Úvod > Služby > Svátosti > Svátost manželství

Svátost manželství

"Manželský svazek, kterým muž a žena mezi sebou vytvářejí nejvnitřnější společenství celého života, zaměřené svou přirozenou povahou na prospěch manželů a na zplození a výchovu dětí, je mezi pokřtěnými povýšen Ježíšem Kristem na svátost" (KKC 1601).

Slavení svátosti manželství

Uvažuje-li dvojice o slavení svátosti manželství, tj. o církevním sňatku, ať se co nejdřív vydá za farářem své farnosti, případně za farářem v místě, kde chce mít oddavky a tam své představy o svatbě probere. Níže uvádíme jen některé základní informace, které postihují nejjednodušší situace.

• Dva pokřtění, plnoletí a doposud trvale svobodní katolíci mohou zavřít církevní sňatek.
  • Podobně je tomu, je-li jeden z nich nebo jsou-li oba ovdovělí.
  • U rozvedených mohou nastat různé kombinace, ovlivňující možnost církevního sňatku. Na podrobnosti je třeba se informovat u některého z kněží.
  • Pokud je jeden ze snoubenců katolík a druhý je pokřtěn v jiné křesťanské církvi, je sňatek možný s dovolením biskupa a za podmínky, že katolík podepíše prohlášení o tom, že se nechce vzdát své víry a že udělá vše pro to, aby jeho děti byly katolicky pokřtěny a vychovány. Nekatolík jen bere toto prohlášení na vědomí.
  • Je-li jeden ze snoubenců katolík a druhý nepokřtěný, jsou podmínky sňatku obdobné. Se svolením biskupa a po podpisu výše zmíněných prohlášení je sňatek možný. V obou případech je ale nutno předem dobře zvážit, zda tato různost víry nebude v manželství na překážku.

Církevní sňatek se koná zpravidla na některém z bohoslužebných míst na území farnosti.

Příprava na církevní sňatek

Před sňatkem je třeba absolvovat příslušnou přípravu. Tu si snoubenci dojednají na faře. Příprava trvá zpravidla tři měsíce, proto je třeba, aby se snoubenci na ni domluvili alespoň čtyři měsíce před plánovaným termínem svatby. Během přípravy se setkávají s knězem, případně s dalšími spolupracovníky zkušenými v oblasti manželského života, a vedou s nimi rozmluvy na různá témata týkající se života v křesťanském manželství.

Dále je třeba vyřídit úřední agendu. Podle nyní platné zákonné úpravy má církevní sňatek platnost i před státem. Proto je nutné vyřídit formality jak pro občanskou (státní) matriku, tak pro matriku církevní. K tomu je třeba navštívit jak faru a sepsat tam snubní zápis, tak matriku k sepsání protokolu o uzavření manželství. Svobodní potřebují občanské průkazy, rodné listy a pokřtění křestní listy (u katolíka výpis z křestní matriky, který není starší než tři měsíce, počítáno od data svatby). Rozvedení pak navíc rozsudek rozvodového soudu.

V případě manželství mezinárodního je třeba se přihlásit raději s ještě větším předstihem, aby byl dostatek času na vyřízení často poměrně složité administrativy s tímto sňatkem spojené.

Můžete si také přečíst poměrně solidně informující a zároveň čtivý a srozumitelný článek Ze svatby v kostele se hned tak nevyvážete o praxi přípravy na manželství v dnešní katolické církvi.

Komplexní informace o křesťanském manželství najdete zdeotázky ohledně některých zvláštních případů se řeší například zde.

Další materiály najdete na Liturgie.cz a Pastorace.cz

Poradíme Vám

Máte-li jakýkoli dotaz či podnět k činnosti farnosti Sokolov, pošlete nám jej prostřednictvím následujícího formuláře.

Neslavné výročí
Světový den modliteb za stvoření
Koncert pro charitu