Úvod > Služby > Pohřby

Pohřby

Pohřebními obřady doprovází církev své zemřelé a přimlouvá se za ně u Boha. Zároveň posiluje naději věřících na věčný život a upevňuje víru ve spojení všech křesťanů se zmrtvýchvstalým Kristem.

Na Vaše přání se rozloučení se zesnulým může uspořádat za přítomnosti kněze.

Místo konání obřadu

Obřad rozloučení se v naší farnosti zpravidla koná ve smuteční síni na městském hřbitově v Sokolově, ale je možné jej po domluvě s farářem konat také ve farním kostele sv. Jakuba Staršího v Sokolově na Starém náměstí. Další kostely v rámci farnosti, které lze k rozloučení využít jsou: kostel sv. Petra a Pavla v Krajkové, kostel sv. Kunhuty v Královském Poříčí, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie  ve Svatavě a kostel sv. Jiljí v Lomnici. Většina hřbitovů v okolních obcích nemá své smuteční síně, vyjma hřbitova ve Svatavě. Pokud byste chtěli uspořádat rozloučení přímo na hřbitovech v Březové, Dolním Rychnově či Citicích, nezbyde, než obřad vykonat pod širým nebem nebo v nějaké náhradní prostoře.

Zařizování pohřbu

Při zařizování pohřbu je třeba v první řadě kontaktovat příslušnou pohřební službu. Na sokolovsku jsou nejčastěji využívány pohřební služba Alya a pohřební služba Excelent Ostatní pohřební služby naleznete zde. Praktické rady a další důležité informace o nutných krocích spojených s úmrtím blízké osoby lze nalézt například zde.

Pracovníci pohřební služby během domluvy náležitostí pohřbu kontaktují faráře, se kterým konzultují dobu a místo konání pohřbu. Poté je třeba, abyste se domluvili i na vaší osobní návštěvě na sokolovské faře (J. K. Tyla 531/4 mezi lékařským domem Ohře a ISŠTE), aby bylo možné v klidu probrat vše, co s konáním obřadu posledního rozloučení souvisí, a vyjádřit vaše vlastní přání týkající se obřadu.

Průběh pohřbu

Obřad vedený knězem probíhá podle křesťanských zvyků a jeho náplní je hlavně modlitba, čtení Božího slova a křesťanské zamyšlení nad smyslem lidského života. Obřad, který trvá přibližně 20 až 30 minut, může být zakončen buď uložením do země, nebo odvozem do kremace. Pokud rozloučení slavíme při mši svaté v kostele, trvá celý obřad asi 50 min.

Při prvním způsobu rozloučení beze mše svaté, nabízíme pozůstalým účast na některé následné farní mši svaté, při které se za zesnulého modlíme a spojujeme jeho život a smrt se smrtí a vzkříšením Ježíše Krista.

Hudba při pohřbu

Při křesťanském pohřbu v kostele je nejlépe využít služeb našeho varhaníka pana Rudolfa Tlustého (tel.: 605 813 821). Varhanní hudba nejen vhodně zapadá do kostelního prostředí, ale také tvoří pro svůj duchovní, modlitební charakter, důležitou součást obřadu. V obřadních síních se dá použít i reprodukovaná hudba,  ale není nad autentičnost živého provedení. V místech, mimo kostel, která nedisponují klasickými varhanami, se dají využít varhany digitální, opět nejlépe v provedení varhaníka pana Tlustého.

Finanční příspěvek

Za vykonání obřadu ani za slavení mše svaté za zemřelého v naší farnosti neúčtujeme žádný poplatek. Pokud však chtějí pozůstalí život a službu naší farnosti podpořit dobrovolným finančním darem, je možné to udělat buď osobně přímo při domluvě obřadu či po skončení obřadu nebo zcela anonymně formou příspěvku do veřejně přístupných kasiček v našich kostelích.

Závěrem těchto informací bych rád oslovil zvláště ty Vás, kteří právě nyní prožíváte bolest nad smrtí některého z vašich blízkých. Přijměte, prosím, přání důvěry v Boží požehnání i uprostřed této vaší bolesti.

Petr Bauchner, farář

Další materiály: Liturgie.cz (včetně průběhu pohřebního obřadu), Umirani.cz a Wikipedie

Poradíme Vám

Máte-li jakýkoli dotaz či podnět k činnosti farnosti Sokolov, pošlete nám jej prostřednictvím následujícího formuláře.

Společná modlitba k 5.výročí Laudato Si´
Kontemplace k výročí Lidic