Úvod > Aktuality > Bohoslužby ve farnosti

16.5.2020
30.5.2020

Vyšebrodský_cyklus_-_Zmrtvýchvstání_Krista_(detail).jpg

Od neděle 17. 5. 2020 je možné se v sokolovské farnosti zúčastnit bohoslužeb bez předchozí registrace. Vládou stanovený limit 100 účastníků na jednu bohoslužbu totiž při žádné pravidelné mši svaté nepřesahujeme. Pro rizikové skupiny lidí je však na osobním zvážení, zda případné riziko nákazy chtějí podstoupit.

V neděle se mše svaté konají v Sokolově v 8:30 a v 17:00, v Krajkové pak v 10:30. Ve všední dny v Sokolově v po a st v 7:40, v pátek v 17:00 a ve Svatavě ve čt. v 16:00.

Je také třeba zachovávat hygienické předpisy:

• Účastníci si ve vstupu do kostela povinně vydezinfikují ruce.
  • Všichni účastníci bohoslužeb, mají nasazeny ochranné prostředky dýchacích cest (ústa, nos), resp. roušku-ústenku, vyjma okamžiku přijetí Eucharistie.
  • Vynechává se pozdravení pokoje a žehnání se svěcenou vodou.
  • V prostoru kostela musí lidé dodržovat minimální rozestupy dva metry mezi účastníky bohoslužeb (s výjimkou členů v rámci jedné rodiny, domácnosti). Z toho důvodu zaujmou účastníci pouze označená místa.

Rozhodnutí diecézního biskupa o praktických pravidlech platných pro uvolňování omezení týkající se bohoslužeb v plzeňské diecézi

• Nadále platí dispens diecézního biskupa od fyzické účasti na nedělní bohoslužbě pro všechny věřící. Fyzickou neúčast je možno nahradit domácí bohoslužbou slova a duchovním svatým přijímáním nebo sledováním bohoslužeb on-line. Tuto možnost je vhodné upřednostnit u ohrožených skupin věřících.
  • Rozhodnutím diecézního biskupa splňuje každá bohoslužba v týdnu nedělní povinnost účasti na mši svaté.
  • Diecézní biskup stanovuje, že Eucharistie se při bohoslužbách podává pouze na ruku. Jen ve výjimečných případech spojených s nepřekonatelnou výhradou svědomí přijímajícího může duchovní správce podat Eucharistii věřícímu na jeho výslovnou žádost do úst, a to po skončení bohoslužby.
  • Je vhodné obnovit možnosti přijetí svátosti smíření pro věřící při důsledném dodržení hygienických pravidel stanovených vládou. Z tohoto důvodu diecézní biskup uděluje dovolení slavit svátost smíření i na jiných než obvyklých místech pro zajištění požadovaných hygienických pravidel.
  • Pro menší a rodinná společenství věřících může duchovní správce dohodnout jejich účast na bohoslužbě bez rezervace, a to na základě osobní komunikace

Individuální modlitba či duchovní podpora

• Farář bývá každý den přítomen několik hodin v kostele. Tento čas je možné využít pro tichou adoraci či jinou duchovní podporu. Aktuální časy farářovy přítomnosti v kostele je s ním nutné domluvit telefonicky.

Tříkrálová sbírka 2021
Znamení popelem - naděje pro všechny