Č E R V E N E C
Farář měl dovolenou od 8.7. do 20.7. a od 29.7. do 3.8. V neodkladných záležitostech jej zastupoval P. Jiří Majkov z Lokte. Z tohoto důvodu byly některé změny v bohoslužbách . Pravidelné bohoslužby byly v Sokolově v neděli od 8.30 hod. a v Krajkové v 10.30 hod. Nedělní večerní bohoslužba byla nahrazena bohoslužbou slova. Mše sv. ve všední dny byly zrušeny.
Na svátek sv. Cyrila a Metoděje 5.7. byla mše sv. ráno vyjímečně od 8.30 hod.
V 17 hod. byli pozváni sokolovští křesťané na ekumenické setkání k poctě sv. Cyrila a Metoděje do modlitebny Československé církve husitské.
V neděli 14.7. sloužili ranní mši sv. bratři Obláti.
V sobotu 27.7. jsme oslavili mší sv. v 15 hod. farní svatojakubskou pouť. Hlavním celebrantem byl chebský farář P. Petr Hruška. Po mši sv. bylo na farní zahradě připraveno tradiční posezení s občerstvením. Na harmoniku zahrál varhaník Ruda Tlustý.
Fotografie z pouti:
Červencoví jubilanti: Ježek Otakar, Kanalošová Karolina, Koliáš Norbert, Koliáš Šimon, Kuchařová Jiřina, Majoroš Ladislav, Majorošová Jarmila, Papajová Anna, Slaninková Jitka, Waloschek Jonáš, Waloscheková Eliška, Wolf Karel
Křty: Iveta Slepčíková,
Svatby: Jaroslav Tyrala, Anežka Tylšarová
Pohřby: Milan Černý, Miroslav Březnický, Věra Váňová, Truda Křepelová
S R P E N
Od neděle byl v naší farnosti na třítýdenní praxi bohoslovec Milan Geiger. Část praxe prožil na letním táboře v Rotavě.
Slavnost Nanebevzetí Panny Marie ve čtvrtek 15.8. jsme oslavili pravidelnou bohoslužbou od 16 hod. ve Svatavě. Kromě toho se konaly mše sv. na dvou mariánských místech: Na Chlumu sv. Maří od 10 hod. a na Hartenberku v Hřebenech od 16.30 hod. za předsednictví Mons. Josefa Žáka.
Ve dnech 18.8. – 25.8. uspořádala 22.přední hlídka Royal Rangers Kraslice v Rotavě letní tábor „ Chvála královně Ester“.
Farní výlet se konal 31. 8. na trase Žalany – Letov – Milešovka – Opárenské Údolí –Malé Žernoseky.
Česká národní kancelář pro evangelizační kurzy Alfa připravila na podzim letošního roku celorepublikový projekt, začínající jednotně v posledním zářijovém týdnu, nazvaný „Zveme Česko na večeři“. V nich se lidé mohou během deseti týdnů nezávazně seznámit se základy křesťanství a zamyslet se nad smyslem svého života. V sokolovské farnosti se skupina sešla k modlitbě a domluvě, jak se do kurzu zapojit, ve středu 28.8 a 4.9. od 18 hod.na faře.
Srpnoví jubilanti: Balcarová Alena, Gardošová Marie, Hojková Ludmila, Chuderáková Marie, Kodedová Anna, Petričáková Petra, Štiáková Růžena, Tlustý Rudolf, Tomčík Alexandr ml., Tóthová Helena, Zahrádková Libuše
Křty: Daniel Vacek
Z Á Ř Í
V neděli 1.9. požehnal farář při bohoslužbách rodičům dětí a studentů, kteří budou začínat školní rok.
Ve středu 4.9. se sešlo v 18 hod. na faře modlitební setkání k připravovaným kurzům Alfa.
V sobotu 7.9. proběhlo na lomnickém hřbitově od 13.30 hod. žehnání kamene k uctění památky zemřelých a padlých a od 14 hod. byla v kostele poutní mše sv.
V neděli 8.9. celebroval ranní mši sv. Mons. Josef Žák.
V pondělí 9.9. se v 18.30 hod. sešla ekonomická rada.
Přítomni: P. Petr Bauchner, Ladislav Filip, Vladimír Koliáš, Jarmila Majorošová, Miroslav Tauer, Jaroslav Králič,
Nepřítomni: Norbert Koliáš, Jan Kuchař, Alexandr Tomčík, Karel Seiler, Jitka Odehnalová
Program:
- Ekonomická zpráva za rok 2012
- Změna způsobu farářova získávání prostředků k obživě
- Informace
- přesun sokolovské fary
- projekt rekonstrukce farního kostela
- restituce církevního majetku
- inventarizace církevního majetku
- Rozpočet do konce roku 2013
- Revize stavebních akcí plánovaných do konce roku 2013
V sobotu 14.9. se konalo v Plzni setkání ministrantů a dětí.
V středu 5.9. v 17 hod. se uskutečnil v prostorách Biskupství plzeňského seminář pro ty, kdo by chtěli organizovat kurzy Alfa. Témata setkání byla:
- vybudování a formace týmu Alfa
- jak přednášet k kurzech Alfa
- vedení diskusní skupinky
- jak řešit víkend s Duchem svatým
V pondělí 10.9. začali na faře katecheze dětí a mládeže ve skupinkách
- od 15.30 hod skupinka mladších dětí, které se budou připravovat na první svaté přijímání
- od 16.30 hod skupinka starších dětí v rozmezí 5. – 7. třídy
- od 17.30 hod skupinka mládeže od 8. třídy výše
V dnech 13.9 – 14.9. se uskutečnilo 1. diecezní setkání dětí a ministrantů. Akce se konala v prostorách salesiánského střediska mládeže v Plzni – Lobzích. Setkání se zúčastnil i plzeňský biskup Mons. František Radkovský.
V pátek 13.9. byla večerní bohoslužba v 17 hod věnována svátku Povýšení svatého kříže.
Zářijoví jubilanti: Krob Luboš, Krob Lukáš, Lébrová Marie, Kušíková Hedvika, Milbauer Šimon, Pokorná Alexandra, Polívková Veronika, Puffrová Dagmar, Sonmorovská Helga, Šulcová Magdalena, Tlustá Edita, Tomčík Viktor, Vajda Vincent, Waloschek Václav
Při nedělních mších sv. 29.9. proběhly sbírky na charitu.
Simeon.cz – nový internetový portál pro seniory
Od května tohoto roku mohou senioři z celé republiky aktivně využívat internetový portál www.simeon.cz, křesťansky zaměřený web pro starší lidi u nás, který provozuje Centrum pro seniory Hradec Králové. Portál nabízí tematické články a informace, pozvánky na akce pořádané v celé České republice, adresář center, domovů pro seniory a společenství, foto a video-galerie i možnost vzájemné komunikace mezi uživateli. Ti si zde mohou například také založit svůj vlastní blog, poslat elektronickou pohlednici nebo prostřednictvím redakce zveřejňovat pozvánky, inzerci a různé vzkazy. Hlavním posláním webu je tedy především nabídnout lidem seniorského věku interaktivní spolupráci, vzájemné sdílení a povzbuzení.
V pondělí 23.9. se sešla od 18.30 hod. pastorační rada:
Přítomni: P. Petr Bauchner, Hana Kodedová, Pavla Koliášová, Jiřina Kuchařová, Gerta Beerová, Miroslav Tauer
Nepřítomni: Karel Seiler
Omluveni: Anna Reinecková, Rudolf Tlustý
Hosté: Jan Kuchař
Program:
Ve středu 25.9. podnikli 3 zástupci z přípravného týmu kurzů Alfa exkurzi do Karlových Varů.
V sobotu 28.9. na svátek sv. Václava byla mše sv. ráno v 8.30 hod.
V pondělí 30.9. se sešla od 17.30 hod. skupinka služby nemocným.
Křty: Lara Mária Černáčová, Nela Maria Půtová
Svatby: Karel Cába a Soňa Krausová.
Pohřby:Ferdinand Zubar, Jindřiška Nováková
Evropská občanská iniciativa Jeden z nás - One of us
V členských zemích Evropské unie v současnosti probíhá evropská občanská iniciativa Jeden z nás (One of us), která směřuje k tomu, aby v rámci Evropské unie byla přijata zákonná opatření zaměřená na ochranu lidského embrya. Hlavním a bezprostředním cílem této iniciativy je zákaz pokusů spojených s ničením lidských zárodků.
Tuto iniciativu podporuje řada významných osobností, včetně papeže Františka a také ČBK. V sídle Evropského parlamentu v Bruselu se 21. března 2013 za účasti poslanců EU uskutečnilo modlitební setkání, v jehož rámci bylo jednáno také o biologickém statusu lidského embrya. Snahy o prosazení účinnější ochrany lidských embryí mají být podpořeny získáním jednoho milionu podpisů občanů zemí EU pod petici odmítající používání finančních prostředků EU na aktivity spojené s ničením lidských zárodků.
Nyní se ovšem až příliš přiblížil termín, do kterého má smysl podpisy shromažďovat. Veškeré petiční archy musí být Evropské komisi předány nejpozději do 1. listopadu 2013 a zatím bylo ve 27 státech EU získáno zhruba 700.000 podpisů. V České republice by přitom podle předpokladu mělo petici podpořit celkem 16.500 občanů, v současnosti však je tento požadavek bohužel naplněn pouze z jedné pětiny.
Úspěch petice nepovede k zákazu potratů a naopak přímým důsledkem případného neúspěchu nebude automatické přijetí nové propotratové legislativy. Stupeň podpory iniciativy Jeden z nás však pro politiky bude signálem, nakolik je právo na život pro voliče důležité a nakolik se na ně musí ohlížet i v budoucnu.
Podrobnější informace lze nalézt na internetových stránkách www.oneofus.eu. Zprávy o stavu podpory iniciativy budou postupně zveřejňovány na webových stránkách www.biskupstvi.cz.
(prof. ThLic. MUDr. Květoslav Šipr, CSc., tajemník Rady pro bioetiku ČBK)
Ti, kteří nevlastní internet, mohli petici podepsat na archu na stolečku v kostele.
Ř Í J E N
Pozvání k ekumenické bohoslužbě 3. října 2013 v evangelickém Kostele Pokoje v Chebu
SMÍŘENÍ DNES – 75 let od obsazení Sudet
Mnichovskou dohodou, která byla uzavřena v noci z 29. na 30. září 1938, byly k německé Třetí říši připojeny pohraniční oblasti dnešní České republiky s většinovým německy mluvícím obyvatelstvem. Tato dohoda byla podepsána nejvyššími představiteli Velké Británie, Francie, Itálie a Německé říše, bez jakékoli účasti vlády tehdejšího Československa. Přes noc tak přišlo ještě mladé Československo vedle cca 3 miliony obyvatel také o téměř 29.000 km² svého území.
Navíc se tímto záborem téměř celý obranný pás, který byl s velkou námahou vybudován na obranu proti možnému vojenskému útoku Německé říše, ocitl na zabraných územích. V důsledku Mnichovské dohody pak došlo k prvnímu přesídlení ve velkém stylu: Asi 400.000 Čechů, kteří sem přišli většinou po První světové válce, museli opustit pohraničí a někteří Němci naopak ze svých bydlišť v českém a moravském vnitrozemí přesídlili do takzvaných Sudet. Mezitím muselo ze zabraných území urychleně uprchnout také asi 50.000 zde sídlících Židů.
Jen málo lidí tehdy rozpoznalo, že Mnichovská dohoda nepovede ani k vytouženému zachování míru (tzv. politika appeasementu Velké Británie), ani k naplnění tehdy tak vzývaného práva na sebeurčení Němců v českých zemích, nýbrž že bude pouze prvním krokem k nastávající Druhé světové válce.
Obsazení tak zvaných Sudet proběhlo v období mezi 1. a 10. říjnem 1938 a bylo propagandisticky zinscenováno pod taktovkou politických veličin nacionálně-socialistické
Třetí říše. Dne 3. října 1938 se na cestě mezi Františkovými Lázněmi a Chebem konala občerstvovací zastávka Adolfa Hitlera, Henleina, Himmlera, Keitela a dalších nacistických pohlavárů, jak to dokládá níže připojená fotografie z německého spolkového archivu. Kolik nevypověditelného utrpení, které později vyústilo i do vyhnání Němců z českých zemí, započalo touto zdánlivě radostnou hostinou!
V ekumenickém společenství zvaném „UNA SANCTA“, které sdružuje německé i české faráře, kněze a pastory různých církví, vzniklo přání 75 let po této události konat česko-německou bohoslužbu smíření. Proto v tento den, ve čtvrtek 3. října 2013, zvou chebská katolická a evangelická farnost ve spolupráci s dalšími církvemi s česko-německým ekumenickým společenstvím „UNA SANCTA“ k ekumenické vzpomínkové bohoslužbě. Této bohoslužbě bude volně předcházet vzpomínkový a modlitební pochod z Františkových Lázní do Chebu.
Začátek vzpomínkového a modlitebního pochodu je ve čtvrtek 3. října 2013 v 15:30 v pravoslavném chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních (adresa: Pravoslavný chrám sv. Olgy, Kolárova 8, 350 01 Františkovy Lázně). Společnou pěší cestu odtud do Chebu (cca 8 km) prožijeme v modlitbě, zpěvu či rozjímavém tichu.
Ekumenická česko-německá bohoslužba se pak koná ve čtvrtek 3. října 2013 v 18:30 v evangelickém Kostele Pokoje v Chebu (adresa: Ul. 26. dubna 529/5, 350 02 Cheb).
Téma: „SMÍŘENÍ DNES – 75 let od obsazení Sudet“
Po bohoslužbě bude ještě ve sborovém sále přiléhajícím ke Kostelu Pokoje příležitost k osobnímu sdílení, rozhovorům a vzájemnému poznání.
►Po skončení bohoslužby je možné dle potřeby zorganizovat dopravu do Františkových Lázní. Prosíme však o předchozí domluvu s Petrem Hruškou (farar@farnostcheb.cz).
K modlitebnímu pochodu i následné bohoslužbě smíření jsou srdečně zváni všichni lidé, kteří spolu s námi chtějí vzpomenout na utrpení obou našich národů, chtějí před Boha přinést vinu i bolest svoji vlastní či svých předků a chtějí se společně vydat na cestu či pokračovat po cestě smíření.
Za chebskou katolickou a evangelickou farnost
Petr Hruška a Pavel Hejzlar
Přípravné kurzy Alfa byly 2.10. a 9.10.
V sobotu 5.10. uspořádala farnost výlet na Bublák.
Říjnoví jubilanti: Bucová Edita, Furiková Alžběta, Hafenrichter Ondřej, Haufová Eva, Koliáš Krištof, Korbelová Olga, Krobová Ivana, Neudert Adolf, Odehnalová Jitka, Polívková Libuše, Seiler Karel, Tomčík Daniel, Tomčíková Kateřina
V ODN sokolovské nemocnice byla mše sv. 14.10. od 14 hod.
Plzeňská dieceze uspořádala pouť s otcem biskupem Mons. Františkem Radkovským do Řezna ve dnech 18. – 20 října. Byla spojena s návštěvou Pasova.
Ve středu 17.10. byly zahájeny kurzy Alfa, pokračovaly 23.10. a 30.10.
V letošním roce připadla misijní neděle na 20. října, byla spojena s modlitbou a finanční sbírkou. Výtěžky podpoří chudé lidi na Srí Lance. Výtěžek: Královské Poříčí – 400 Kč, Svatava – 608 Kč, Krajková – 1070 Kč, Sokolov – 4986 Kč. Celkem – 6 986 Kč.
Na sobotu 26.10. pozval naše farníky P. Jiří Kopejsko na Chlum sv. Maří. Při mši sv. od 11 hod. poděkoval všem přátelům za podporu během své 38 leté služby na Chlumu sv. Maří.
Křty: Damián Zrubec
Pohřby: Irena Kvitová, Herta Koldinská, Kurt Krejčík, Margita Benediktová, Zuzana Cibová,
L I S T O P A D
Diecese oslavila 20. výročí od založení. Při té příležitosti uspořádala diecezní Charita 1. listopadu v Plzni oslavy. Zahájeny byly ve 14 hod. mší sv. v katedrále sv.Bartoloměje a pokračovaly v kulturním domě Peklo programem:
- 15.30 hod – zahájení výstavy
- 16.30 hod – slavnostní zahájení programu, projevy hostů, předání ocenění
- 17.30 hod – kytarový recital Lubomíra Brabce
- 18.15 hod – raut pro pozvané
- 19.00 hod – koncert Touch of Gospel
Dušičkové pobožnosti:
sobota 2.11. – Lomnice 14 hod. , ve 14.30 hod mše sv.
Královské Poříčí 15.30 hod
Dolní Rychnov 16.15 hod
Citice 17.00 hod.
neděle 3.11. – Krajková 11.45 hod
Sokolov 14.00 hod
Svatava 16.00 hod
Kurzy Alfa pokračovaly 6.11., 13.11., 20.11., 27.11. na faře.
Rekolekce pro ženy se konaly v Perninku ve dnech 15. – 17. listopadu na téma „ Pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě“ (Lk 19,5). Prostor pro vlastní a společnou modlitbu, promluvy, mše svatá, noční adorace, služba přímluvné modlitby apod. Organizovaly Plzeňské panenky.
Národní potravinová sbírka proběhla 16. listopadu od 8 do 20 hodin. Nakoupit a darovat potraviny bylo možné ve stovce vybraných supermarketů v celé republice. V okolí Sokolova jsou nejbližší supermarkety, kde probíhala sbírka, v Chebu – Interspar a Tesco nebo v Jenišově u Karlových Varů – Makro a Globus. Dary byly určeny těm, kteří jsou v nouzi, v azylových domech, dětských domovech či střediscích pomoci bezdomovcům a to včetně Diecezní charity Plzeň.
Listopadoví jubilanti: Dědičová Christiana, Fryš Petr, Horychová Marie, Kuchařová Jana, Nastincová Kamila, Vlachá Veronika
Plzeňský biskup Mons. František Radkovský vydal Pastýřský list k zahájení diskuse o budoucnosti naší dieceze.
Od neděle 17.11 do soboty 23.11. byl farář na exerciciích. Zastupoval jej P. Jiří Majkov z Lokte.
Sbírka na bible proběhla při nedělních bohoslužbách v neděli 17.11. Z výnosu sbírky bude 75 % poskytnuto na účet České biblické společnosti a zbývajících 25 % na účet Českého katolického biblického díla.
Bible včera, dnes a zítra.
Výstava ke 400. výročí Bible kralické v knihovně ISŠTE Sokolov ve dnech 8. – 27.11. od 9 do 18 hodin.
Doprovodný program:
Po 18.11. od 18 hodin – Vernisáž živá klasická hudba, prezentace Mgr. Jiřího Bauera, dokumentární film.
St 20.11. od 18 hodin – Beseda „Bible ve vězení“ s bývalým vězněm Michalem Kalou a vězeňským kaplanem Bohuslavem Zámečníkem.
Pá 22.11. od 18 hodin – Koncert skupiny Duo Mon-I-vaN
Ne 24.11. od 15 hodin – Loutkové divadlo Bubec Praha: Noemova Archa, pro děti od 3 – 100 let
Po 25.11. od 18 hodin – Beseda „Bible a závislost“ s hudebníkem a bávalým narkomanem Františkem Hanzlíčkem a jeho skupinou.
Pastorační rada byla ve čtvrtek 28.11. od 18 hodin. Zabývala se přípravou Vánoc a dopisem biskupa Mons. Františka Radkovského k situaci v diecézi.
Asi 15 sokolovských farníků se sešlo na rozšířeném setkání pastorační rady, jejímž hlavním úkolem byla diskuse nad osobním listem biskupa všem věřícím. Myšlenky, které na setkání zazněly, farář tematicky zpracoval a byly postupně zveřejňovány v Nedělní stránce, doplňovány a připomínkovány. Na příští schůzce ve čtvrtek 9.1.2014 a byla opět otevřená všem, kteří se chtěli k diskusi připojit, se z připravovaných temat vytvořila společná farní reakce,která byla zaslána biskupovi.
Sbírka na tajfunem postižené oblasti na Filipínách. Naše farnost přispěla na humanitární pomoc do těchto oblastí prostřednictvím farní charity částkou 10 000 Kč. Česká charita vyhlásila sbírku, na kterou bylo možno přispět prostřednictvím dárcovských DMS, nebo na konto u České spořitelny.
Křty: Alexandra Bajgerová
P R O S I N E C
Po celou dobu adventní – to je od pondělí 2.12 do úterý 24.12. probíhaly každý den kromě nedělí ve farním kostele od 7 hod. roráty. Konaly se formou starobylých rorátních zpívaných modliteb, čtení a rozjímání Božího slova a následné eucharistické adorace. V pondělí na tyto rorátní modlitby navázala v 7.40 hod mše sv., ve středu se mše sv. přesunula již na 7. hod., aby se jí mohli zúčastnit i děti a mládež, které chodí na 8. hodinu do školy.
V neděli 1.12. při ranní mši sv. v 8.30 hod. byly požehnány adventní věnce a proběhla sbírka na bohoslovce, která vynesla: U kapličky v Kamenici do 15.30 hod se uskutečnilo tradiční adventní setkání.
V pondělí 2.12. se v 15 hod. sešli ti, kteří pečují o nemocné.
Na setkání s Mikulášem byly pozvány děti ve čtvrtek 5.12. od 17.45 hod.
V neděli 8.12 od 17 hod. jsme slavili při odpolední mši sv. svátek Neposkvrněného početí Panny Marie.
V neděli 8.12. se konalo od 16 hod. v evangelickém kostele adventní zpívání.
Adventní koncert (nejen) pro důchodce se konal 11.12. od 16 hod ve farním kostele. Pořádala „Slaměnka“ Sokolov za spoluúčasti ŘKF Sokolov, na varhany hrál Rudolf Tlustý.
Adventní koncert v Krajkové se uskutečnil 14.12. od 16 hod. v kostele sv. Petra a Pavla. Slavnostní atmosféru navodila hrou na varhany Eva Haufová a následně potěšily svým vánočním pásmem děti z mateřské školy. Adventní, vánoční i středověké písně předvedl dvacetičlenný sbor z Mariánských Lázní CANTILO v.i.p. Kostel byl otevřen od 15.30 hod. Svařené víno a čaj pro zahřátí byl zdarma. Vstupné dospělí 60 Kč, děti do 12 let 30 Kč.
Synoda o rodině. Přípravný dokument k mimořádné synodě o rodině 2014 obsahuje kromě teologického rozboru také dotazník, který by měl umožnit místním církvím, aby se zúčastnily na přípravě synody o rodině. Dotazník byl na www.umlaufoviny.com. Náš biskup František rozhodl, že vyplněné dotazníky budou zaslány na kancléřství plzeňského biskupství do 6. prosince 2013. Na kancléřství budou odpovědi shrnuty a za diecézi odeslány na Národní centrum pro rodinu do Brna.
Prosincoví jubilanti: Bláhová Jarmila, Filip Ladislav, Holý Zdeněk, Jandová Věra, Kanaloš Štefan, Kowalská Barbora, Seiler David, Šulc Miroslav, Wagner Miroslav.
Plzeňský biskup Mons. František Radkovský vydal Pastýřský list k Božímu slovu na církevní rok 2013 – 2014.
Předvánoční svátost smíření bylo možno využít v Sokolově v pondělí 16.12 od 15 do 17 hod., v Krajkové od 17 hod.
V úterý se v městském divadle v Sokolově konala od 17 hod. kulturně preventivní akce pro seniory. Hostem byl plzeňský biskup Mons. František Radkovský.
V sobotu 21.12. byla brigáda na stavění vánočních stromků, betléma a předvánoční úklid ve farním kostele. Sraz chlapů, kteří pomáhali s kácením vánočních stromů a dovozem do kostela byl ve Svatavě v 8 hod. Přípravy se zúčastnilo asi 12 farníků.
Fotografie z vánočních příprav ve farním kostele.
V sobotu 21.12. v 15.10 hod. přivezl rychlík Karlex do Sokolova betlémské světlo.
V sobotu 21.12. se konal v Husově sboru v ulici Obce Ležáky od 17 hod. zpěv koled. Zpíval sbor Karlovarského divadla dětí složený z lidí bez domova a sociálně slabých.
V neděli 22.12. sloužil ranní mši sv. ve farním kostele Mons. Josef Žák, posloužil svátostí smíření před i po mši sv.
Odpoledne do 15.30 hod. se ve Svatavě uskutečnilo adventní setkání.
Farní charita v Sokolově vyhlásila sbírku teplého oblečení a hlavně zimní obuvi dámské, dětské i pánské v čistém a zachovalém stavu pro místní zařízení Pomoc v nouzi OPS . Azyl a Nízkoprahové centrum v Sokolově. Naše farnice poprosila farní charita o příspěvky trvalejších druhů vánočního pečiva pro naše tříkrálové koledníky a pro klienty OPS. Vše bylo možno v PE obalech přinést na faru již před Vánocemi. Za všechny obdarované dárcům upřímné zaplať Pán Bůh i přání požehnaných Vánočních svátků a všeho dobrého v Novém roce.
S přípravou štědrovečerního oběda 24.12 pomohla sokolovským bezdomovcům farní charita. Farníci se do přípravy zapojili po domluvě s paní Jitkou Odehnalovou. V Sokolově bylo evidováno 17 bezdomovců, kterým byl též věnován balíček.
V pondělí 23.12. se účastnily děti naší farnosti společně s dětmi z Jindřichovic návštěvy nemocných v LDN Svatava od 10.30 hod. a v sokolovské nemocnici ve 13 hod. Nemocným zazpívaly, popřály požehnané svátky a předaly malé dárečky.
Přání ke dnům vánočním od našeho pana faráře P. Petra Bauchnera
Milí bratři a sestry,
Tolik velikých lidí v dějinách světa toužilo vidět Boha. Proroci, králové, kněží a mnozí další v jeho jménu prorokovali, vedli války, dělali krásné obřady…. Ale neviděli. Bůh zůstal skrytý.
A pak někdo tak ubohý, nepatrný jako dívka z Nazareta uslyší Boží hlas úplně jinak, než všichni ti okolo. Porozumí touze Boha vstoupit do života člověka, touze milovat bez podmínek, touze svůj život dát, ne zachránit. A Maria zastínená Duchem Božím, jednoduše a prostě přitaká v očích člověka zcela bláznivým, zdánlivě neskutečným věcem. Že Bůh si ji vyvolil, že ji učiní plodnou on sám. Skrze tuto víru se Slovo stalo Tělem.
Co čekám od Boha já? Netouží zastínit i mě Duch Boží? Je příliš bláznivé si něco takového připustit, toužit po tom?
Chtěl bych sobě i Vám, bratři a sestry, přát o Vánocích to překvapení, které nemůže žádné jiné zastínit, převýšit – překvapení z nádhery Boží Lásky. Přeji nám Mariinu odvahu uvěřit.
Vánoční bohoslužby v sokolovské farnosti:
Na svátek sv Štěpána byla sbírka na Plzeňskou diecézi.
Ve středu 25.12 a ve čtvrtek 26.12 byl zpřístupněn kostel s jesličkami široké veřejnosti. Kostel byl otevřen po bohoslužbách do 18. hodiny. Službu zajistili členové farnosti dle rozpisu. Již tradičně byl o prohlídku jesliček zájem, zejména u dětí.
V pátek 27.12. na svátek sv. Jana byla mše sv v 7.40 hod. ve farním kostele s požehnáním svatojánského vína.
V sobotu 28.12. se konal tradiční koncert sokolovského sboru La Dolce Vita pod vedením Mgr. Pavla Tauera.
V neděli při ranní mši sv. požehnal farář rodinám.
V úterý 31.12. jsme poděkovali za uplynulý rok při mši sv. od 16 hod. Farář pozval farníky na společné posezení u sklenky vína a novoroční vyzvánění z kostelní věže.
Křty: Jan Panovský, Krajková, Patrik Miko, Gabriel Tippan, Klaudie Udržalová, Petr Polhoš,Nicolas Bystrý, František Soukup
Došlá vánoční přání
Požehnané vánoce a s vděčností na pobyt v Sokolově vzpomíná bohoslovec praktikant Milan Geiger
Vánoční blahopřání ze Schwandorfu.
Lieber Herr Pfarrer Bauchner, im Namen der Schwandorfer Pfarreien darf ich Ihnen und Ihrer Pfarrgemeinde St. Jacob in Sokolov ein gesegnetes Weinachtsfest wünschen. Möge das Kind in der Krippe der Welt den Frieden bringen! Der liebende Gott, der uns seinen Sohn geschenkt hat, segne und beschütze Euch!
Veselé Vánoce a šťastný nový rok Pfarrer Hans Amann
Gemeindereferent Berthold Pirzer
Poděkování:
Vděční jsou farníkům sokolovští bezdomovci, kteří byli na Štědrý den nasyceni řízky a výborným salátem vyrobeným šikovnými farnicemi ve farní kuchyni. Každý z 20 příchozích do nízkoprahového centra dostal též vánoční balíček z darů, které věnovali farníci.
S vánočními svátky je též více práce s výzdobou kostela. Poděkování tak směřuje k těm, kteří se na vánočním úklidu a výzdobě podíleli a stejně tak těm, kteří se po celý rok kostelu, jeho výzdobě a úklidu věnují.
Obětavá je též celoroční služba našich varhaníků a kostelníků – díky za ni.
Dne 26. 12. proběhla při bohoslužbách sbírka na plzeňskou diecézi Všem dárcům Bohu díky!
V kostele je na stolečku k nahlédnutí vznikající farní kronika. Dík jejímu tvůrci, panu Miroslavu Tauerovi.
Díky farníkům, kteří připravili půlnoční bohoslužbu ve Svatavě.
Díky též těm, kteří navštěvují nemocné a osamělé.
Farář děkuje všem, kteří jej zahrnuli finančními a materiálním dary. Od února mu tyto dary stačí na živobytí, takže nemusí hledat brigádu, aby si zaopatřil prostředky k životu.
Poděkování farnosti za společně prožitý rok 2013
Bratři a sestry,
Při mši svaté na poděkování za uplynulý rok mě provázela vděčnost za mnoho krásných věcí, které jsme v sokolovské farnosti mohli v uplynulém roce prožít a za které se hodí poděkovat jak našemu Pánu, tak všem kteří jeho lásku ve svých životech uskutečňují. Níže přináším jakýsi souhrn naší společné cesty „roztříděný“ podle jednotlivých oblastí života.
1) Služba: Farníci štědře přispívali ve sbírkách, kterými jsme pomáhali potřebným. Navštěvovali jsme osamocené a nemocné, udržovali ve farnosti přátelské vztahy a nezapomínali na ty, kteří už nemohou chodit na bohoslužby. Oslavenci nezůstávali opomenuti, farní charita na ně pamatovala. Pomohli jsme též bezdomovcům, či jinak sociálně slabým. Někteří se zúčastnili Tříkrálové sbírky, jiní návštěv v léčebnách dlouhodobě nemocných.
2) Společenství: Některé rodiny z farnosti se účastnily společných víkendových setkání, další z farníků přišli na farní výlet či jiné společné akce. Mohli jsme uspořádat farní ples, či společně prožít různé oslavy.
3) Svědectví: Kromě osobního svědectví našeho života z víry jsme se také společně otvírali druhým při evangelizačních či preevangelizačních akcích. Uspořádali jsme velmi „přátelský“ kurz Alfa, Noc kostelů, náš kostel byl k dispozici pro koncerty, pro příchozí na půlnoční bohoslužbu, pro návštěvu jesliček…
4) Slavení: Farníci aktivně vstupovali do slavení bohoslužeb, zcela na dobrovolné rovině zůstává i údržba a provoz kostela. Velkou pomocí pro krásné slavení bohoslužeb jsou varhaníci, občasná schola, kostelníci, nebo ti kteří se věnují úklidu kostela. V loňském roce jsme zahájili bohoslužby též v sokolovské nemocnici a LDN v Královském Poříčí.
5) Svatost: Někteří farníci využili nabídek na duchovní obnovy a katecheze pořádané ve farnosti (duchovní obnova oblátů), či osobní vzdělávání skrze náboženskou literaturu
nabízenou farní knihovnou. Děti a mládež se vzdělávali při hodinách „nábožka“ proběhlo i několik mší svatých pro rodiny. Společně jsme se modlili v rámci různých skupinek i mimo mši svatou v domovech, v kostele či na faře. Duchovním osvěžením byly i poutě, exercicie či jiná formace mimo farnost.
6) Spolupráce: Pro farnost je velmi užitečná služba pastorační a ekonomické rady, obětavá byla i služba spojená s vydáváním Nedělní stránky. Nově vzniklou službou kronikáře začíná vznikat farní kronika. Vážíme si též služby lektorů či akolytů. Neocenitelnou službou je též práce farní asistentky v administrativě farnosti. První pololetí roku pastoračně ve farnosti pomáhala také paní Alena Balcarová. Farníci svými dary ekonomicky zajistili službu faráře. Sokolovská farnost tím udělala velmi konkrétní krok k zodpovědnosti za svou vlastní existenci.
Přání do nového roku:
Ať Hospodin ti žehná a chrání tě,
ať Hospodin rozjasní nad tebou svou tvář a je ti milostiv,
ať Hospodin obrátí k sobě svou tvář a obdaří tě pokojem. (Nm 6,24-26)