Č e r v e n e c
Červencoví jubilanti:
Ježek Otakar, Kanalošová Karolina, Koliáš Norbert, Koliáš Šimon, Kuchařová Jiřina, Majoroš Ladislav, Majorošová Jarmila, Slaninková Jitka, Waloschek Jonáš, Waloschková Eliška, Wolf Karel
Pozvání na setkání se Schwandorfskými farníky a městskou slavnost ve Schwandorfu.
Program pouti do Schwandorfu v sobotu 11.7.:
09:30 Odjezd ze Sokolova
11:30 Příjezd do Schwandorfu
12:05 Koncert v kostele sv. Jakuba
12:45 Oběd na faře farnosti Naší Milé Paní na Křížovém vrchu
15:15 Káva na faře farnosti sv. Ondřeje Frinberga
17:00 Bohoslužba ve farním kostele
18:00 Městské slavnosti
20:00 Odjezd domů
21:30 Příjezd do Sokolova
Přihlášení, kontaktujte faráře ještě během neděle 5. 7. kvůli domluvě dopravy.
Petr Bauchner
Farář byl na dovolené od 13.7. do 24.7. a od 27.7. do 2.8. Zastupoval P. Jiří Majkov z Lokte.
Při nedělních bohoslužbách zastupovali faráře Mons. Josef Žák a P. Pavel Frývaldský.
Ve středu 22.7. se konala pouťke kapli sv. Maří Magdaleny na Kamenici. Pouť začala v 15 hodin Na Kostelní bříze, po příchodu na Kamenici byla v 16 hodin mše sv. v kapli.
V sobotu 25.7. jsme oslavili mší sv. od 15 hodin svatojakubskou pouť. Hlavním celebrantem byl nový chodovský farář P. Petr Mecl. Po mši sv. se uskutečnilo na farní zahradě tradiční pohoštění. Na harmoniku zahrál Ruda Tlustý.
S r p e n
Krajková rekonstruuje kapličku, aby dosáhla historizující podoby
Krajková – Kaplička v Libnově se dočkala oprav. Další ji přitom čekají ještě příští rok. Mimo jiné se také dočká opravených a reinstalovaných soch nebo malby interiéru.
V letošním roce obec zahájila rekonstrukci chráněné památky, kterou tamní občané znají pod názvem kaplička v Libnově či kaplička na Chlumku. Na opravy kapličky přispěli rodáci sdružení v Sudotoněmecké nadaci. Rekonstrukce libnovské kapličky se prodlouží až do příštího roku, již nyní jsou totiž původní sochy z kapličky depovány v restaurátorském ateliéru. Po odborném ošetření budou sochy reinstalovány ve výklencích kapličky. Mimo jiné také obec plánuje pokračovat v rekonstrukci vnitřku kapličky. Vymaluje se celý interiér tak, aby se dosáhlo její historizující podoby. Po dokončení rekonstrukce včetně terénních úprav je naplánováno v prvním pololetí příštího roku také slavnostní vysvěcení. „Opravená libnovská kaplička se tak i s krásným výhledem do krajiny může stát zajímavým turistickým cílem," řekl Roman Šístek, starosta obce Krajková.
V kině Alfa se v 15 hodin konala romská bohoslužba.
Srpnoví jubilanti:
Balcarová Alena, Gardošová Marie, Hojková Ludmila, Chuderáková Marie, Kodedová Hana, Petričáková Petra, Štiáková Růžena, Tlustý Rudolf, Tomčík Alexandr ml., Zahrádková Libuše, Štefflová Marie
V neděli 16. srpna 2015 v 10.30 hodin budou v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta v Kladrubech společně celebrovat poutní mši svatou biskupové František Radkovský a Rudolf Voderholzer. Bohoslužba bude součástí oslav 900. výročí založení kláštera. Všichni jsou srdečně zváni.
CK Chroštík uspořádala v sobotu 29.8. celodenní veřejný výlet.
Při nedělní bohoslužbě požehnal farář dětem a studentům do nového školního roku.
Křty: Renáta Ferencová, Terézia Matysová, Jakub Platek, Inna Ďurechová, Ladislav Diego Petík.
Z á ř í
Od pátku 4.9. do neděle 6.9. probíhal v kině Alfa filmový víkend pro hospic Motýl.
4.9. pátek – 16 hodin film Poslední dny – Dánsko 2013, 18 hodin film Příběh Marie – 2014,
20 hodin – koncert SHOE CUT - K. Vary, BLAHOBEAT – Sokolov
5.9. sobota – 15 hodin film Daleko od ní – Kanada 2006, 17.30 hodin film Konečná uprostřed cesty – Německo, Francie, 2010, 20 hodin film
Biutful – Mexiko, Španělsko – 2010,
6.9. neděle - 15 hodin film Pokojný bojovník . USA, Německo 2006, 17.30 hodin film Co kdybychom žili společně? – Francie, Německo 2011,
20 hodin film Hasta la vista – Belgie, 2012
Výuka náboženství ve školním roce 2015 -2016 bude probíhat stejným způsobem jako dosud – v pondělí od 15.30 hodin.
V sobotu 5.9. se uskutečnila diecézní pouť v obnoveném areálu kláštera v Teplé. Program byl spojený s hudebním festivalem PilsAlive, v rámci kterého vystoupili čtyři kapely ( Koinonia, Chlupatý sbor, Quo vadis a Plamínky.
Program pro mládež 4. září:
18:00 společná večeře, promítání, objevování klášterního pokladu, duchovní slovo, adorace, modlitba
Program 5. září:
9:30 – zahájení u kříže
9:45 – katecheze „Stávat se chlebem života“ – P. Martin Sedloň OMI
dětský program – připravují sestry salesiánky
program pro mládež – přednáška o eucharistii – P. Bonaventura OFM
10:45 – slavení eucharistie – Mons. František Radkovský a Mons. Reinhard Pappenberger
12:15 – občerstvení
13:00 – 14:00 prohlídky nově opravených prostor kláštera
13:30 – pokračování dětského programu
14:00 – dělený program
- pro manžele – „A naplnili džbány až po okraj…“ (srv. J 2,7)
- adorace
- křížová cesta
- přednáška „Čemu jsem se naučil“ ( postřehy z devíti let života v islámském světě)
15:30 – eucharistické požehnání
Dne 19. září 2015 od 15.00 hod. proběhne na Chebském hradě první HOSPICFEST, který pořádá náš Domácí hospic Motýl spolu s kamarády z hospice sv. Jiří z Chebu. Pro všechny, kdo přijdou je na hradě připraven sportovně hudební program spolu s představováním práce našich hospiců a dalších neziskových organizací. Pro děti je připraven skákací hrad a střelba z luku, dračí stezka a malování na obličej. Návštěvníci budou také mít možnost shlédnout výstavu fotografií Barbory Rybové "Život je běh na dlouhou trať". Od 17.00 hod. začne hudební část našeho festu,. představí se zde 5 hudebních skupin různých žánrů (NADEN - písně J. Nohavici, Najazzlá kapela P.R, END OF SCREAM, REST - písně Pink Floyd a Le Bain de Maid. Předpokládaný konec festivalu je kolem půlnoci. Samozřejmě, že na místě budou i stánky s občerstvením. Vstupné na tuto akci je 100 Kč za dospělou osobu, 20 Kč za dítě. Rodinné vstupné je 200 Kč. Pokud ještě nevíte co 19. září budete dělat, rád vás přivítám na této akci.
Zářijoví jubilanti:
Krob Luboš, Krob Lukáš, Lěbrová Marie, Lukšíková Hedvika, Niebauer Šimon, Pokorná Alexandra, Polívková Veronika, Puffrová Dagmar, Somorovská Helga, Šulcová Magdalena
Tlustá Edita, Tomčík Viktor, Vajda Vincent, Waloschek Václav.
Nová zpovědnice ve farním kostele v Sokolově
Proměna slavení svátosti smíření
Po letech provizorií se v těchto dnech sokolovský farní kostel dočkal nové zpovědnice či zpovědní místnosti (dále ZPM). Pokoncilní liturgická reforma se nevyhnula ani obnově slavení svátosti pokání, či smíření, dříve nazývanou zpovědí. Proto v letech následujících po koncilu si v mnohých místech uvědomili, že obnovení svátosti je velmi vhodné podpořit i novým, vhodnějším prostředím, kde se svátost smíření slaví. Protože klasické zpovědnice už většinou nevyhovovaly, začaly být nahrazovány ZPM, nebo kde to nebylo možné, prostornějšími zpovědnicemi, které dovolovaly naplnit nové požadavky vyplývající z obnoveného slavení svátosti smíření.
V sokolovském kostele byla zřejmě v 70. letech opuštěna praxe svátostí smíření ve skříňové zpovědnici pod kůrem a byl vybudován provizorní prostor v presbytáři. Ten ale nevyhovoval esteticky (použitým materiálem a umístěním pod kazatelnou) ani situačně (chybějící diskrétnost, neboť prostor byl v centru pozornosti celého kostela). Proto projekt rekonstrukce kostela z roku 2013 počítal s demolicí této provizorní ZPM a vybudováním nové v prostoru pod kůrem. Zhotovení nové ZPM dovolila letošní rekonstrukce elektroinstalace jednak tím, že umožnila na novém místě její napojení na el. energii, jednak tím, že kvůli trasám kabelových rozvodů, musela být demontována provizorní místnost.
V pondělí 21. 9. se sešla ke svému řádnému setkání sokolovská ekonomická rada. Nejdříve seznámil farář ER s vývojem farních financí od začátku roku do současnosti. Stav farního účtu k 1. 1. 2015 byl 611 127,-Kč. K 31. 8. 2015 farnost měla příjmy ve výši 850 000,-Kč a výdaje ve výši 887 000,-Kč. Stav farního účtu k 31. 8. 2015 tak byl 574 127,-Kč.
Z akcí, které se uskutečnily v tomto roce je možné vyjmenovat následující:
- projekt opravy střechy na kostele ve Svatavě, realizace je závislá na dotaci
- výměna ventilátoru varhan ve farním kostele
- úprava ozvučení kostela
- rozvod kabelů pro topení do lavic, v projektu nebylo uvažováno
- kvalitnější rozváděč, umožňuje umístění EZS, ovládání zvonů a ozvučení kostela
- osvětlení křížové cesty
- rekonstrukce stropu v kostele
- instalace topení do lavic
- položení zátěžového koberce do lavic- zakrytí nevhodného nátěru soklu a zlepšení akustiky
Fara Sokolov
- rekonstrukce střechy
- dveře a okna do sklepa
Fara Svatava
- oprava fasády
Kostel Krajková
- každoroční údržba střechy
Křty: Rudolf Ferdinand Postl
Pohřby: Mária Cinová
Ř í j e n
V pondělí 5.10 se konala od 18.30 hodin pastorační rada.
Připomínka kněží umučených v koncentračních táborech
Na Slavnost svatého Václava bude v mnoha kostelích v naší republice probíhat čtení jmen kněží umučených v koncentračních táborech. S projektem Naši pastýři 1938 – 1945 přichází Spolek Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor, který je představen u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau (29. dubna 1945) i u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války v Evropě (8. května 1945) k příležitosti státního svátku České republiky Den české státnosti.
Jedním z cílů projektu je rovněž zahájit tradici, kdy v kostelech i veřejných prostorech po celé České republice zazní jména zahynuvších a vězněných katolických duchovních i s krátkým popisem jejich válečného osudu. Záměrem je aby se příběhy našich trpících pastýřů staly živou památkou, jejich oběti nebyly zapomenuty a generace českých katolíků se mohly za jejich duše modlit a obracet k nim pro přímluvu.
V seznamu figuruje také P. Eduard Fischer, kněz německé národnosti, který byl arciděkanem ve Falknově nad Ohří (dnešním Sokolově). Zatčen byl proto, že se ve svém kázání nepřátelsky dotkl Velkoněmecké říše a tím vnesl neklid mezi lid a oslabil sílu německého národa. Eduard Fischer byl z Dachau na svobodu propuštěn 5. dubna 1945 a krátce nato na následky věznění zemřel. Na jeho hrobě na sokolovském hřbitově se dnes nachází urnový hřbitov. Náhrobní kříž s jeho jménem je na farní zahradě v Sokolově.
Říjnoví jubilanti:
Bucová Edita, Furiková Alžběta, Hafenrichter Ondřej, Haufová Eva, Koliáš Krištof, Korbelová Olga, Krobová Ivana, Neudert Rudolf, Odehnalová Jitka, Polívková Libuše, Seiler Karel, Tomčík Daniel, Tomčíková Kateřina
Topení do lavic farního kostela
Ještě před zimní sezónou by bylo možno do některých lavic ve farním kostele namontovat pod sedáky vyhřívání, které by mohlo zmírnit chlad panující v zimě v kostele a tak trošku zlidštit bohoslužby. Cena spotřebičů bude asi 110 000,-Kč. Ti, kteří mohou na topení přispět finančně, budou tak moci učinit mimo jiné také prostřednictvím účelové sbírky, která proběhne při nedělních bohoslužbách 4. 10.
CK Chroštík srdečně zve na celodenní veřejný výlet
Mezi Ohří a Hasinou 24. října 2015
Trasa Louny - Chlumčany - Brloh - Zbrašín – Hřivice (v Mostě přestávka na ranní kafíčko) zahradní město arch. J. Kotěry a kolonie Jeruzalém arch. J. Hausenblase, skalní troska Blšanský chlum, venkovská architektura Brloh, Líšťany, Zbrašín, korkovníky.
18 km (asi)
Spojení: vlak - CH 6:18; SO 6:42, KV 7:03, MB 5:20
Jízdenky: zpáteční do Ostrova a Labe-Elbe pro až 5 kusů bez ohledu na věk za 400 Kč sraz obvyklý v posledním vagóně.
Na závěr
Valná hromada CK Chroštík s programem:
Přivítání, kulturní vložka - pionýrky ze základní chodivé školy přednesou lidové písně, projev vedoucího - zhodnocení činnosti v roce 2015, volba vedoucího a jednatelky na rok 2016 - každý má právo navrhnout své kandidáty, vize 2016 - předestře nové vedení, diskuse, pití nápojů apod.
V tomto roce se mimořádně v celé Evropě zvýšil počet uprchlíků ze zemí, kde jsou občanské války nebo jsou pronásledovány celé skupiny obyvatel, zejména křesťanů. Jedná se o Sýrii, Irák, Afghánistán a další země z Blízkého východu a Afriky. Církev na uprchlickou krizi reagovala v celé Evropě.
Pomoc uprchlíkům
Nemálo lidí, z nichž je zřejmě také velké množství křesťanů, znepokojuje nouze, nebezpečí nebo strádání, kterému jsou vystaveni lidé utíkající před válkou, především ze Sýrie. Ti nejchudší již několik let žijí v uprchlických táborech v okolních zemích, především v Jordánsku, ti majetnější se vydávají na nejistou cestu do Evropy s nadějí, že zde najdou útočiště. Zdá se, že pro Evropu je to po druhé světové válce jedna z největších zkoušek, která jí může otřást v samotných základech. Odpovědnost politiků a státníků je v této situaci více než nezáviděníhodná, ale tato odpovědnost se opírá o klima, které panuje ve společnosti. Závisí tedy i na tom, co do společnosti vnášejí křesťané.
Papež František nás povzbuzuje, abychom se nebáli řídit v životě evangeliem a učili se u Ježíše a s ním, jak čelit zlu, které otřásá světem. Papežova výzva, aby každá farnost či společenství přijalo jednu uprchlickou rodinu, jistě není nějakým konečným řešením tohoto velkého problému. Je ale prorockým znamením, které bere sílu strachu a otvírá cestu k odvaze, že zkouška, kterou svět v této chvíli prochází, je událostí, která nás může z bludného kruhu posunout dál.
Proto jsme se na poslední pastorační radě shodli, že bychom chtěli v sokolovské farnosti vytvořit zázemí alespoň pro jednu ze syrských rodin. Toto zázemí, co se týče bydlení, bude moci vzniknout na sokolovské faře, kde se k 1. 11. uvolní podkrovní garsonka. Samo bydlení, ale ještě zřejmě stačit nebude. Nově příchozí budou potřebovat další pomoc, ať už ve formě doprovázení na úřady, překladatelství, potravinové pomoci, finančního zajištění atd. Proto si tento článek bere za cíl také podnítit farníky k tomu, aby hledali způsoby či prostředky, které budeme moci nabídnout v případě potřeby. Tyto podněty budeme shromažďovat skrze naši farní charitu.
Zde naše pomoc nemusí skončit. Jistě řadu lidí také znepokojuje situace těch, kteří zůstávají ve válkou zmítaných zemích, utíkají v ohrožení života, či jsou zadrženi v detenčních táborech, kde je s nimi často zacházeno hůře než s vězni. Na tomto poli chceme spolupracovat s charitami, neziskovkami, či dobrovolníky, kteří v těchto oblastech již pracují, nebo do nich postupně pronikají.
Bratři a sestry, získávejme pravdivé informace, modleme se a diskutujme o současných výzvách ve světle evangelia, hledejme nové cesty a nebojme se nápadů, které nás třeba vyhodí z našich vyjetých kolejí. Duch svatý nás tak bude moci vést k novým zkušenostem Božího království mezi námi.
Petr Bauchner
Pozvánka na Benefiční koncert Pro Františka.
V neděli 25. 10. 2015 od 15:00 hod. proběhne v divadle MDK Sokolov benefiční koncert Pro Františka. Koncert pořádá Farní charita Sokolov, která pomáhá malému Františku Lehnerovi z Březové u Sokolova, který je tělesně postižený již od narození. Snahou je vybrat peníze na zahraniční rehabilitační pobyt, který ale není hrazen zdravotní pojišťovnou. Již minulý rok se nám podařilo získat finance na tento pobyt, který Františkovi velice prospěl. I tento rok bychom chtěli Františkovi přispět. Bez vás, dobrovolníků a dárců to ale nepůjde. Proto vás chci pozvat na krásný koncert gospelového souboru Maranatha gospel choir z Prahy, který nás svým vystoupením podpoří. Vstupné na tuto akci je 150 Kč.
Rekolekce 28. 10. v Chebu
Chebská farnost nás zve ke společnému prožití dne v modlitbě tichu a přednáškách na téma společenství které roste z tajemství Eucharistie. Rekolekci povede misionář oblát P. Martin Sedloň z Plas (který i v naší farnosti před 2 lety vedl večerní katecheze). Program začne v 9:00 ve farním sále v Chebu a skončí kolem 19 hod. V závěru budeme společně slavit mši svatou. Občerstvení včetně jednoduchého společného oběda bude zajištěno ze zdrojů chebské farnosti. Kvůli organizaci je ale nutné se na rekolekci přihlásit nejpozději v neděli 25. 10. na arch, který bude vyložen v kostele.
Opravená fara ve Svatavě
L i s t o p a d
Dušičkové pobožnosti:
Neděle 1. 11.:
Krajková 11:45 – pobožnost na hřbitově
Sokolov 14:00 – pobožnost na hřbitově
Královské Poříčí 15:00 – pobožnost na hřbitově
Svatava 16:00 – pobožnost na hřbitově
Pondělí 2. 11.:
Lomnice 14:00 – pobožnost na hřbitově, po ukončení pobožnosti asi ve14:20 mše svatá v kostele.
Dolní Rychnov 15:30 – pobožnost na hřbitově
Citice 16:00 – pobožnost na hřbitově
Listopadoví jubilanti:
Dědičová Christiana, Fryš Petr, Horychová Marie, Kuchařová Jana, Miškovský Jan, Nastincová Kamila, Vlachá Veronika
Z poslední pastorační rady:
V počátku setkání pastorační rady, která se sešla na faře 5. října, farář požádal členy PR o návrh kandidáta, který by v PR nahradil Karla Seilera, jež na členství v PR rezignoval.
Poté jsme se věnovali službě naší farnosti a farní charity potřebným v našem městě, kde je jedním z problému v sociální oblasti nedostatek nabídek sociálního bydlení. Městský úřad nyní mapuje tuto oblast. V Sokolově momentálně chybí především sociální ubytovna a noclehárna. Farní charita hledá možnost, jak v této oblasti lidem pomoci.
Velkého rozvoje v poslední době doznala naše terénní služba lidem různým způsobem potřebným, především matkám s dětmi. Tuto službu zaštiťuje pan Štefan Kanaloš.
Dále jsme hovořili o službě potřebným ve spojitosti s uprchlickou vlnou, která směřuje do Evropy. Znepokojivé zprávy o situaci ve válkou zkoušené Sýrii, o uprchlících, kteří z této země proudí především přes Balkán do Německa, o špatných podmínkách v našich uprchlických táborech vedou k zamyšlení, jak křesťansky reagovat. Povzbuzeni výzvou papeže Františka, aby každá farnost či společenství přijalo jednu uprchlickou rodinu, hodláme i v Sokolovské farnosti se o jednu rodinu postarat. Jako dočasné útočiště by mohla pomoci podkrovní garsonka na faře, ostatní služby jsme připraveni poskytnout podle potřeb. Pomoc přímo pro tábory v Sýrii, pro uprchlíky na cestě (především přes Srbsko), či naše detentční zařízení, budeme podle potřeby poskytovat skrze diecézní charity, farnosti či neziskovky, které v této oblasti již pracují, nebo mají zkušenosti.
Ve spojitosti s blížícími se Vánoci jsme hovořili dále o tom, jak okolní společnosti předávat křesťanské hodnoty. Shodli jsme se, že chceme především kostely otevírat pro různá setkání, koncerty, poskytnout jejich prostor k tomu, aby sám o sobě působil a byl alternativou k dnešnímu většinovému životnímu stylu.
V kontextu končícího roku Eucharistie a se zaváděním topení do některých lavic jsme také hovořili o našem nedělním slavení Eucharistie ve farním kostele. Namontováním nového topení do lavic v půlkruhu kolem oltáře třeba napomůže tomu, aby farníci lavice z boku oltáře více využili a tak podpořili symboliku Eucharistie jako slavnosti společenství církve. Dalším krokem k zlepšení liturgického prostoru bude vyvýšení oltáře o jeden stupeň, aby byl z bočních lavic lépe viditelný.
V závěru reflexe života naší farnosti jsme uvažovali o nabídkách, které by nám pomohly v dalším duchovním růstu a formaci. Jednou z nich bude nabídka celodenní rekolekce v Chebu.
Na závěr setkání PR se objevila jedna praktická poznámka: Gerta Beerová by ráda službu aranžování květin ve farním kostele předala nové aranžérce.
Zapsal Petr Bauchner
V sobotu 14.11. byla v hradní kapli v Lokti mše sv. na poděkování sv. Anežce české.
V neděli 15.11. navštívil farnost plzeňský biskup Mons. František Radkovský.
V pátek 27.11. proběhla v Chebu panelová diskuse na téma uprchlické krize.
V neděli 15.11. se konala sbírka na bible. Z výnosu sbírky bylo 75% poskytnuto na účet České biblické společnosti a 25% na účet Českého katolického biblického díla.
Křty: Dominik Petík
Pohřby: Božena Čonková
Úprava liturgického prostoru a topení do lavic.
V listopadu pokračovali práce v kostele – úprava liturgického prostoru a instalace topení do lavic. Topení bylo nainstalováno do bočních lavic a do 5 lavic v lodi kostela.
P r o s i n e c
Na první adventní neděli 29.11. byly požehnány adventní věnce a proběhla sbírka na bohoslovce.
Od 15.30 hodin se u kapličky v Kamenici uskutečnilo tradiční adventní setkání.
V sobotu 5.12. bylo pro děti od 17 hodin ve farním kostele setkání s Mikulášem.
Adventní výzdoba farního kostela
Roráty v době adventní:
Po celou dobu adventu – to je od pondělí 30.11. do čtvrtka 24.12. probíhaly ve farním kostele rorátní bohoslužby. V pondělí, úterý, čtvrtek a pátek začínali v 7 hodin, ve středu již v 6 hodin. Roráty se konaly formou starobylých rorátních zpívaných modliteb, čtení a rozjímání Božího slova a následné eucharistické adorace. V pondělí na tyto rorátní modlitby navázala v 7.40 hodin mše svatá, ve středu tato mše svatá byla již v 6.30 hodin, aby se jí, mohli zúčastnit i děti a mládež, které chodí na 8. hodinu do školy.
V neděli 6.12. se uskutečnilo adventní zpívání od 15 hodin v evangelickém kostele a od 16 hodin romská bohoslužba v kině Alfa.
Zahájení Svatého roku milosrdenství a otevření brány milosrdenství v Plzeňské diecézi.
Dne 8. prosince letošního roku papež František zahájil Svatý rok milosrdenství. Na 3. adventní neděli 13. prosince byly otevřeny brány milosrdenství v katedrálách i kostelích na celém světě. Během Svatého roku milosrdenství to budou místa zvláštní milosti, smíření s Bohem a získávání odpustků.
V naší diecézi se budou brány Svatého roku milosrdenství otevírat:
- 13.12.2015 při mši svaté v 10.30 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni.
- 13.12.2015 při mši svaté v 8.30 hodin v kostele sv. Michaela Archanděla a Panny Marie
Věrné v Ostrově.
- 1.1.2016 při mši svaté v 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie V Mariánských
Lázních
- 5.3.2016 při mši svaté v rámci vikariátního dne v kostele Narození Panny Marie v Klatovech
- 4.4.2016 při titulární slavnosti opatského kostela Zvěstování Páně v klášteře Teplá
- 13.11.2016 v Lokti u příležitosti výročí spojeného se sv. Anežkou Českou
Sbírka sokolovské farnosti na podporu křesťanů v Sýrii:
S modlitbou za válkou zkoušené země spojíme sbírku na podporu křesťanské komunity v syrském Aleppu, kterou budeme pořádat ve spolupráci se syrsko-katolickým biskupem Jihadem Johannem Battahem z libanonského Bejrútu. Do sbírky bude možné přispět při bohoslužbách na první neděli adventní nebo složení daru ve farní kanceláři.
Prosincoví jubilanti:
Bláhová Jarmila, Filip Ladislav, Holý Zdeněk, Jandová Věra, Kanaloš Štefan, Kowalská Barbora, Seiler David, Šulc Miroslav, Westmayerová, Wagner Miroslav
Na 7. prosince 2015 připadlo 50. výročí vyhlášení koncilního dokumentu Ad Gentes papežem, blahoslaveným Pavlem VI. Tento dokument, který je považován za Magnu Chartu uspořádání a reorganizaci nezměrné a platné misijní činnosti církve, si zasluhuje zvláštní pozornosti všech věřících. Modlitbu za misijní činnost církve prožila farnost při mši vs. na Slavnost Neposkvrněného Početí Panny Marie 8.12. v 17 hodin ve farním kostele.
V sobotu 12.12. se konal od 16 hodin v krajkovském kostele adventní koncert.
Ve středu 16.12. pořádal Klub důchodců Slaměnka ve farním kostele od 15. hodin vánoční koncert.
V sobotu 19.12 byla ve farním kostele brigáda na stavění vánočních stromků, betléma a úklid kostela. Sraz brigádníků na pokácení a dovoz stromků byl na Kostelní Bříze u kostela v 8 hodin. Brigády se zúčastnilo cca 15 farníků.
V sobotu 19.12. bylo rychlíkem Karlex v 15.02 hodin přivezeno Betlémské světlo a bylo uloženo v kostele.
V úterý 22.12. se děti naší farnosti společně s dětmi z Jindřichovic zúčastnili vánoční návštěvy nemocných v LDN ve Svatavě.
Vánoční bohoslužby:
Boží narození v předvečer Božího hodu vánočního jsme oslavili ve čtvrtek 24.12. od 16 hodin farní bohoslužbou v kostele sv. Jakuba. Půlnoční bohoslužby slova byly čtyři: ve 21.00 v Lomnici, ve 22.30 v Krajkové, ve 24.00 v Sokolově a současně i ve Svatavě.
Na Boží hod vánoční byly bohoslužby v nedělním pořadu. Na svátek sv. Štěpána byly mše sv. v Sokolově od 8.30 hodin a v 10 hodin ve Svatavě. Proběhla sbírky na diecézi.
V neděli 27.12. na svátek Svaté rodiny požehnal farář rodinám.
Ve čtvrtek 24.12. proběhlo na faře od 12 – 14 hodin setkání s bezdomovci u čaje a vánočního cukroví. Bezdomovci dostali vánoční balíčky.
Na svátek sv. Štěpána 26.12 proběhla při bohoslužbách sbírka na Plzeňskou diecézi.
Na svátek sv. Štěpána 26.12. se konal ve farním kostele od 16 hodin tradiční koncert pěveckého sboru La Dolce Vita.
V neděli 27.12. na svátek sv. Rodiny požehnal farář rodinám.
Ve čtvrtek 31.12. při mši sv. v 16 hodin jsme poděkovali za uplynulý rok a poprosili o požehnání do nového roku.
Adventní dar
Na třetí neděli adventní se podařilo dát do zkušebního provozu infračervené vytápění některých lavic ve farním kostele. Dodávka zářičů vyšla farnost na 120 000,-Kč, montáž provedl brigádně pan Miroslav Tauer. Bratr Miroslav proležel mezi lavicemi kostela spoustu hodin, a to že při ležení i pracoval, je zřejmé z toho, že na 4. neděli adventní již topí téměř všechny lavice, (poslední lavice vpředu bokem k oltáři, bude zprovozněna po výměně a zaslání zpět jednoho spotřebiče). Bratru Miroslavovi bych tedy tímto také chtěl za celou farnost poděkovat.
Rozmístění topných těles podporuje jednak symboliku půlkruhu kolem oltáře, jednak různou míru návštěvnosti bohoslužeb.
Symbol půlkruhu kolem oltáře, který vznikl během roku Eucharistie přemístěním lavic pro věřící a novou úpravu liturgického prostoru má za cíl podpořit svátostný rozměr slavení Eucharistie. Svátost má vždy svou viditelnou a hmatatelnou složku. Katolická církev právě svátosti chrání jako veliký poklad.
Symboly mají svůj hluboký význam pro prožití Božího vtělení do našich životů. Viditelnou, jakousi prasvátostnou skutečností je sama církev. Proto, když se církev sejde ke slavení Eucharistie, měla by i navenek vyjadřovat to, že se shromažďuje kolem stolu svého Mistra a Pána. A u stolování je výrazným znamením právě to, že lidé svou sounáležitost vyjadřují tím, že sedí kolem stolu. Při rodinném obědě by nám asi připadalo nepřirozené, kdyby kromě těch co sedí kolem stolu, si někdo své jídlo odnesl do kouta a tam si ho snědl mimo rodinný kruh. V kostele při té nejsvětější večeři nám to divné nepřipadá? Mně ano, a tak tedy podporuji liturgická řešení prostoru, kde je oltář alespoň symbolicky více ve středu. Této myšlence bylo podřízeno i namontování topných těles. Ty se nacházejí v okruhu 4 lavic do boků od oltáře a 5 lavic ve směru osy kostela. Počet míst k sedění v těchto lavicích stačí pokrýt běžnou nedělní návštěvnost našich bohoslužeb, (pokud by kapacita nestačila - dá se topení rozšířit do všech lavic v kostele) Potřebě přizpůsobit vytápění v lavicích různým úrovním návštěvnosti bohoslužeb odpovídá vytvoření několika okruhů, které lze zapínat jednotlivě. Pro bohoslužby s menší účastí lidí jdou zapnout samostatně první dvě boční řady z každé strany oltáře. (V současné době zapínáme ve všední dny pouze tento první okruh). V druhém okruhu se pak zapínají 3. a 4. řada z obou boků oltáře. Třetí okruh topí v prvních třech řadách od oltáře v ose kostela a to po obou stranách střední uličky. Čtvrtý okruh pak topí ve zbývajících dvou lavicích z jedné strany uličky (v případě potřeby je možné jej rozšířit do zbývajících 5 řad. To samé platí o pátém okruhu, který topí zbývající lavice z druhé strany hlavní uličky.
Ňa nedělní bohoslužby bude zapínáno všech 5 okruhů, aby všichni zúčastnění mohli mít možnost najít si místo v některé z vytápěných lavic.
Druh vytápění byl zvolen pro svůj poměrně úsporný provoz - teplené záření ohřívá spíše končetiny, kde je člověku nejvíce zima, ale netemperuje celý prostor kostela. Je tedy nutné i nadále se v zimních měsících na bohoslužby teple oblékat. Topení v lavicích by ale mělo naplnit předpoklad, že dobře oblečenému člověku, by ve vytápěné lavici neměla být během hodinové bohoslužby zima.
Křty: Michal Bartoš, Dominik Bartoš, Richard Klempár
Sbírky: Svatava – 880 Kč, Krajková – 2 491 Kč, Sokolov – 18 897 Kč, kasičky – 3 288 Kč, sbírka na diecézi – 2 195 Kč, sbírka na Keňu – 2 750 Kč.
Co mi udělalo největší radost v uplynulém roce?
Povzbuzuje mě velmi, když lidé hovoří o svých radostech. Vzniká tak prostředí otevírající srdce a člověk je tak svědkem čehosi tvůrčího, povzbudivého, krásného. Táhne mě to k lidem, kteří jsou zapálení pro nový, plnější život. Bylo by moc hezké, kdyby se každý z nás mohl podělit o to krásné, co minulý rok prožil, co ho naplnilo radostí.
I já se tedy o to chci pokusit.
Když si teď sám před sebou vybavuji ty nejkrásnější obrazy, jež se mi vryly do srdce, byly to tváře lidí, které zářily vnitřním světlem, radostí. Jsem vděčný za krásu mých bratří a sester, kteří našli své povolání být Božími dětmi, byli osvobozeni od zla a vydali se následovat Ježíše. V Ježíšově blízkosti rozpoznali dary, které dostali pro službu, a ta služba jim dává smysl, vede je, dává směr jejich životnímu putování.
Tato radost ze služby druhým, společenství církve, kterou jsem v naší farnosti vnímal, má mnoho podob. Začíná často touhou projevující se modlitbou, touhou po Božím slově, touhou sloužit rodině, potřebným lidem v okolí. Vykvetla v tisících různých drobných darech, oživila naše vztahy, společné bohoslužby, setkání, práci i odpočinek.
Cítil jsem se bezpečně ve společenství bratří a sester, kteří hledali pravdu a dorůstali do zodpovědnosti a stálosti v tomto svém hledání.
Druhou velikou radostí pro mě je rozvíjející se služba potřebným lidem. Můžeme se podílet na rozvoji služeb domácího hospice, lidem v těžkých životních podmínkách, lidem nemocným, nesoucím těžce své stáří či samotu.
Službu těmto potřebným posílila i nová síla, která přišla s bratrem Štefanem. Od nového roku též začíná sloužit zejména chudým lidem odkázaným na sociální dávky ubytovna provozovaná naší farní charitou. V naší službě jsme nezávislí na dotacích, můžeme tedy sloužit svobodně a tak i velmi reálně pomáhat.
Třetí radostí pro mě je, že i v hmotných věcech jsme mohli tvořit krásné věci. Podařilo se dokončit celkovou rekonstrukci fary ve Svatavě, která zazářila jako nová. Podařilo se udělat ve farním kostele první etapu elektroinstalace, výrazně zlepšit prostor pro slavení liturgie, zavést vyhřívání do lavic, zřídit vkusnou zpovědnici. Významný pro farní kostel je i začátek rekonstrukce stropu nad lodí, jehož první etapu jsme díky dotacím byli schopni udělat.
Chtěl bych vám, bratři a sestry, tímto také poděkovat, že skrze vás a s vámi mohu být v Sokolově tolik obdarován. Děkuji vám a neustávejte ve svých modlitbách za mně a moji službu.
Váš farář, Petr Bauchner