Úvod > Aktuality > Pastýřský list biskupa Tomáše

3.3.2019
15.4.2019

Sestry a bratři,

obracím se na Vás v okamžiku pro naši Církev bolestném. Drtivá většina z Vás pravděpodobně zhlédla reportáž Televize Seznam nazvanou „Mlčení biskupů“.

Přesvědčivě zachycuje zahanbující příběh sexuálního zneužívání tehdy nezletilé dívky českým katolickým knězem i reakci představitelů Církve.

Chápu, že odhalení tak drásající nepravosti může v některých z Vás vyvolat velké pochybnosti o samotné existenci dobrého Boha či o pravosti naší Církve. Vím také, že v situaci, kdy reportáž vidělo mnoho Vašich sousedů, známých či spolupracovníků, je pro mnohé z Vás, jak pro věřící laiky, tak i pro poctivé a obětavé kněze, náročné se k Církvi hlásit a snášet kritiku i naštvanost okolního světa.

Základní reakci nás biskupů na skutečnosti obsažené v reportáži zveřejnil předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka den po jejím odvysílání: „My biskupové ČR vyjadřujeme lítost a otřesení…“.

I mne samotného tato situace zahanbuje, ačkoliv mám naději, že jsem snad svým vystoupením v pořadu Výzva dne 25. března srozumitelně vysvětlil, proč jsem na jaře roku 2014 s naprostým zlomkem informací nemohl v dané kauze reagovat jinak, než jsem ve skutečnosti reagoval.

Celý případ však pro mne také jasně odhalil neudržitelnost současného církevního postupu, který je nepřiměřeně zdlouhavý a musí se nutně změnit.

V tuto chvíli bych Vás všechny chtěl ujistit, že jsem osobně připraven vždy proti tomuto obrovskému hříchu uvnitř našich společenství jednoznačně vystoupit a nic nezatajovat. Zároveň Vám slibuji, že použiji veškerá preventivní opatření, aby byla minimalizována možnost, že k takovým skutkům zla dojde i v budoucnosti.

Ve jménu ochrany dalších potenciálních obětí Vás, sestry a bratři, prosím, abyste v případě, že máte jakékoliv věrohodné informace o tomto zlu, tedy o případech sexuálního zneužití spáchaného služebníky či zaměstnanci Církve, nenechali tuto veskrze špatnou věc bez řešení. Kdykoliv se můžete ozvat mně osobně či jednomu z mých generálních vikářů. Kontakty najdete na webových stránkách naší diecéze. Prosím Vás o to.

Na druhé straně jednoznačně ujišťuji své nejbližší spolupracovníky spolubratry kněze, že za nimi budu i nadále stát a usilovně je bránit v případě nepravdivých či falešných nařčení.

Vás všechny pak, sestry a bratři, moc prosím o modlitbu za oběti těchto zločinů, za dar kajícnosti pro agresory i za moudrost pro ty, kteří mají zodpovědnost dané případy řešit.

Požehnaný čas svatopostní s pohledem na kříž, který jediný je nadějí i v takto těžké situaci!

Váš biskup Tomáš

Kytarový koncert Duo Mareli
Ekumenická bohoslužba
Bratr v Kristu není šmejd, ale může se tak chovat