Č E R V E N E C
Slovo faráře k prázdninám:
Bratři a sestry,Můžeme putovat důvěrnou krajinou svého dětství či mládí, nebo můžeme vstoupit do míst nových, neznámých. Prázdniny nám otvírají různé možnosti. Využít příležitost vystoupit z kolotoče běžného života, skládajícího se ze stále nekončícího vyřizování různých úkolů, je ale životní nutností. Přeji sobě i vám, bratři a sestry, aby nám přicházející čas prázdnin poskytl čas a prostor k tomu, abychom mohli srdcem vnímat směr a cíl naší životní pouti. Petr Bauchner
Pořad bohoslužeb v červenci:
Během července budou z důvodů dovolených zachovány v sokolovské farnosti pravidelné bohoslužby jen v nedělní dopoledne a to v 8:30 v Sokolově a v 10:30 v Krajkové. V neděli 16. 7. a v neděli 6. 8. bude ve farnosti pouze jediná mše svatá a to v Sokolově v 8:30. Konání ostatních bohoslužeb najdete níže v rozpisu jednotlivých týdnů. Faráře bude během jeho nepřítomnosti ve farnosti (tábor, dovolená) v neodkladných záležitostech (pohřby, svátost nemocných), zastupovat P. Jiří Majkov z Lokte (tel.: 606 220 130) V pracovní dny bude na faře přítomna farní asistentka Hana Kodedová (tel.: 724 932 501) V naléhavých případech se můžete na faráře obrátit formou sms zprávy (tel.: 608 656 556).
Farní svatojakubská pouť Letošní svatojakubskou pouť naší farnosti prožijeme netradičně v neděli 23. 7. mší svatou od 15:00. Přesun z tradičního sobotního slavení na neděli vyvolal vývoj posledních let, kdy se sobotního slavení účastnilo stále méně lidí. Přesun na neděli by mohl dát lidem prostor, přestože jsou prázdniny, pro větší účast na slavnosti. Letošním hlavním poutním celebrantem bude nový generální vikář pro Karlovarský kraj, P. Jiří Majkov. Po mši svaté bude následovat, jak už je tradicí, pohoštění na farním dvoře. Večerní mše svatá v 17:00 v tento den již nebude. Přípravu poutního pohoštění pojmeme tak, že je z převážné části vyrobí farníci doma a během neděle přinesou na faru.
V sobotu 29.7. se konala pouť ke kapli sv. Maří Magdaleny v Kamenici.
Červencoví jubilanti: Ježek Otakar, Kanalošová Karolina, Koliáš Norbert, Koliáš Šimon, Kuchařová Jiřina, Majoroš Ladislav, Majorošová Jarmila, Slaninková Jitka, Waloschek Jonáš, Waloschková Eliška, Wolf Karel
Pohřby: Karel Kovář
Pozvánky na prázdninové akce v diecézi:
ÚLET prázdninové setkání pro náctileté 14 – 18 let proběhne opět v Nečtinech od 16. – 22. 7. 2017 pod vedením jáhna Jindřicha Fencla a teamu. Informace a přihlášky fencl@bip.cz, nebo na tel.: 731 619 704.
Tábor ministrantů v Horní Blatné (19. – 26. 8. 2017)
S R P E N
V sobotu 12.8. se v Chodově od 9.30 hodin uskutečnila pouť k sv. Vavřinci s požehnáním nových zvonů.
V úterý 15.8. jsme oslavili Slavnost Nanebevzetí Panny Marie mší sv. ve farním kostele v 8.30 hodin. Kromě toho se konala mše sv. na Mariánském poutním místě v Chlumu sv. Maří od 10 hodin. Hlavním celebrantem byl plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.
Celostátní setkání mládeže v Olomouci (15. – 20. 8. 2017). Setkání je určeno pro mladé od 14 let, kteří chtějí prožít několik dní ve společenství věřících vrstevníků. Přihlášky a podrobnější informace naleznete na: www.olomouc2017.signaly.cz
Srpnoví jubilanti: Gardošová Marie, Chuderáková Marie, Kodedová Hana, Petričáková Petra, Štiáková Růžena, Tlustý Rudolf, Tomčík Alexandr st. Zahrádková Libuše, Štefflová Marie
Křty: Ladislav Ády
Z Á Ř Í
V sobotu 2.9. byla ve 13 hodin nově požehnána kaplička za hřbitovem a od 14 hodin byla v lomnickém kostele česko-německá poutní mše sv. za přítomnosti P. J.Majkova a P.P.Fořta.
V neděli 3.9. byla večerní mše sv. ve farním kostele slavena s přímluvami za domácí hospic Motýl.
Pastýřský list biskupů k výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě
Milí bratři a sestry, spolubratři kněží, jáhni, osoby zasvěceného života!
V tomto roce se soustřeďuje pozornost velké části věřících celého světa na malé údolí Cova d‘Iria, které je součástí obce Fatima, kde se před sto lety zjevila třem malým pasáčkům – sv. Hyacintě, sv. Františkovi Marto a Lucii dos Santos – Matka Boží Panna Maria.
Je až obdivuhodné, jak jsou lidské dějiny „protkány zjeveními a nadpřirozenými znameními, která přímo vstupují do lidského života, provázejí putování světa a překvapují věřící i nevěřící. Tyto úkazy, které nemohou být v rozporu s obsahem víry, musí směřovat k ústřednímu bodu Kristovy zvěsti: k lásce Otce, která vede lidi k obrácení a dává jim milost, aby se mu zcela oddali se synovskou důvěrou.“1
Výjimečnost těchto zjevení však spočívá v tom, že pokaždé představují určitý zlomový moment, při kterém byl potřebný mimořádný zásah. Například zjevení Panny Marie v Guadalupe v Mexiku nastolilo otázku svobody a důstojnosti jihoamerických indiánů. V Lurdech se zjevuje Panna Maria jako Neposkvrněné početí, nikoli jako Madona, tedy jako matka s dítětem, a tak liberální společnost 19. století je tím přiváděna k plnohodnotnému pohledu na ženu a její úlohu ve společnosti.
Fatimské zjevení obsahuje nejenom výzvu a poselství portugalským věřícím, kteří prožívají perzekuci církve obdobnou našim padesátým letům minulého století, ale je zároveň úkazem nejvíce prorockým, jak píše kardinál Ratzinger v dokumentu o fatimském zjevení: „První a druhá část tajemství se týká především úděsného vidění pekla, úcty k Neposkvrněnému srdci Panny Marie, druhé světové války a pak předpovědi nesmírných škod, které sovětské Rusko způsobí lidstvu svým odpadem od křesťanské víry a přilnutím ke komunistickému
totalitarismu.“ Třetí část tajemství je symbolické zjevení, které přibližuje druhou světovou válku a diktatury nacismu a komunismu a končí viděním atentátu na Kristova náměstka. Naplnění tohoto proroctví v dějinách spatřujeme v atentátu na papeže sv. Jan Pavla II. 13. května 1981.
Byl to právě svatý Jan Pavel II., který se v reakci na atentát a na dramatické a kruté události 20. století rozhodl naplnit výzvu Panny Marie a znovu zasvětit lidstvo jejímu Neposkvrněnému srdci. K úkonu odevzdání a zasvěcení došlo 25. března 1984 na Svatopetrském náměstí v Římě a sám papež pro tuto příležitost připravil modlitbu. Jsme přesvědčeni, že i naplněním této Mariiny výzvy obsažené ve fatimském zjevení přispěl papež k pádu totalitních režimů v zemích východní Evropy. Na přelomu tisíciletí byla z rozhodnutí sv. Jana Pavla zveřejněna také třetí část fatimského tajemství spolu s nutným výkladem.
Tak jako knihy Božího zjevení (Bible) vyžadují exegetický výklad, tak je tomu i v případě textů fatimského poselství, jež se obrací na malé pastýře v portugalské vesnici, aby předali toto poselství církvi, která je má ochraňovat a zvěstovat. 1 Texty kurzivou převzaty z dokumentu Kongregace pro nauku víry „Fatimské poselství“ (vydal sekretariát ČBK v Praze v roce 2000).
Panna Maria vyzvala k pokání za neúctu, rouhání a lhostejnost, kterými je Bůh ve světě urážen. Znovu tak zdůrazňuje slova, jimiž Kristus začal své veřejné působení: „Obraťte se a věřte evangeliu!“ (Mk 1,15). Obrácení není totiž jen počátkem naší víry, ale neustálou potřebou a žitou formou víry. Jen když se budeme neustále odvracet od hříchu, jehož přitažlivost na tomto světě trvá a vyžaduje stálé úsilí se mu vzpírat – a to skutky lásky a milosrdenství – máme šanci proměnit svět.
Fatimské poselství nás vyzývá, abychom měli odvahu měnit svět k lepšímu podle Kristova příkladu. Je to také naše výzva, výzva vašich pastýřů – biskupů vám všem: dětem a mládeži na začátku školního roku, rodinám, farnostem. Mějme odvahu měnit svět k lepšímu!
Naše pouť do Fatimy, které se mnozí zúčastníte a při které nám ve výroční den zjevení 13. září bude předána socha Panny Marie Fatimské, jakož i putování této milostné sochy po našich katedrálách ať jsou velkým poděkováním za dar svobody, zároveň však i novým rozhodnutím uskutečňovat tuto výzvu: Mějme odvahu měnit svět k lepšímu!
Těmito řádky našeho poselství vás zveme k účasti na národní pouti do Fatimy, nebo alespoň k modlitebnímu spojení s ní. Vy, kteří se nebudete pouti účastnit, připojte se k nám například zmíněnou modlitbou sv. Jana Pavla II. z roku 1984, kterou mají duchovní správci k dispozici. Rovněž tak zveme k účasti na pokračování této pouti díků, jímž bude putování sochy Panny Marie Fatimské po diecézích a poutních místech naší vlasti. Organizaci svěřujeme Českomoravské Fatimě a vás prosíme o podporu jak při duchovní přípravě, tak při vlastním organizování jednotlivých poutí. Slavení jubilea Fatimy v České republice bude zakončeno o svátku Panny Marie Růžencové v Českomoravské Fatimě v Koclířově odevzdáním se Neposkvrněnému srdci Panny Marie.
Matko lidu a národů, Ty, která znáš všechno lidské utrpení a všechny lidské naděje, Ty, která s mateřskou láskou vnímáš všechny boje mezi dobrem a zlem, světlem a tmou, které otřásají současným světem, přijmi naše volání, jímž se silou Ducha Svatého obracíme přímo k Tvému srdci.
Ze srdce vám všem žehnáme. Vaši čeští a moravští biskupové
Pastýřský list biskupa Tomáše – pozvání na diecézní pouť do kláštera Teplá
Milé setry a milí bratři,
už v nejbližší sobotu 16. září se uskuteční největší diecézní setkání roku, společná pouť do kláštera v Teplé. Zahájíme ji jako obvykle v 9.45 hodin u kříže. Letošní program se ponese především v oslavách 800. výročí od smrti bl. Hroznaty a reflektování současného motta diecéze: „Bože zkoumej mě, ty znáš mé srdce, zkoušej mě, ty znáš můj neklid, hleď, zda jsem nesešel na cestu trápení, a po cestě věčnosti mě veď.“ (Ž 139,23n).
Našemu diecéznímu patronovi bude věnováno odpolední divadelní představení a také o něm bude přednášet premonstrát P. Jindřich Zdík Charouz. Katechezi na diecézní motto bude mít paulín, odnedávna působící v naši diecézi, P. Bogdan Stępien. Bude to tak příležitost se s ním seznámit osobně. Josef a Manka Kutilovi budou mít program pro manžele s názvem „Být Božím nástrojem“. Adorace, křížová cesta nebo prohlídka klášterní knihovny, to jsou další možnosti pro odpoledne. Věřím, že stejně jako mně, se Vám zalíbí koncert dětského orchestru Tremolo, který jsem měl možnost už jednou vyslechnout.
Během celé pouti nebude chybět program pro děti. Novinkou je program pro náctileté. Další novinkou je to, že mládež, která začíná program už v pátek, a to koncertem křesťanské folkrockové kapely „Oboroh“ Slávka Klecandra a následně grilovačkou, táborákem a společnou modlitbou, může prodloužit svoji pout´ do neděle. Na setkaní s mladými se moc těším – pamatujte na spacák a karimatku s sebou. Podrobnější informace o pouti najdete na vývěsce Vašeho kostela nebo na webových stránkách biskupství.
Milí spolubratři, milé setry milí bratři, prosím přijeďte do Teplé na diecézní pouť. Je to důležité povzbuzení pro každého z nás a orientační bod na našem společném putování. Těším se moc na osobní setkaní s Vámi a na prožívání společenství víry u Eucharistie.
+ Tomáš
Diecézní setkání mládeže v Teplé.
Už 15. 9. 2017 odjíždíme na setkání mládeže naší diecéze do Teplé. Je to naše první diecézní setkání, kde máme na starosti i organizaci. Spolu s p. Pavlem Fořtem (vedoucí DCM Plzeň) jsme připravovali program setkání. A tak v pátek 15 .9. odjíždíme v 16.30 ze Sokolova do Teplé, kde nás od 19.00 hod. čeká koncert skupiny Oboroh a poté bude následovat společný večer s drobným občerstvením a společná adorace. Sobota je ve znamení Diecézní pouti, takže budeme pro sportuchtivé lidi zajišťovat sportovní aktivity. Proto si sebou vezměte i sportovní oblečení, abychom mohli společně zahrát ringo, nebo brendball. My mladí budeme zústávat v Teplé až do neděle. Večer nás totiž čeká promítání filmu a snad i večerní křížová cesta. No a v neděli po mši se společně opět vrátíme zpět na naší faru do Sokolova. Pořád doufám, že se mi ještě někdo ozve, protože by chtěl zažít společný Božský víkend.
Tak se nebojte a dejte mi vědět. Na tel. 725057787 nebo na email sebisov@volny.cz Jan Sebján – Sebiš, starý mládežník
Diecézní pouť do Teplé 16. 9. - program
9.45 zahájení u kříže
10.00 katecheze na diecézní motto: P. Bogdan Stepien OSPPE,
program pro děti, program pro náctileté, program pro mládež
11.00 slavení eucharistie s biskupem Tomášem
12.15 polední přestávka na občerstvení
12.45 koncert dětského orchestru Tremolo
13.00 možnost prohlídky klášterní knihovny (zdarma do 14.00)
13.30 pokračování programu pro děti, -náctileté a mládež (do 15.15)
14.00 přednáška o bl. Hroznatovi: P. Jindřich Zdík Charouz, OPraem,
křížová cesta, divadlo „Blahoslavený Hroznata“, pro manžele: „Být
Božím nástrojem“: Josef a Manka Kutilovi či adorace v klášterní kapli
15.30 zakončení pouti v kostele
Zářijoví jubilanti: Krob Luboš, Lukšíková Hedvika, Pokorná Alexandra, Polívková Veronika, Puffrová Dagmar, Somorovská Helga, Šulcová Magdalena, Tlustá Edita, Tomčík Alexandr, Vajda Vincent.
Výuka náboženství pro děti a mládež v novém školním roce
V novém školním roce budou probíhat, tak jako loni, setkání mládeže 14+. Povede je Jan Sebján – Sebiš. Setkání mladších dětí budou probíhat v pátek od 14:00. Místo konání budou pravděpodobně Jindřichovice, pokud se nesejde dost dětí ze Sokolova, aby mohla dětská skupinka vzniknout i zde. Je důležité si připomenout, že rodiče se na křtu dětí zavázali k tomu, že děti budou vychovávat ve víře. Výuka náboženství patří k neopominutelným způsobům, jak této povinnosti dostát. Před prvním svatým přijímáním dítě musí alespoň dva roky navštěvovat výuku náboženství.
Prosím rodiče, kteří na tuto výzvu zareagují, aby se se mnou spojili.
Farář Petr Bauchner
Ve čtvrtek 28.9. na Slavnost sv. Václava byla mše sv. ve farním kostele od 8.30 hodin
Malé ohlédnutí za Minifestiválkem farní Zahrada
Věřte mi, tohle jsem opravdu nečekal. Počítal jsem, že se uskuteční náš "minifestiválek" za účasti malého počtu posluchačů. Díky Bohu za všechny milé a pohodové lidi, kteří si našli cestu do naší Farní zahrady, která nádherně ožila. Myslím, že budeme v tomto duchu pokračovat i příští rok. Není nad to, když se akce připravují společně s Bohem, na modlitbách. Je to znát. Ne jen účastí, ale hlavně pohodičkou, která vládla na našem Minifestiválku. Jan Sebján.
Nový inventář ve farním kostele
S přicházejícím podzimem se nám podařilo díky poctivé práci pana Jana Miškovského dovybavit farní kostel novými poličkami na tiskoviny a kancionály. Nové řešení je nejen praktičtější, přehlednější a prostorově méně náročné, než bývalý stůl, jenž doposud k uložení tiskovin a zpěvníků sloužil, ale též svým provedením zapadá vhodně do interiéru kostela, který je tak pocitově klidnější a uspořádanější. Nový stoleček na obětní dary je jakýmsi protipólem naproti umístěné kamenné kasičky určené na dary pro potřebné. Oba prvky se tak doplňují a symbolizují, že do liturgie patří kromě chleba a vína také dary pro potřebné.
Na zkoušku bylo do kostela v těchto dnech také zavěšeno nově orámované 12. zastavení křížové cesty. Reliéfní křížová cesta přišla o své rámy, podle svědků, během výmalby kostela v 70. letech. Rámy poté byly nahrazeny poličkami s křížky a čísly zastavení, které částečně suplovaly chybějící rámy. Toto řešení je ale pro reliéfy degradující, protože jim vzalo pozadí, proporční jednotu a ubralo na plasticitě. Jednotlivá zastavení se také značně zmenšila, čímž se ještě zvětšila disproporce mezi reliéfy, architekturou kostela a dominantními sochami, mezi kterými je umístěna. Nové řešení je tedy proporčně vyváženější, rámy pak dodávají jednotlivým výjevům jednotnou formu, kterou potřebují k tomu, aby se neztrácely a nerozplývaly v prostoru. Materiálové a barevné provedení kostel opět zklidňuje, protože jej dává do souladu s novým inventářem. Výroba ostatních zastavení se bude odvíjet také od našich finančních možností. Úprava jednoho zastavení vyjde na 3500,-Kč. Možností jak celou úpravu zrealizovat by mohlo být i to, že by si farníci jednotlivá zastavení „adoptovali“ a tak na ně adresně přispěli. Petr Bauchner
Statistika: Pohřby – Cecilie Pešková, František Egermayer