Poděkování za uplynulý rok 2020
Když jsem letos v létě navštívil svého tatínka a pobývali jsme spolu na Vysočině, silně se mě tam dotkly dva obrazy: Obrovské plochy mrtvých stromů, které zahynuly působením kůrovce a zem nasáklá vodou jak houba. V krajině kam jezdím od malička, v posledních letech prožívám hodně bolesti nad zmarem přírody, která letos silně kontrastovala s obrovskou nadějí, že voda, která tam po mnoha letech v takovém množství napršela, nese velikou naději na nový život.
Úzkost a naděje nejen v přírodě, ale v celém nahlížení světa, se mi tak stávají nejbližšími průvodci, kterým bych chtěl poděkovat, že mě v uplynulém roce provázeli a dávali nové inspirace pro cestu životem. Velmi inspirativním je pro mě v tomto také papež František, v jehož slovech cítím podobné tóny, které sám prožívám. Jeho úzkosti nad zlem, které ovládá svět i naděje, že člověk je schopen obrácení srdce a v Boží moci se od tohoto zla osvobodit, mi dávalo sílu a naději nejen do uplynulého roku, ale posiluje mě na cestě i do toho nadcházejícího.
Na prvním místě bych chtěl svoji vděčnost vyjádřit vám, sokolovským farníkům a některým přátelům odjinud, že jste mi v mých úzkostech i nadějích rozuměli, a že jsem je mohl spolu s vámi sdílet. A velmi vděčný jsem i vám, kteří jste zase svoje úzkosti a naděje sdíleli se mnou.
Vděčný jsem, že v tomto ovzduší naděje, víry a lásky jsme mohli spolu prožívat vlastní osvobození z pout zla, obrácení srdce, nové inspirace k hledání toho, co je živé a krásné a takto pomáhat proměňovat úzkosti a naděje i ostatních lidí na této zemi.
Vděčný jsem za to, že jsme k této otevřenosti novému životu mohli objevovat i prostředky ve formě osobní kontemplace, službě druhým, domácích bohoslužeb a to i nebo právě skrze dobu, která nám zavírala kostely a rušila společné akce.
Můžeme být za tuto těžkou dobu vděční, přestože pro mnohé lidi byla a je velmi náročná a bolestná. Dává nám totiž příležitost potřebovat Spasitele a hledat to, co je silnější než virus.
Jsem vděčný za to, bratři a sestry, že jsme mohli při společných akcích, bohoslužbách, modlitbách, domácích skupinkách, v době kdy to šlo, ale i ve společných dnech pokání, postu a modlitby v dobách, kdy nám zůstal jen tento společný opěrný bod, nově zakoušet víru a naději v Toho, který si nás zamiloval a po cestě tímto slzavým údolím nás navždycky přivede do své slávy.
Vděčný jsem za vaši odvahu stávat se zranitelnými a chudými srdcem, abyste mohli ve vztazích s blízkými i vzdálenějšími lidmi zakoušet zraněnou a věrnou lásku našeho Pána. Vděčný jsem za to, že jsme v postní době takto mohli spolu začít prožívat papeže Františka exhortaci. Gaudete et exsultate. Děkuji také za páteční mše svaté za nemocné, službu pomazání nemocných a službu psychicky nemocným.
Vděčný jsem za vaši otevřenost ke službě všude tam, kde můžeme pomoci a v potřebných vidět našeho Pána, ať už ta služba probíhala v rámci našich běžných vztahů, nebo formálně skrze naši farní charitu (např. Tříkrálovou sbírku). Vděčný jsem také za finanční dary, které jsme mohli opět v nemalé míře odeslat na potřebné doma i v zahraničí.
Vděčný jsem za služby spojené s našimi kostely a liturgií: varhaníky, scholu, květinářky, skupinky na úklid, lektory, za službu farní hospodyně. Děláme společné brigády, dobře funguje pastorační a ekonomická rada, ve kterých se snažíme poznávat znamení času a reagovat na ně.
Vděčný jsem za sokolovskou Ekumenu.
Vděčný jsem za naši otevřenost pro lidi, kteří s námi „zatím“ nesdílejí farní společenství a se kterými jsme se mimo jiné mohli sejít na akcích, jako jsou ples, koncerty, Noc kostelů, či za lidi kolem hradu Hartenberk.
Vděčný jsem za příchod našeho kaplana Bystríka Ferance.
Vděčný jsem za péči, kterou jsme mohli věnovat Božímu stvoření i tomu krásnému, co generace před námi vytvořily: Ve farním kostele jsme začali s restaurování Kalvárie a připravujeme nové dveře do předsíně kostela, ve Svatavě se prakticky podařilo dokončit rekonstrukci zahrady u kostela, V Sokolově začala po všech směrech náročná rekonstrukce celého okolí fary, v Krajkové proběhla 3. etapa rekonstrukce střechy, na kazatelnu byla umístěna zrestaurovaná socha Krista a začala rekonstrukce bočních oltářů.
Vděčný jsem za finanční dary vás farníků, dotace státu a štědrý dar německých rodáků na kostel v Krajkové, které nám umožnily žít naše poslání a také pečovat o křesťanské kulturní dědictví.
Na závěr bych chtěl připojit vděčnost za farníky, kteří v roce 2020 odešli do náruče Otcovy a z nichž dva mě budou obzvláště chybět: Byla to paní Anna Matuštíková a Stanislav Vavřík.
Nový rok vyhlížím s nadějí a vděčností za ten uplynulý. S nadějí, že se jako jednotlivci i společenství nebudeme vracet k době předkovidové, která nechtěla vidět důsledky svého destruktivního počínání, ničícího lidské bratrství, ale že budeme dále hledat proměnu svého smýšlení a hledat způsoby, jak svoje životy darovat v lásce Bohu, bližnímu a celému světu.
Petr Bauchner
2 0 2 1
Leden
V lednu pokračoval nouzový stav v souvislosti s pandemií koronaviru Covid-19. Bohoslužby byly povoleny s účastí max. 10% návštěvníků.
Bohoslužby a farní setkání v lednu:
Z důvodu protiepidemiologických opatření byly v lednu všechny bohoslužby i společná setkání v kostelích.
Pravidelné bohoslužby se konaly:
Neděle: Sokolov 8:30, 17:00, Krajková 10:30. Pondělí středa: Sokolov 7:40. Čtvrtek Svatava 16:00, Pátek Sokolov 17:00.
Pravidelná setkání:
Čtvrtek, Sokolov od 17:30 Modlitební setkání.
Materiály ke slavení rodinných bohoslužeb byly zveřejňovány na webových stránkách farnosti a v tištěné podobě byly k vyzvednutí v kostelích.
Příležitost k duchovnímu rozhovoru, svátosti smíření či žehnání byla každý pátek a neděli od 16:00 do 17:00 ve farním kostele.
Pozvání
Slavnost Zjevení Páně na hradě Hartenberku
Ve středu 6. 1. se konala od 18:00 poutní mše svatá v hradní kapli svatých Tří králů na Hartenberku. Ranní mše svatá ve farním kostele v tento den nebyla.
Pátek 8. 1. jsme oslavili jako (přeložený) první pátek v měsíci lednu. Farář navštěvoval nemocné, od 16:00 byla ve farním kostele příležitost ke svátosti smíření a od 17:00 mše svatá s pomazáním nemocných.
Pátek 8. 1. Tříkrálové muzicírování od 18:00.
Zprávy z Farní charity Sokolov. Posílám Vám pozdrav a přeji Boží pokoj, radost z obyčejných věcí a naději. To jsou pro mne a naši farní charitu základní pilíře životů a služby. I v této nestálé a nejisté době mám stále naději v Krista a jeho věrnost. Díky za všechny vaše modlitby, vaši finanční i osobní podporu. My prozatím stále fungujeme a držíme se. Kavárnička i obchůdek přežily první i druhou covidovou vlnu. Šatník fungoval na plné obrátky a využilo ho mnoho lidí v nouzi. Od listopadu jsme opět zprovoznili službu pátečních polévek. Pravidelně dochází na faru 7 až 10 lidí, kteří v tyto zimní dny ocení teplé jídlo a výborný zákusek s čajem nebo kávou. Tyto pochutiny pro nás připravuji zaměstnanci z naší oblíbené "neziskovky" Dolmen - OAZA.
Tříkrálová sbírka 2021 je v tuto dobu vedena pouze online.
Více informací bylo na www.trikralovasbirka.cz. Do 10. ledna 2021 bylo koledování pozastaveno. Byla zatím jen sběrná místa. V Sokolově to byly v kostele do kasičky charity. A jelikož jsme se nespokojili s tímto stavem, společně s kamarády z charit v Karlových Varech a Chebu jsme připravili Benefiční koncert – „Tříkrálové muzicírování“, který proběhl 8. 1. 2021 od 18:00 hod. v prostorách hradu Loket. Koncert byl přenášen živě na fb stránkách (Sokolovská farnost, Farní charita Sokolov, Jan Sebján) nebo na youtube kanále (https://www.youtube.com/watch?v=FYfiTHddz3o). V rámci tohoto koncertu bylo možné přispívat na konkrétní účty charit. Na koncertě vystoupil Rosťa Tvrdík s písněmi Sváti Karáska, Stanislava Tothová se svými šansony a kapela Beatové družstvo Sokolov. Doufám v Boží milost. Nic jiného mi už nezbývá.
Jan Sebján ředitel FCH Sokolov
Na neděli 10. 1. byla přeložena Slavnost Zjevení Páně. Při bohoslužbách byla požehnána tříkrálová voda, kadidlo a křída. Touto slavností jsme také zakončili vánoční dobu.
V soboru 16. 1. jsme se od 9:00 hodin sešli ve farním kostele k úklidu vánoční výzdoby.
Farářovi nebylo dobře, v pondělí po absolvování testu byl zjištěn jako pozitivní na covid-19 a zůstal v karanténě na faře až do 30. 1. Nedělní bohoslužby 17.1 byly nahrazeny bohoslužbou slova, v neděli dopoledne byl zastoupen knězem z diecéze. Večer byla bohoslužba slova. Do služby se farář vrátil v neděli 31.1.
Ve všedních dnech byly bohoslužby zrušeny. Kostel byl veřejnosti přístupný do vyhrazeného prostoru po celou dobu jeho nemoci.
Únor
Bohoslužby a farní setkání v únoru:
Z důvodu protiepidemických opatření byly v únoru všechny bohoslužby i společná setkání v kostelích.
Pravidelné bohoslužby se konaly: Neděle: Sokolov 8:30, 17:00, Krajková 10:30.
Pondělí, středa: Sokolov 7:40. Čtvrtek: Svatava 16:00, Pátek: Sokolov 17:00.
Pravidelná setkání: Čtvrtek, Sokolov od 17:30 Modlitební setkání.
Příležitost k duchovnímu rozhovoru, svátosti smíření či žehnání byla každý pátek a neděli od 16:00 do 17:00 ve farním kostele.
Pozvání
Svátek uvedení Páně do chrámu. V úterý 2. 2. jsme se sešli ve farním kostele od 18:00 k oslavě Pánova uvedení do chrámu. Na začátku bohoslužby byly požehnány hromniční svíce. Únorový první pátek
Pátek 5. 2. byl prvním pátkem v měsíci únoru. Obvyklý prvopáteční pořad ve farním kostele byla od 16:00 adorace s možností svátosti smíření, od 17:00 mše svatá s pomazáním nemocných.
Světový den nemocných
Čtvrtek 11. 2. byl Světovým dnem nemocných. Poselství papeže k tomuto dni bylo dostupné na webových stránkách farnosti.
Popeleční středa – začátek doby postní
Středou 17. 2. jsme začali postní dobu. Tento den jsme prožili jako den pokání postu a modlitby, večer jsme se sešli také ke mši svaté, která byla ve farním kostele od 18:00. Od 16:30 bylo možné ve farním kostele přijmout popelec spolu s modlitbou žehnání. K tomuto udělení popelce bylo možné pozvat i lidi nepokřtěné, nepraktikující. Udělení popelce i pro tyto lidi může být symbolem naděje, vyjádřením ochoty změnit svůj život, zároveň je příležitostí se za tyto lidi modlit.
Křížové cesty v době postní.
Každý pátek od 16:30 ve farním kostele.
Pátek 19. 2. jsme prožili jako Farní den pokání, postu a modlitby. První část dne jsme věnovali osobnímu postu, od 17:00 jsme se sešli ke společné bohoslužbě a po mši svaté následovala osobní adorace za naše osvobození z destrukce víry v Boha, života, vztahů, země a citlivosti ke kráse.
Na 1. neděli postní 21. 2. byla při všech mší svatých sbírka Haléř sv. Petra odesílaná do Vatikánu.
Na 1. neděli postní 21. 2. jsme slavili od 15:00 mši svatou v kostele v Královském Poříčí.
Jak prožít postní dobu?
„Oheň jsem přišel vrhnout na zem, a jak si přeji, aby už vzplanul! V křest mám být ponořen, a jak je mi úzko, než bude vykonán! (Lk 12, 49-50) Tato slova, jako by shrnovala to, co jsem prožíval během mého nedávného covidového onemocnění. Zdá se mi, že procházejíc touto zkušeností jsem nějak více porozuměl úzkostem a touhám Ježíšova srdce. Vnímám, že jeho citlivé srdce volalo k Bohu, aby zkrátil jeho dny na světě, který pro něj byl stále větší tíhou. Světa, který všudypřítomným zlem a destrukcí požírá sám sebe. Světa, který sám v sobě nemá perspektivu, naději. Světa, který může být zachráněn pouze křtem. Nebavil mě život, ale přitom jsem si uvědomil, že mám stále schopnost vyslovovat jedno slovo. To slovo byl On – Ježíš. Nebavil mě stávající život, ale z mého nitra vyvěralo cosi jako naděje – být ponořen do křtu. A úzkost, kdy už bude vykonán. A úzkost, touhu po ponoření, přetvoření a osvobození z pout a hranic tohoto světa, tohoto života, doprovázelo jakési vnitřní poznání – vize. Uviděl jsem LOGOS ve formě svitku. Ten svitek měl přirozeně dva konce, každý namotaný do ruličky. Čitelná byla ale jen ta odmotaná část. Na pravé straně jsem vnímal celou nádheru stvoření, které LOGOS inspiroval a uvedl v bytí. Vnímal jsem Ježíšův obdiv nad krásou čisté, nezničené přírody, nad vůní vody v Genezaretském jezeře, nad půvabem židovských dívek, které tam praly prádlo, nad schopností lidského srdce milovat a pojmout do sebe Boží krásu. Tato část svitku se ale začala pomalu namotávat, a všechny tyto nádherné obrazy mizely. Jak se svitek namotával, vnímal jsem jasněji a zřetelněji úzkost svého srdce. Z té levé strany se mi totiž svitek odmotal jen malý kousíček a já viděl, že je nepopsaný, prázdný. Z celé té nepopsané zavinuté části LOGOSu se dalo pouze tušit, že to je cosi jako nebytí, jako kenoze Boha, který je nejen bytím, ale i nebytím, nejen životem, ale něčím, co snad trochu může vystihnout slovo smrt, prázdnota, temnota. Tajemství, které nám zůstává z podstatné části skryté. V tomto vnitřním tápání se mi stala Ježíšova úzkost po křtu jakýmsi světlem. Věřím, že kdyby mi po zbytek života ta pravá strana svitku zůstala stočená, nedostupná, že se mi to stane milostí, že mi to pomůže v sobě neudusit úzkost po křtu, kterým musím projít, abych vstoupil do plnosti LOGOSu, do života, do svobody, do Boha. Náročná životní zkušenost často sama, bez našeho chtění začne navinovat pravou stranu svitku, někdy se třeba i my sami rozhodneme využít adventní či postní dobu k tomu, abychom se tímto navinutím vědomě dostali blíže ke středu či té levé polovině svitku. Ani já sám nevím, kam mne úzkost mého srdce povede. Zatím to bylo vždy tak, že po adventním očekávání Pánova příchodu, či po postním „umírání“ ta úzkost nějak vymizela a uvolnila prostor pro zakoušení útěchy. Pouze jedno vím: Není perspektivní v sobě úzkost po křtu, do kterého mám být ponořen, dusit. Jakým způsobem mě tato úzkost ke křtu povede, jak se to stane a kdy se rozvine i ta levá strana svitku, to nevím. Myslím, že to nevěděl ani Ježíš. Věřím jen, že jeho úzkost jej dovedla k tomu, aby vědomě a plně do křtu vstoupil, aby jako člověk v plnosti poznal celé tajemství LOGOSu.
Petr Bauchner
ONLINE seminář pro postní a velikonoční dobu 2021:
Já přesto budu jásat v Hospodinu aneb Uvedení do kontemplace podle encykliky „Laudato si“ papeže Františka.
Patnáctý ročník Národního týdne manželství, který se konal v České republice v týdnu od 8. do 14. února 2021, nesl motto O manželství a dětech. Rádi bychom povzbudili ty, kdo se do manželství chystají nebo už jsou svoji, aby v tomto týdnu zvláštním způsobem investovali do svého vztahu, který si to určitě zaslouží. Je bláhové si myslet, že se nám podaří vymýtit všechny rozvody. Ale přinejmenším to naše manželství může být bezpečným místem, kde platí slib lásky v dobrém i zlém. Dobré manželství není samozřejmost.
Jak prožít Národní týden manželství?
Nechat se inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší, nebo obnovit to, co se časem ve vztahu vytratilo. Ve valentýnském týdnu každý rok společně oslavujeme, jak moc pro nás manželství znamená.
Pomoc potřebným
Tříkrálová sbírka 2021 Jsem vděčný. Jsem ve velikém očekávání z toho, jak Bůh bude dále jednat. Po všech překážkách, které nám covidová doba připravila, jsme tradiční Tříkrálovou sbírku absolvovali s nadějí a v doufání v Boží přízeň. Chodit se sice nemohlo, ale podařilo se nám uspořádat tříkrálový koncert na hradě Loket. Streamový koncert shlédlo bezmála 6500 diváků, což mne příjemně překvapilo. Koncert je možné si přehrát na youtube, kde si do vyhledávače napíšete Tříkrálové muzicírování. Tak to byla hudební snaha získat dary a kromě tohoto koncertu jsme měli také statické kasičky. V Sokolově byly umístěny v našem kostele, dále v květinářství Pampeliška a v lékárně Herba. Kromě Sokolova se podařilo kasičky umístit na Obecním úřadě v Dolním Rychnově, Citicích, v Bukovanech, Dasnicích a Stříbrné. Na Březové byla kasička na České poště a v Rotavě v knihovně. V Jindřichovicích jsem kasičku ponechal v našem obchodě Potravin ze statku. Dvě putovní kasičky měli pod patronátem pan farář Petr Fořt a paní Jitka Slaninková. Když to čtu, nevypadá to až tak špatně. Tak a teď to hlavní. Kolik že se nám podařilo vykoledovat? Na tuto otázku zasílám tuto číselnou odpověď. Celkem se ve farnostech Sokolov a Kraslice podařilo nasbírat 83 836 Kč. Tož Bože Díky. V této sumě je započítána také částka 15 100 Kč, které se nám podařilo doposud nasbírat v online sbírce. Tato sbírka bude trvat až do dubna 2021. Je zde tedy pořád možnost přispět. Kdo mám ještě chuť a zájem podpořit naše charity, stačí si najít na internetu odkaz www.trikralovasbirka.cz a zaslat finanční dar na konkrétní charitu. Tímto bych mou pozitivní a krátkou zprávu ukončil. Posílám všem mnoho poděkování a přeji Kristovu radost a naději do dalších dní.
Sebiš, ředitel FCH Sokolov, Kraslice
Poděkování:
Těm, kteří pomohli s úklidem kostelů v Sokolově, ve Svatavě a v Krajkové.
Papež František o očkování proti Covid-19:
"Věřím, že je etické nechat se naočkovat. Není to volba mezi 'pozdává se mi to, nepozdává se mi to', jedná se o etickou volbu, protože je ve hře vaše zdraví, život, ale zahráváte si i se životy ostatních. Příští týden se začneme očkovat i tady a já se už zaregistroval. Musí se to udělat. Nechápu, proč někdo říká „ne, vakcína je nebezpečná“. Pokud vám ji však lékaři představí, jako něco, co může být v pořádku a nemá žádná zvláštní nebezpečí, proč ji nepřijmout? Jedná se o sebevražedné popírání, které já nedokážu vysvětlit. Nyní se musíme nechat naočkovat."
Únoroví jubilanti:
Pavla Koliášová, Marie Korbelová-Jůnová, Kamila Nastincová, Jiří Vopat
Statistika:
Pohřby: Marie Brovdiová, Margita Mirgová, Kalman Magala, Jaroslav Tyrala, Žaneta Gáborová
Sbírky: Svatava – 12 700 Kč, Krajková – 1 320 Kč, Sokolov – 8 402 Kč, Svatopetrský haléř – 3 512 Kč
Březen
Bohoslužby a farní setkání v březnu:
Z důvodu protiepidemických opatření se konaly v březnu všechny bohoslužby i společná setkání v kostelech.
Pravidelné bohoslužby se konaly: Neděle: Sokolov 8:30, 17:00, Krajková 10:30. Pondělí středa: Sokolov 7:40. Čtvrtek Svatava 16:00, Pátek Sokolov 17:00.
Pravidelná setkání: Čtvrtek, Sokolov od 17:30 Modlitební setkání.
Příležitost k duchovnímu rozhovoru, svátosti smíření či žehnání byla každý pátek a neděli od 16:00 do 17:00 ve farním kostele.
Křížová cesta v době postní. Každý pátek od 16:30 ve farním kostele.
Pozvání
Slavení postních nedělí při bohoslužbách.
Slavnost sv. Josefa. V pátek 19. 3. jsme oslavili mší svatou od 17:00 ve farním kostele.
Na 5. neděli postní 21. 3.jsme slavili od 15:00 mši svatou v kostele v Královském Poříčí.
Slavnost Zvěstování Páně: ve čtvrtek 25. 3., den modliteb za úctu k počatému životu a za nenarozené děti, jsme prožili při mši svaté od 16:00 ve Svatavě.
Pátek 26. 3. jsme prožili Farní den pokání, postu a modlitby. První část dne jsme věnovali osobnímu postu, od 17:00 jsme se sešli ke společné bohoslužbě a po mši svaté následovala osobní adorace za naše osvobození z destrukce víry v Boha, života, vztahů, země a citlivosti ke kráse.
V sobotu 27. 3. proběhl od 8:30 velikonoční úklid farního kostela.
Květná neděle 28.3.: ranní mše svatá v Sokolově byla zahájena na náměstí u Mariánského sloupu požehnáním ratolestí a následným průvodem do kostela. Květnou tzv. pašijovou nedělí, začíná svatý týden.
V pondělí 29. 3. od 15:00 do 17:00 se konala ve farním kostele postní bohoslužba pokání s možností slavení svátosti smíření u více zpovědníků z vikariátu.
V sobotu 13.3. bylo na farní zahradu přivezeno dřevo na topení, celkem 5 aut.
Podněty pro postní dobu
Postní sbírka je příležitostí ke každodennímu rozhodnutí v potřebných lidech vidět Krista. Peníze lze mimo jiné shromažďovat také do papírových postních kasiček.
Postní výzva – každý týden video s nasměrováním na příslušný týden.
Postní nadechnutí – každý všední den krátký podcast .
V sobotu 20. března od 9:30 do 12:30: Online rekolekce s biskupem Tomášem: Pokání a naše úhybné manévry.
Podpořili jsme:
Platformu pro sociální bydlení částkou 1000 Kč. Platforma sdružuje přes 100 organizací a odborníků, pro které je bytová nouze každodenní starostí. Prosazuje, aby vláda přijala zákon o sociálním bydlení, upozorňuje na špatnou legislativu a praxi a nabízí řešení. Pomáhá místním samosprávám a neziskovým organizacím ukončovat bezdomovectví v regionech.
Oznámení
Evropští biskupové se připojili k hlasu papeže Františka, aby byla církev ještě více na blízku všem, kdo bojují proti koronaviru: obětem a jejich rodinám, nemocným a zdravotníkům, dobrovolníkům a všem, kdo byli v první linii. Každá země uspořádala jednu mši svatou za více než 770.000 osob, které v Evropě zemřely na Covid-19. Na Českou republiku připadl termín na 17. března 2021.
Mši svatou za oběti pandemie celebroval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.
Březnoví jubilanti:
Beerová Gertruda, Dietlová Kateřina, Holá Anna, Bauchner Petr, Nagyová Jiřina, Hunyorová Helga, Koliáš Vladimír, Korbel Petr, Kozák Václav, Postlová Martina, Reinecke Herbert, Vlachá Barbora, Zuber Herbert
Statistika:
Pohřby: Irena Čonková, Marcela Bahníková, Ladislav Sivák, Maria Matičková, Marta Vodrážková, Herbert Reinecke
Sbírky: Svatava – 10 650 Kč, Krajková – 5 430 Kč, Sokolov – 10 579 Kč, Kasičky Sokolov – 3 764 Kč, Kasičky Krajková – 328 Kč.
Duben
Milí bratři a sestry, Pro lidstvo bylo slavení svátků vždy čímsi, co pozitivně formovalo nejen život jednotlivců, ale i celé společnosti. Nejinak tomu je i u Židů či křesťanů, pro něž je slavení svátků vyjádřením víry v lásku Boha k člověku. Velikonoce nás uvádějí do plnosti Boží lásky, kterou můžeme jejich slavením podporovat v růstu. I letošní Velikonoce se tak mohou stát inspirací na naší životní pouti, abychom svůj život často upadající do různých strachů, kompromisů, či vlažnosti, mohli prožít s novou inspirací a energií. Slavení letošních Velikonoc proběhne v sokolovské farnosti jednak tak jak jsme zvyklí z minula – formou společných bohoslužeb v omezeném počtu, jejichž program naleznete v této nedělní stránce, jednak dostáváte jako přílohu této nedělní stránky také manuál ke slavení Velikonoc v rodinách či s pomocí televize a internetu. Tento manuál je na zvláštním dvojlistu mimo nedělní stránku. Bratři a sestry, ať již se rozhodnete pro jakoukoliv formu slavení Velikonoc, přeji nám všem sokolovským farníkům, aby nás toto slavení vnitřně prozářilo Ježíšovou radostí z vítězství nad zlem. Farář Petr
Zelený čtvrtek (1. 4.)
DEN POSLEDNÍ VEČEŘE.
Mše sv. ve Svatavě nebyla. Mše sv. na památku večeře Páně se uskutečnila v 18:00 ve farním kostele v Sokolově. Při přinášení obětních darů byla završena sbírka „Postní almužna“ na podporu služeb pro potřebné. Po mši svaté byla adorace v „Getsemanské zahradě“. Pro ty, kteří se nemohli obřadů Zeleného čtvrtka zúčastnit, byla ještě příležitost postní sbírku předat v neděli Hodu Božího Velikonočního 4. 4. při všech bohoslužbách nebo předat kdykoliv osobně faráři.
Velký pátek (2. 4.)
DEN KRISTOVA UTRPENÍ
Na Velký pátek byl půst, který bylo možné prodloužit i na Bílou sobotu a tento den strávit v tichu Ježíšova odpočinku v hrobě. V 8:30 se uskutečnila ve farním kostele křížová cesta. V 15:30 proběhly ve farním kostele Velkopáteční obřady s uctíváním kříže. (po mši svaté byla sbírka na křesťany ve Svaté zemi).
Adorace u Božího hrobu. Po obřadech Velkého pátku až do sobotní Vigilie Vzkříšení Páně byla ve farním kostele adorace.
Bílá sobota (3. 4.)
DEN ZTIŠENÍ A NADĚJE
Liturgie četby na téma „sestoupení do pekel“ se konala od 8:30 ve farním kostele.
Vigilie Zmrtvýchvstání Páně (3. 4.)
VELKÁ NOC Vigilie Zmrtvýchvstání s žehnáním ohně, se slavností světla, křestní bohoslužbou, křtem dvou katechumenů a slavením eucharistie byla v sobotu od 20:30 do 22:30.
Zmrtvýchvstání Páně (4. 4.)
BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ:
Slavení eucharistie se žehnáním pokrmů se uskutečnila v neděli od 8:30 ve farním kostele, od 10:30 v Krajkové a od 17:00 ve farním kostele (bez žehnání pokrmů). Byla dokončena sbírka Postní almužna. Slavení velikonočního oktávu
Pondělí velikonoční (22. 4.)
Slavení eucharistie bylo v 8:30 ve farním kostele v Sokolově a v 10:00 ve Svatavě.
Ve středu čtvrtek a pátek velikonočního oktávu byly společné bohoslužby a setkání v pravidelném pořadu.
Neděle 11. 4.
Byla druhou nedělí velikonoční – svátek Božího milosrdenství.
Od pondělí 12. 4. do soboty 17. 4. nebyly ve farnosti bohoslužby, farář byl na dovolené. V nutných případech, tj. doprovázení nemocných, umírajících, či služba při pohřbech, faráře zastupoval P. Bystrík Feranec, tel: 720 512 641.
Od neděle 18. 4. byly bohoslužby a farní setkání v pravidelném pořadu.
Na 3. neděli velikonoční 18. 4. jsme slavili od 15:00 mši svatou v kostele v Královském Poříčí.
Pátek 23. 4. – svátek sv. Vojtěcha jsme prožili jako Farní den pokání postu a modlitby, ve kterém jsme v utrpení zla a hříchu našeho světa hledali útočiště v Bohu.
Na 4. neděli Velikonoční 25. 4. jsme se modlili za povolání k duchovnímu stavu.
V pondělí 12.4. ukončila vláda nouzový stav, vyhlášený na potlačení pandemie covidu. Došlo k uvolnění některých opatření, která omezovala styk více osob. Bohoslužeb se toto opatření netýkalo, dále platilo 10% obsazení kapacity kostela.
Poděkování za Tříkrálovou sbírku
Tříkrálové pokladničky v Plzeňském a Karlovarskem kraji, tedy na území Diecéze plzeňské, jsou rozpečetěny a sečteny. Štědří dárci i přes všechny překážky nouzového stavu přispěli do kasiček rozmístěných na veřejných místech ve dnech 1. – 24. ledna celkem 1 902 444 Kč. Dalších 590 890 Kč bylo dosud vykoledováno online a tato možnost je stále otevřena až do 30. dubna. Celkově bylo ve 21. ročníku Tříkrálové sbírky v plzeňské diecézi vykoledováno 2 493 334 Kč. „Srdečně děkuji všem dobrovolným spolupracovníkům, zaměstnancům ochotným nasadit se pro společnou věc, koordinátorům Tříkrálové sbírky, zejména všem dárcům a všem lidem, kteří tolik let jdou s námi cestou pomoci nejen při Tříkrálové sbírce. Moc si vážím toho, že Charita slouží, a to díky vám všem,“ dodává s vděčností za podporu letošního ročníku sbírky.
ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr
Dubnoví jubilanti.
Hříbalová Miroslava, Kašparová Marta, Reinecková Anna, Uhlíková Irma, Vlachá Petra
Vzpomínka na paní Libuši Noskovou
Paní Nosková byla dlouholetou cvičitelkou Sokola, působila v Sokolské Župě Karlovarské a zasedala v Sokolovské radě starších. V roce 2019 byla nominována na ocenění Osobnost roku. V roce 2020 dostala městskou plaketu J. A. Komenského učitelka roku, mnoholetá zasloužilá učitelka neboli celoživotní učitelka. Ráda vyprávěla zážitky ze života, které jsou také zaznamenány v knize Temný Sokolov. Měla ráda francouzštinu hlavně Chanson. Na Noci kostelů byla moc potěšena jedním takovým představením. Na paní Libuši Noskovou a její hřejivý úsměv nelze zapomenout.
S přáním hezkého dne Beáta Pippenbach
Milí bratři a sestry,
i mně bude paní Libuše, věrná účastnice nedělních večerních bohoslužeb, ale také člověk s rovnou páteří, která musela se svou rodinou v dobách totality mnoho vytrpět, moc chybět. Během covidu odchází mnoho lidí, jejichž osudy by neměly zapadnout v zapomnění. Napište prosím vzpomínky i na ostatní z našich zemřelých a postupně je budeme v NS uveřejňovat. Tyto příběhy jistě najdou i místo ve farní kronice.
Petr Bauchner
Statistika:
Pohřby: Miroslav Haindl
Sbírky: Svatava – 8 200 Kč, Krajková – 2082 Kč, Sokolov – 16 709 Kč, kasičky Sokolov – 2 026 Kč, Postní sbírka – 7 320 Kč, Sbírka na Svatou zemi – 1 788 Kč.
Květen
Slavení doby svatodušní
Milí bratři a sestry, myslím, že by bylo hezké pro velikonoční dobu používat také alternativně název „Doba svatodušní“. Neboť v tomto období si připomínáme zvlášť intenzivně krásu růstu církve v síle Božího Ducha. Covidové útrapy nám možná trochu pomohly k prožití toho, o čem čteme v bibli, že první křesťané zakoušeli běžně. Duch svatý tehdy nečekal, až lidé postaví kostely a zorganizují církevní správu, ale přicházel do jejich setkání, domovů. A to mnozí zažívají i dnes. Před lety jsem mohl prožít celé Velikonoce bez kostela, pouze při bohoslužbách v úzkém kruhu jedné italské rodiny, a tehdy se mě silně dotklo právě toto Židům, pro které je naprosto přirozené největší svátky slavit v rodinném kruhu. A vždy mě moc potěší, když slyším od rodin ve farnosti, že prožily nějakou krásnou rodinou oslavu, která byla v podstatě bohoslužbou. Pro rodinné bohoslužby přispívá také fakt, že mnoho dětí se na bohoslužbách v kostele nudí, ale v rodině, kde se pohybují v přirozeném, běžném prostředí, se jejich citlivost na duchovní rovinu života spontánně otevírá. Proto bych vás, především rodiny, chtěl povzbudit, abyste dobu svatodušní využili k otevřenosti Duchu svatému právě ve svých rodinách. Abyste si našli čas na setkání v modlitbě či při rodinné bohoslužbě. Pokud byste přivítali k výše řečenému nějakou inspiraci či pomůcky, dovolím si uvést několik odkazů z webu, manuál pro domácí bohoslužbu najdete také vytištěný na stolečku ve farním kostele.
Ve svatodušní době je samozřejmě také možné se zúčastnit společných bohoslužeb (Ne 8:30 Sokolov, 10:30 Krajková, 17:00 Sokolov) nebo využít možnost individuální modlitby či duchovní podpory: Farář bývá každý den přítomen několik hodin v kostele. Tento čas je možné využít pro tichou adoraci či jinou duchovní podporu. Pravidelně se to děje v pátek od 16:00 a v neděli od 16:00. Jiné časy farářovy přítomnosti v kostele je s ním nutné domluvit telefonicky na tel. č.: 608 656 556.
farář Petr
Společná setkání v době svatodušní
Neděle 2. 5. byla 5. nedělí velikonoční.
Pátek 7. 5. byl prvním pátkem v květnu. Od 16:00 byla ve FK příležitost ke svátostí smíření, od 16:30 májová pobožnost a od 17:00 mše svatá s modlitbami za nemocné a se svátostí pomazání nemocných.
Neděle 9. 5. byla 6. nedělí velikonoční a zároveň Den matek a Den modliteb za pronásledované křesťany. Sbírka při mších svatých byla ve prospěch pronásledovaných křesťanů. Od 12:30 slavili ve farním kostele liturgii řeckokatolíci.
Slavnost Nanebevstoupení Páně jsme prožili ve čtvrtek 13. 5. při mši svaté od 18:00 v Sokolově. Mše svatá ve Svatavě nebyla.
V pátek 14. 5. byla od 16:30 májová pobožnost a také byla zahájena novéna k Duchu svatému.
Neděle 16. 5. byla 7. nedělí velikonoční – Den modliteb za sdělovací prostředky. V naší farnosti proběhla sbírka na televizi NOE a Radio Proglas. (Poselství papeže k tomuto dni bylo na farním webu) Od 15:00 byla mše svatá v kostele v Královském Poříčí.
Pátek 21. 5. jsme prožili jako Farní den pokání postu a modlitby, ve kterém jsme v utrpení zla a hříchu našeho světa hledali útočiště v Bohu. (od 16:30 byla pravidelná májová pobožnost.
V sobotu 22. 5. se na faře konala od 8:30 brigáda k uskladnění palivového dřeva.
V sobotu 22. 5. jsme se sešli ke slavení svatodušní vigilie ve farním kostele v 18:00. Součástí vigilie byly modlitby chval, naslouchání Božímu slovu a mše svatá.
V sobotu 29. 5. oslavili ve farním kostele výročí svého manželství manželé Tauerovi. Mše svatá byla v 10:00.