Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Nedělní stránka > Nedělní stránka

Nedělní stránkaDatum konání:
4.6.2022
Datum ukončení:
24.6.2022

logo.jpgNedělní stránka

doba předprázdninová 2022

    (příští nedělní stránka vyjde 26. 6. 2022)

 

Nedělní stránka ve formátu pdf ke stažení (vel.cca700kb)NS_2022-06-05.pdf

Milí bratři a sestry,Veřejné setkání.png

Život je poměrně náročná a nepředvídatelná skutečnost, a to nás přirozeně naplňuje obavami. Potřebujeme cosi, kde se cítíme bezpečně, a tak si vytváříme bubliny, ať už osobní, nebo ty sociální. Prostředí, kde nám rozumí, kde sdílejí stejné pohledy na život, kde cítíme zastání, bezpečí. Bubliny ale mají bohužel i vedlejší účinky. A těmi jsou kromě ztíženého poznání pravdy, jež se vždy děje ve vztahu a nikdy ne  individualisticky, také to, že i druhé zařazujeme do bublin. A na ty „druhé“ a „jiné“, v těch námi vytvořených bublinách, se pak díváme s podezřením a nedůvěrou, z čehož často pramení potřeba je nějak „likvidovat“ (nemusí to být přímo fyzická likvidace, stačí likvidace pomluvami, podezříváním, či společenským a sociálním vyloučením).

Ježíš byl založením silně „antibublinářským“, navazoval dialog úplně s každým. Proto i synodní proces se ptá, kdo jsou ti, kdo jdou s námi stejným směrem, přestože nepatří do naší katolické bubliny (to bylo i tématem naší poslední pastorační rady). A ve Fratelli tutti papež vybízí, abychom šli s odvahou na periferie (parrésia), tedy abychom byli apoštolsky horliví a nezůstávali ve své bublině.

Velmi mě, nyní, bratři a sestry, oslovuje a naplňuje to, že i mně se podařilo trošku z té mé bubliny vyjít a s několika dalšími lidmi, kteří touží propojovat v Sokolově různé bubliny, založit iniciativu „Střecha nad hlavou“. Přestože nemáme v emblému to, že bychom chtěli výslovně hledat Krista a lidi k němu přivádět, v praxi to děláme: Navazujeme dialog úplně s každým, zajímá nás situace vyloučených či jinak strádajících (právě probíhající dotazníková akce). Děje se tak něco, z čeho máme všichni radost – naše osobní proměna pomáhá proměňovat společnost, aby vzájemnou nevraživostí nelikvidovala sama sebe, ale nacházela způsob jek jít dál společně.

                                                                                      Petr Bauchner

Společná setkání před prázdninami

 • Neděle 5. 6. je Slavností seslání Ducha svatého - vyvrcholení velikonoční doby. Od 11:45 budou ve farním kostele křty dětí.
 • Ve čtvrtek 9. 6. proběhne v prostorách auly gymnázia Sokolov od 16:00 veřejné setkání s tématem „problematika dostupnosti bydlení v Sokolově“. Srdečně zve Iniciativa střecha nad hlavou. Mše svatá ve Svatavě nebude.
 • V pátek 10. 6. proběhne kromě večerní mše svaté v sokolovském kostele také noc kostelů (více níže).
 • Neděle 12. 6. je Slavností Nejsvětější Trojice. Na nedělních bohoslužbách faráře zastoupí P. Josef Žák.
 • Ve čtvrtek 16. 6. proběhne ve farním kostele od 17:30 večer chval.
 • Pátek 17. 6. prožijeme jako Farní den pokání postu a modlitby za obrácení naše i všech lidí k tvůrčímu dialogu lásky.
 • V sobotu 18. 6. budou mít ve farním kostele svatbu Lukáš Szymanski a Vanesa Lakatošová.
 • V neděli 19. 6. budeme při bohoslužbách slavit Slavnost Těla Krve Páně. Po ranní mši svaté ve farním kostele bude eucharistický průvod a požehnání na náměstí.
 • V neděli 19. 6. budeme od 15:00 slavit mši svatou v Královském Poříčí.
 • Pátek 24. 6. je Slavností Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Mši svatou zahájíme litaniemi k Srdci Ježíšovu.
 • V sobotu 25. 6. budou mít ve farním kostele od 10:30 obnovu manželských slibů Jan a Šárka Kuzembachovi.
 • V sobotu 25. 6. se koná Světový den rodin v Plzni (viz níže).
 • V sobotu 25. 6. se koná farní den rodin (více níže).
 • Neděle 26. 6. je 13. nedělí v mezidobí. V Krajkové oslavíme od 10:30 pouť ke svatým Petru a Pavlovi.
 • V neděli 26. 6. přistoupí při večerní mši svaté děti k prvnímu svatému přijímání.

Nenechte si ujít

 • Veřejné setkání Iniciativy Střecha nad hlavou s tématem problematika dostupného bydlení v Sokolově ve čtvrtek 9. 6. 2022 od 16:00 v aule Gymnázia Sokolov.
 • Noc kostelů 2022
  Tak tedy v pátek 10. 6. 2022 si opět užijeme a prožijeme Noc kostelů. V našem farním kostele sv. Jakuba začneme mší svatou v 17:00. Poté bude od 18:00. připraven pěvecký sbor Jen Tak ze Sokolova se svými písněmi. Od 20:00. se uskuteční první hudebně poetický večer dua Lukáš + Stáňa.  Lukáš Bujna, známý to farář CČSH ze Sokolova bude přednášet své básně a bude doplňován skvělou hudebnicí Stáňou Tothovou, která nás potěší svým krásným hlasem. Ve 21:30 proběhne očekávaný a oblíbený koncert ve věži. Možná bude i něco málo vína z Moravy. A ve 22:00 závěrečné farářské požehnání. Sebiš – pořadatelnockostelu22.jpeg
 • Večer chval   se uskuteční ve farním kostele v Sokolově ve čtvrtek 16. 6. od 17:30
 • Farní den rodin v sobotu 25. 6. A tak jsme si řekli, že si uděláme takovou hezkou Boží sobotu. Pokud máte zájem se účastnit, budeme velice potěšeni. Akce není pouze pro rodiny, ale pro každého z farní rodiny, obecní rodiny, městské rodiny. Sejdeme se 25. 6. 2022 v 10:00 u kostela v Kraslicích. Poté nás čeká malý nenáročný výšlap po loupežnické stezce. Jakmile vše zdoláme, přesuneme se na faru ve Stříbrné, kde bude připraveno malé občerstvení a snad i opékání. Tato jídelní část začne ve 13:30 na zahradě fary. Kdo nebude chtít šlapat, ale pouze opékat a nadlábnout se, bude taktéž vítán. Tímto vás prosím, zda je možné se mi osobně přihlásit, nebo mi napsat email na sebisov@volny.cz                                                                          Budu se těšit  Sebiš + farář
 • Letní dovolená pro rodinyPojeďte s námi 10.–15. července na letní dovolenou na kolech s duchovním doprovodem P. Petra Bauchnera. Ubytováni budeme na krásném statku Ferienhof Wiese u Příchovic (Přeštice) v penzionu či na louce ve vlastním stanu a kromě společných dopoledních cyklovýletů bude připraven i pestrý odpolední program pro děti i dospělé. Možnost prožít i variantu bez kola.Cena: dospělí: 2800 Kč (stan: 2300 Kč), děti 2-5 let: 1000 Kč děti 5-12 let: 2200 Kč (stan: 1700 Kč)

Dobrosmrťácký fest
     

Ve dnech 20. a 21. 5. proběhl v Jindřichovicích první Dobrosmrťácký festival. Cílem festivalu nebyla jen hudba, ale především podpora a propagace důstojného umírání doma. Začali jsme již v pátek 20. 5., kdy v kostele sv. Martina v Jindřichovicích byl promítnut dokument "Jednotka intenzivního života“. Po shlédnutí tohoto filmu došlo na debatu s pracovníky Mobilního hospice sv. Jiří Cheb a panem Hankem, zakladatelem firmy Parteo. V sobotu odpoledne proběhl benefiční závod v hodu kriketovým míčkem a oštěpem. Výkony sice nebyly světové, ale Jindřichovické rekordy mají nové hodnoty. Po sportu došlo na hudební část. V krásném prostředí mezi kostelem a obecním úřadem vystoupily hudební skupiny různých žánrů. Slyšeli jsme Bubeníky z Kraslic, Birch Town, Shum davar, Gott revival a Krylobeat. Akce byla ukončena před půlnocí, kdy už byla taková krásná Dobrosmrťácká zima. Akci pořádala Farní charita Sokolov a Kraslice, Řísmkokatolická farnost Kraslice, Royal Rangers Kraslice, Bezobalový obchod.  sv. Františka z Assisi-nasyp , obec Jindřichovice a bistro Oáza. Tak snad za rok na 2. ročníku, protože DOMA JE DOMA.
                                                                                                              Sebiš pořadatel

Červnoví jubilanti

V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v červnu svoje narozeniny:

Bariová Jolana

Brunová Marta

Gáliková Marie

Jirsenská Milena

Lovašová  Marie

Nedělová Věra

Petričák Miroslav

Pudilová Pavlína

Siegl Antonín

Oznámení

 • Na výzvu papeže Františka proběhne v sobotu 25. června 2022 v diecézích po celém světě Světové setkání rodin. Záměrem této globální akce je zdůraznit význam místních komunit a umožnit účast na setkání i těm rodinám, které si nemohou dovolit cestu na tuto akci, která se koná jednou za tři roky. V naší diecézi proběhne setkání rodin v Plzni v Lobezském parku. Těšit se můžete na slavení eucharistie, katecheze biskupa Tomáše a P. Vojtěcha Sivka, SDB, sdílení, koncerty, divadlo, dílny pro děti nebo program pro náctileté. Součástí programu bude také festival křesťanských kapel PilsAlive.                                               Petra Koňaříková, Pastorační centrum
 • Quest V létě opět proběhne tábor Quest pro všechny od 12 do 15 let. V Jesenici 24.–30. 7. 2022. Denním chlebem bude sdílení, modlitba, sport, hry a dobré jídlo. Více informací na: dcmplzen.cz/akce
 • Creative Připravujeme další tvůrčí minifestival Creative, který proběhne 19–21. srpna 2022 v Příchovicích u Přeštic. Zváni jsou všichni mladí (duchem). Bude tradičně možnost zúčastnit se dílen (hudba, orientální tanec, šperky a další) a samozřejmě i kulturní vyžití bude bohaté (kapely, divadla). K dispozici bude kavárna plná sladkých i slaných dobrůtek. Na akci je nutné se hlásit předem! Přihlášky a více informací naleznete na: creativefest.cz
 • Minitab Ministrantský tábor pro kluky a holky od 10 do 15 let. V Horní Blatné 20.–27. 8. 2022. Letošním tématem je Dobrodružství Dona Bosca. Denním chlebem bude sdílení, modlitba, sport a hry. Více informací na: www.dcmplzen.cz/akce nebo u vedoucího tábora Marka Jan Vilímka (+420 739 583 452, vilimek@bip.cz)

Úmysly apoštolátu modlitby – červen

Úmysl papeže: Za rodiny. Modleme se křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.

Statistika sokolovské farnosti – květen 2022

  Sbírky

1.5.

5.5.

8.5.

15.5.

22.5.

29.5.

Celkem

Svatava

 

5100,-

 

5400,-

6200,-

 

16 700,-

Krajková

   

550,-

530,-

690,-

390,-

2 160,-

Sokolov

3267,-

 

2986,-

2622,-

2822,-

2148,-

13 845,-

K      Kasička Sokolov

     

4118,-

   

4118,-

Sbírka na pronásl. křesťany

 

3536,-

       

Sbírka na naši diecézi

     

3 512,-

   

Celkem

3 267,-

5 100,-

3 567,-

12 670,-

9 712,-

2 538,-

36 823,-

Z posledního setkání pastorační rady

Květnové setkání sokolovské pastorační rady se konalo, jako již tradičně, u Tauerů na chalupě, a začalo také, jako již tradičně výborným jelením gulášem připraveným hostitelem.

Po všem tom dobrém jsme nakonec ještě sebrali síly a společně se radili.

Před hlavním bodem programu, kterým bylo společné naslouchání tématu, kdo jsou naši „společníci cesty“ jsme mluvili o 4 věcech souvisejících s praktickou pastorací v naší farnosti:

 • Iniciativa Střecha nad hlavou má za cíl pomoci s propojením různých sociálních bublin v Sokolově a tak také napomoci k tomu, aby lidé získali odvahu řešit veřejné záležitosti města a neupadali do skepse či apatie, že jednotlivec je jen kolečkem v soukolí. V těchto dnech probíhá dotazníková akce, která má za cíl pojmenovat co lidé prožívají, kde jsou styčné body naší společné cesty.
 • Bylo by dobré, aby úmysly jednotlivých farníků při přímluvách ve farním kostele se příliš často neopakovaly.
 • Májové pobožnosti dělat více slavnostněji? Pro faráře je problém dávat větší prostor emocionálním zážitkům při bohoslužbách, sám vnímá přítomnost Boží spíše kontemplativně a nynější forma májových zbytečně neodvádí pozornost od našeho vnímání Boha a Ducha svatého v nás k nějaké vnější formě úcty, která ale život aktivně neproměňuje.
 • Bylo by dobré uspořádat akci pro rodiny farnosti, aby mohly prožít něco spolu s dětmi. Bylo navrženo udělat farní den rodin, který letos také nahradí tradiční grilování na farní zahradě.

Po této úvodní části jsme se věnovali synodnímu rozlišování na téma: Společníci cesty – V církvi a ve společnosti jdeme jeden vedle druhého po stejné cestě.

V prvním kole sdílení zaznělo:

 • Všechny církve mají společný cíl. Jdeme ekumenicky společně, víme o sobě?
 • Liturgický rok je pomocí, jak jít společně. Příliš však této nabídky nevyužíváme
 • Jak hledáme ty, co nechodí do kostela?
 • Lidé, co s námi šli a teď se vzdálili. Co se stalo, že se vzdálili?
 • I ti co „utíkají“ jdou s námi stejnou cestou.
 • Ve velké farnosti se jde lépe společně.
 • Co naše děti, věří nebo ne?

V druhém kole sdílení jsme vyjadřovali to, co nás oslovilo ve vnímání druhých. (praktické naslouchání):

 • Ekumena se může více uskutečňovat ve společných setkáních (Noc kostelů, kapela evangelíků atd.).
 • Všichni lidi jdou společně, je to vidět třeba v zaměstnání, kde hledáme jak pracovat společně.
 • Modlitba nás spojuje, dovoluje uvědomělé vnímání společné cesty.

Jako inspiraci pro naši další cestu vidíme především toto:

 • Modlitba nám dává vnímat to, že jsme se všemi lidmi jedno tělo, jdeme stejnou cestou.
 • Prakticky zkoušejme dělat to, co nás propojuje se všemi lidmi
 • Jednota, jedna cesta = láska – „Hle jak se milují“

                                                                                Zapsal Petr Bauchner


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
2
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
3
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
4
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
5
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
6
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
7
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
8
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
9
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
10
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
11
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
12
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
13
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
14
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
15
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
16
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
17
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
18
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
19
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
20
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
21
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
22
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
23
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
24
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
25
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
26
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
27
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
28
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
29
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
30
Zákon o podpoře bydlení
Poselství papeže ke Světovému dni seniorů
Pořad bohoslužeb
31
Zákon o podpoře bydlení
Pořad bohoslužeb
1
Zákon o podpoře bydlení
Pořad bohoslužeb
2
Zákon o podpoře bydlení
Pořad bohoslužeb
3
Zákon o podpoře bydlení
Pořad bohoslužeb
4
Zákon o podpoře bydlení
Pořad bohoslužeb