenberk.
V roce 2024 jsme prožili také kanonickou vizitaci obou farností, která nám mimo jiné pomohla vidět náš život pohledem zvenčí. Významnou událostí pro svatavský kostel se pak stala oslava 100. výročí od posvěcení, které se kromě farníků zúčastnili také kněží, kteří tam v minulosti sloužili.
Požehnáním nám bylo také doprovázení bratra Ondřeje ke křtu a biřmování, které spolu s ním přijaly i dvě ženy Jana a Šárka. Také 4 děti přijaly v Sokolově první svaté přijímání.
Také v péči o stavby a památky jsme prožili dobré věci. Kostel v Tatrovicích byl uklizen a dán do pořádku co se týče inventáře, pokračovala na něm také oprava střechy. Poté byl předán do výpůjčky obce Tatrovice. V chodovském farním kostele se konečně podařilo nově uspořádat liturgický prostor a instalovat odpovídající ozvučení. V Krajkové jsme začali s restaurováním hlavního oltáře, ve Svatavě v opravě vnitřních omítek, nátěru bočních dveří a předsklení 3 nově zrestaurovaných vitrážových oken. V Sokolově došlo k restaurování barokní skříně na oratoři a další etapě obnovy betléma. Na sokolovské faře postoupily práce na úpravě okolí fary a v okolí svatavského kostela jsme zrekonstruovali povodňovou zeď.
V roce 2024 jsme ale prožili i několik loučení, která nebyla snadná:
Po letech požehnané služby pro sokolovskou farnost v mnoha oblastech (účetnictví, farní administrativa, úklid kostelů, modlitby matek, farní hospodyně, organizátorka farních plesů) se ze sokolovské fary a farnosti odstěhovala paní Hana Kodedová. Prohlubující se alzheimerova choroba způsobila, že nyní je paní Hanka umístěna v léčebném zařízení v Litoměřicích.
S bolestí i nadějí také vzpomínáme na farníky a farnice, kteří nás v roce 2024 předešli na věčnost: v sokolovské farnosti zejména: Petr Pippenbacher, Anna Holá a Edita Bucová, v chodovské pak Emil Horvát, Margita Benešová a Blanka Netíková.
Sokolovský farní betlém
Jistě jste si všimli, že náš betlém dostál značných změn. Betlém, který jste mohli vídat posledních pár let v našem kostele, se skládal ze dvou betlémů, které k sobě esteticky ani velikostně neseděly.
Jedna část betléma bylo zbylé torzo z původního klášterního betléma (viz foto), který byl zhotoven pro kapucínský klášter v roce 1934. Druhá část, taktéž pouze torzo, byl nejspíš betlém zhotovený pro kostel sv. Jakuba. Bohužel k tomuto souboru nejsou žádné dokumenty a není tedy možné s jistotou určit stáří tohoto betléma.
Zajímavé je, že figurky obou betlémů jsou téměř totožné, liší se pouze velikostí. Z toho usuzuji, že figurky byly vyrobeny stejným výrobním postupem v jednom z mnoha uměleckých ústavů, které podobné soubory figurek vyráběly sériově.
Betlém se posledních pár let vystavoval v tomto evidentně provizorním stavu a bylo třeba se rozhodnout, co tedy s tím. Za prvé bylo třeba určit, který ze dvou velikostně odlišných souborů figurek dostane přednost. U menších figurek, které byly původně zhotoveny pro klášter, bohužel chybí dva králové a velký počet oveček. Velikostně větší soubor figurek je na tom početně o mnoho lépe, proto jsem dal přednost jemu.
Nutno dodat, že figurky byly již značně znečištěné a poničené, takže bylo třeba některé části přilepit, popřípadě zhotovit nové (zejména ulomené ruce atp.) a zbavit figurky nánosu prachu a nečistot. Pro tyto větší figurky jsme ovšem neměli velikostně odpovídající jeskyni. Ta se tedy musela vyrobit. Při výrobě nové jeskyně, která je vyrobena z lipového dřeva, začínalo být více a více jasné, že tato nová jeskyně již nepůjde zkombinovat se starým pozadím a bude vhodné v tomto novém směru pokračovat. Výsledkem sledu těchto jednotlivých rozhodnutí dnes máme v kostele vystavený soubor větších figurek postavený na pozadí vyrobeném z přírodního dřeva. Betlém ještě není dokončený, rád bych jej časem ještě doplnil.
Historické figurky na novém moderním pozadí mi připadají příjemným propojením starého s novým. Zároveň do středu pozornosti a veškerého dění je postavena svatá rodina s právě narozeným Ježíškem.
Jan Miškovský
Setkání pastorační a ekonomické rady chodovské farnosti
Chodovské rady se naposledy sešly v pondělí 2. 12. 2024. Po úvodní modlitbě nás synodní delegátka paní Marie Pelcová seznámila se svými zkušenostmi z I. generálního setkání diecézní synody.
Poté jsme hovořili o pastoračních aktivitách, které podporují oživení víry ve farnosti a otevřenost farnosti navenek pro ostatní lidi.
Prostředkem k oživení víry se může stát skupinka kontemplace, která zároveň připravuje k přijetí svátostí. Naskýtá se též možnost využít nabídky biskupství k formaci pro nové lektory, akolyty či katechisty.
Službou farnosti navenek je například služba farní charity a její šatník. Šatník se ale nyní nachází ve stavbě, která je již za hranicí životnosti a na faře pro něj není vhodné místo. Proto je nyní s oběma farnicemi, který šatník obstarávají, Erikou a Lidkou, projednáván návrh, službu šatníku spojit se službou druhého šatníku, který v Chodově zajišťuje Armáda spásy. Po sloučení, by tak farníci, mající zájem podílet se na tomto charitativním díle, mohli stát dobrovolníky Armády spásy. A šatník Armády spásy by třeba mohl touto posilou rozšířit své služby.
Dalším bodem našeho setkání byla debata o záměrech rozpočtu farnosti na rok 2025. Hospodaření fary by mělo farnosti nést ročně asi 150 000,- Kč zisku. Nájem z bytu v Zahradní pak 70 000,-Kč. Sbírky činí asi 60 000,-Kč. V současné době je na farním účtu 489 936,-Kč. (Koncem roku ale bylo z této částky zaplaceno ozvučení a nové pódium v kostele v souhrnu 225 000,-Kč).
Běžné pastorační a ostatní náklady jsou asi 50 000,-Kč ročně. Opravy na filiál-ních kostelích se dělají podle možností získat dotace s tím, že na oba kostely se dofinancování zatím daří s pomocí obcí a malým podílem ze strany farnosti. V rozpočtu na příští rok je třeba počítat s těmito většími náklady: 1) Zaplacení rekonstrukčních prací elektro na faře, 2) Studie nového farního zázemí, 3) Odstraňování případných havárií na faře, 4) Dofinancování oprav v Tatrovicích a Novém Sedle.
Co se týče vize nového farního zázemí, byla zadána studie, která by měla farní centrum doplnit o dva byty, jež by nahradily výpadek příjmů ze současné fary. Studie včetně rozpočtu by měla být projednána v březnu na biskupství.