Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Nedělní stránka > Nedělní stránka

Nedělní stránkaDatum konání:
4.6.2022
Datum ukončení:
24.6.2022

logo.jpgNedělní stránka

doba předprázdninová 2022

    (příští nedělní stránka vyjde 26. 6. 2022)

 

Nedělní stránka ve formátu pdf ke stažení (vel.cca700kb)NS_2022-06-05.pdf

Milí bratři a sestry,Veřejné setkání.png

Život je poměrně náročná a nepředvídatelná skutečnost, a to nás přirozeně naplňuje obavami. Potřebujeme cosi, kde se cítíme bezpečně, a tak si vytváříme bubliny, ať už osobní, nebo ty sociální. Prostředí, kde nám rozumí, kde sdílejí stejné pohledy na život, kde cítíme zastání, bezpečí. Bubliny ale mají bohužel i vedlejší účinky. A těmi jsou kromě ztíženého poznání pravdy, jež se vždy děje ve vztahu a nikdy ne  individualisticky, také to, že i druhé zařazujeme do bublin. A na ty „druhé“ a „jiné“, v těch námi vytvořených bublinách, se pak díváme s podezřením a nedůvěrou, z čehož často pramení potřeba je nějak „likvidovat“ (nemusí to být přímo fyzická likvidace, stačí likvidace pomluvami, podezříváním, či společenským a sociálním vyloučením).

Ježíš byl založením silně „antibublinářským“, navazoval dialog úplně s každým. Proto i synodní proces se ptá, kdo jsou ti, kdo jdou s námi stejným směrem, přestože nepatří do naší katolické bubliny (to bylo i tématem naší poslední pastorační rady). A ve Fratelli tutti papež vybízí, abychom šli s odvahou na periferie (parrésia), tedy abychom byli apoštolsky horliví a nezůstávali ve své bublině.

Velmi mě, nyní, bratři a sestry, oslovuje a naplňuje to, že i mně se podařilo trošku z té mé bubliny vyjít a s několika dalšími lidmi, kteří touží propojovat v Sokolově různé bubliny, založit iniciativu „Střecha nad hlavou“. Přestože nemáme v emblému to, že bychom chtěli výslovně hledat Krista a lidi k němu přivádět, v praxi to děláme: Navazujeme dialog úplně s každým, zajímá nás situace vyloučených či jinak strádajících (právě probíhající dotazníková akce). Děje se tak něco, z čeho máme všichni radost – naše osobní proměna pomáhá proměňovat společnost, aby vzájemnou nevraživostí nelikvidovala sama sebe, ale nacházela způsob jek jít dál společně.

                                                                                      Petr Bauchner

Společná setkání před prázdninami

 • Neděle 5. 6. je Slavností seslání Ducha svatého - vyvrcholení velikonoční doby. Od 11:45 budou ve farním kostele křty dětí.
 • Ve čtvrtek 9. 6. proběhne v prostorách auly gymnázia Sokolov od 16:00 veřejné setkání s tématem „problematika dostupnosti bydlení v Sokolově“. Srdečně zve Iniciativa střecha nad hlavou. Mše svatá ve Svatavě nebude.
 • V pátek 10. 6. proběhne kromě večerní mše svaté v sokolovském kostele také noc kostelů (více níže).
 • Neděle 12. 6. je Slavností Nejsvětější Trojice. Na nedělních bohoslužbách faráře zastoupí P. Josef Žák.
 • Ve čtvrtek 16. 6. proběhne ve farním kostele od 17:30 večer chval.
 • Pátek 17. 6. prožijeme jako Farní den pokání postu a modlitby za obrácení naše i všech lidí k tvůrčímu dialogu lásky.
 • V sobotu 18. 6. budou mít ve farním kostele svatbu Lukáš Szymanski a Vanesa Lakatošová.
 • V neděli 19. 6. budeme při bohoslužbách slavit Slavnost Těla Krve Páně. Po ranní mši svaté ve farním kostele bude eucharistický průvod a požehnání na náměstí.
 • V neděli 19. 6. budeme od 15:00 slavit mši svatou v Královském Poříčí.
 • Pátek 24. 6. je Slavností Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Mši svatou zahájíme litaniemi k Srdci Ježíšovu.
 • V sobotu 25. 6. budou mít ve farním kostele od 10:30 obnovu manželských slibů Jan a Šárka Kuzembachovi.
 • V sobotu 25. 6. se koná Světový den rodin v Plzni (viz níže).
 • V sobotu 25. 6. se koná farní den rodin (více níže).
 • Neděle 26. 6. je 13. nedělí v mezidobí. V Krajkové oslavíme od 10:30 pouť ke svatým Petru a Pavlovi.
 • V neděli 26. 6. přistoupí při večerní mši svaté děti k prvnímu svatému přijímání.

Nenechte si ujít

 • Veřejné setkání Iniciativy Střecha nad hlavou s tématem problematika dostupného bydlení v Sokolově ve čtvrtek 9. 6. 2022 od 16:00 v aule Gymnázia Sokolov.
 • Noc kostelů 2022
  Tak tedy v pátek 10. 6. 2022 si opět užijeme a prožijeme Noc kostelů. V našem farním kostele sv. Jakuba začneme mší svatou v 17:00. Poté bude od 18:00. připraven pěvecký sbor Jen Tak ze Sokolova se svými písněmi. Od 20:00. se uskuteční první hudebně poetický večer dua Lukáš + Stáňa.  Lukáš Bujna, známý to farář CČSH ze Sokolova bude přednášet své básně a bude doplňován skvělou hudebnicí Stáňou Tothovou, která nás potěší svým krásným hlasem. Ve 21:30 proběhne očekávaný a oblíbený koncert ve věži. Možná bude i něco málo vína z Moravy. A ve 22:00 závěrečné farářské požehnání. Sebiš – pořadatelnockostelu22.jpeg
 • Večer chval   se uskuteční ve farním kostele v Sokolově ve čtvrtek 16. 6. od 17:30
 • Farní den rodin v sobotu 25. 6. A tak jsme si řekli, že si uděláme takovou hezkou Boží sobotu. Pokud máte zájem se účastnit, budeme velice potěšeni. Akce není pouze pro rodiny, ale pro každého z farní rodiny, obecní rodiny, městské rodiny. Sejdeme se 25. 6. 2022 v 10:00 u kostela v Kraslicích. Poté nás čeká malý nenáročný výšlap po loupežnické stezce. Jakmile vše zdoláme, přesuneme se na faru ve Stříbrné, kde bude připraveno malé občerstvení a snad i opékání. Tato jídelní část začne ve 13:30 na zahradě fary. Kdo nebude chtít šlapat, ale pouze opékat a nadlábnout se, bude taktéž vítán. Tímto vás prosím, zda je možné se mi osobně přihlásit, nebo mi napsat email na sebisov@volny.cz                                                                          Budu se těšit  Sebiš + farář
 • Letní dovolená pro rodinyPojeďte s námi 10.–15. července na letní dovolenou na kolech s duchovním doprovodem P. Petra Bauchnera. Ubytováni budeme na krásném statku Ferienhof Wiese u Příchovic (Přeštice) v penzionu či na louce ve vlastním stanu a kromě společných dopoledních cyklovýletů bude připraven i pestrý odpolední program pro děti i dospělé. Možnost prožít i variantu bez kola.Cena: dospělí: 2800 Kč (stan: 2300 Kč), děti 2-5 let: 1000 Kč děti 5-12 let: 2200 Kč (stan: 1700 Kč)

Dobrosmrťácký fest
     

Ve dnech 20. a 21. 5. proběhl v Jindřichovicích první Dobrosmrťácký festival. Cílem festivalu nebyla jen hudba, ale především podpora a propagace důstojného umírání doma. Začali jsme již v pátek 20. 5., kdy v kostele sv. Martina v Jindřichovicích byl promítnut dokument "Jednotka intenzivního života“. Po shlédnutí tohoto filmu došlo na debatu s pracovníky Mobilního hospice sv. Jiří Cheb a panem Hankem, zakladatelem firmy Parteo. V sobotu odpoledne proběhl benefiční závod v hodu kriketovým míčkem a oštěpem. Výkony sice nebyly světové, ale Jindřichovické rekordy mají nové hodnoty. Po sportu došlo na hudební část. V krásném prostředí mezi kostelem a obecním úřadem vystoupily hudební skupiny různých žánrů. Slyšeli jsme Bubeníky z Kraslic, Birch Town, Shum davar, Gott revival a Krylobeat. Akce byla ukončena před půlnocí, kdy už byla taková krásná Dobrosmrťácká zima. Akci pořádala Farní charita Sokolov a Kraslice, Řísmkokatolická farnost Kraslice, Royal Rangers Kraslice, Bezobalový obchod.  sv. Františka z Assisi-nasyp , obec Jindřichovice a bistro Oáza. Tak snad za rok na 2. ročníku, protože DOMA JE DOMA.
                                                                                                              Sebiš pořadatel

Červnoví jubilanti

V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v červnu svoje narozeniny:

Bariová Jolana

Brunová Marta

Gáliková Marie

Jirsenská Milena

Lovašová  Marie

Nedělová Věra

Petričák Miroslav

Pudilová Pavlína

Siegl Antonín

Oznámení

 • Na výzvu papeže Františka proběhne v sobotu 25. června 2022 v diecézích po celém světě Světové setkání rodin. Záměrem této globální akce je zdůraznit význam místních komunit a umožnit účast na setkání i těm rodinám, které si nemohou dovolit cestu na tuto akci, která se koná jednou za tři roky. V naší diecézi proběhne setkání rodin v Plzni v Lobezském parku. Těšit se můžete na slavení eucharistie, katecheze biskupa Tomáše a P. Vojtěcha Sivka, SDB, sdílení, koncerty, divadlo, dílny pro děti nebo program pro náctileté. Součástí programu bude také festival křesťanských kapel PilsAlive.                                               Petra Koňaříková, Pastorační centrum
 • Quest V létě opět proběhne tábor Quest pro všechny od 12 do 15 let. V Jesenici 24.–30. 7. 2022. Denním chlebem bude sdílení, modlitba, sport, hry a dobré jídlo. Více informací na: dcmplzen.cz/akce
 • Creative Připravujeme další tvůrčí minifestival Creative, který proběhne 19–21. srpna 2022 v Příchovicích u Přeštic. Zváni jsou všichni mladí (duchem). Bude tradičně možnost zúčastnit se dílen (hudba, orientální tanec, šperky a další) a samozřejmě i kulturní vyžití bude bohaté (kapely, divadla). K dispozici bude kavárna plná sladkých i slaných dobrůtek. Na akci je nutné se hlásit předem! Přihlášky a více informací naleznete na: creativefest.cz
 • Minitab Ministrantský tábor pro kluky a holky od 10 do 15 let. V Horní Blatné 20.–27. 8. 2022. Letošním tématem je Dobrodružství Dona Bosca. Denním chlebem bude sdílení, modlitba, sport a hry. Více informací na: www.dcmplzen.cz/akce nebo u vedoucího tábora Marka Jan Vilímka (+420 739 583 452, vilimek@bip.cz)

Úmysly apoštolátu modlitby – červen

Úmysl papeže: Za rodiny. Modleme se křesťanské rodiny po celém světě, aby skrze konkrétní skutky prožívaly nezištnou lásku a posvěcovaly se v každodenním životě.

Statistika sokolovské farnosti – květen 2022

  Sbírky

1.5.

5.5.

8.5.

15.5.

22.5.

29.5.

Celkem

Svatava

 

5100,-

 

5400,-

6200,-

 

16 700,-

Krajková

   

550,-

530,-

690,-

390,-

2 160,-

Sokolov

3267,-

 

2986,-

2622,-

2822,-

2148,-

13 845,-

K      Kasička Sokolov

     

4118,-

   

4118,-

Sbírka na pronásl. křesťany

 

3536,-

       

Sbírka na naši diecézi

     

3 512,-

   

Celkem

3 267,-

5 100,-

3 567,-

12 670,-

9 712,-

2 538,-

36 823,-

Z posledního setkání pastorační rady

Květnové setkání sokolovské pastorační rady se konalo, jako již tradičně, u Tauerů na chalupě, a začalo také, jako již tradičně výborným jelením gulášem připraveným hostitelem.

Po všem tom dobrém jsme nakonec ještě sebrali síly a společně se radili.

Před hlavním bodem programu, kterým bylo společné naslouchání tématu, kdo jsou naši „společníci cesty“ jsme mluvili o 4 věcech souvisejících s praktickou pastorací v naší farnosti:

 • Iniciativa Střecha nad hlavou má za cíl pomoci s propojením různých sociálních bublin v Sokolově a tak také napomoci k tomu, aby lidé získali odvahu řešit veřejné záležitosti města a neupadali do skepse či apatie, že jednotlivec je jen kolečkem v soukolí. V těchto dnech probíhá dotazníková akce, která má za cíl pojmenovat co lidé prožívají, kde jsou styčné body naší společné cesty.
 • Bylo by dobré, aby úmysly jednotlivých farníků při přímluvách ve farním kostele se příliš často neopakovaly.
 • Májové pobožnosti dělat více slavnostněji? Pro faráře je problém dávat větší prostor emocionálním zážitkům při bohoslužbách, sám vnímá přítomnost Boží spíše kontemplativně a nynější forma májových zbytečně neodvádí pozornost od našeho vnímání Boha a Ducha svatého v nás k nějaké vnější formě úcty, která ale život aktivně neproměňuje.
 • Bylo by dobré uspořádat akci pro rodiny farnosti, aby mohly prožít něco spolu s dětmi. Bylo navrženo udělat farní den rodin, který letos také nahradí tradiční grilování na farní zahradě.

Po této úvodní části jsme se věnovali synodnímu rozlišování na téma: Společníci cesty – V církvi a ve společnosti jdeme jeden vedle druhého po stejné cestě.

V prvním kole sdílení zaznělo:

 • Všechny církve mají společný cíl. Jdeme ekumenicky společně, víme o sobě?
 • Liturgický rok je pomocí, jak jít společně. Příliš však této nabídky nevyužíváme
 • Jak hledáme ty, co nechodí do kostela?
 • Lidé, co s námi šli a teď se vzdálili. Co se stalo, že se vzdálili?
 • I ti co „utíkají“ jdou s námi stejnou cestou.
 • Ve velké farnosti se jde lépe společně.
 • Co naše děti, věří nebo ne?

V druhém kole sdílení jsme vyjadřovali to, co nás oslovilo ve vnímání druhých. (praktické naslouchání):

 • Ekumena se může více uskutečňovat ve společných setkáních (Noc kostelů, kapela evangelíků atd.).
 • Všichni lidi jdou společně, je to vidět třeba v zaměstnání, kde hledáme jak pracovat společně.
 • Modlitba nás spojuje, dovoluje uvědomělé vnímání společné cesty.

Jako inspiraci pro naši další cestu vidíme především toto:

 • Modlitba nám dává vnímat to, že jsme se všemi lidmi jedno tělo, jdeme stejnou cestou.
 • Prakticky zkoušejme dělat to, co nás propojuje se všemi lidmi
 • Jednota, jedna cesta = láska – „Hle jak se milují“

                                                                                Zapsal Petr Bauchner


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Modlitební síť přímluvců
2
Modlitební síť přímluvců
3
Modlitební síť přímluvců
4
Modlitební síť přímluvců
5
Modlitební síť přímluvců
6
Modlitební síť přímluvců
7
Modlitební síť přímluvců
8
Modlitební síť přímluvců
9
Modlitební síť přímluvců
10
Modlitební síť přímluvců
11
Modlitební síť přímluvců
12
Modlitební síť přímluvců
13
Modlitební síť přímluvců
14
Modlitební síť přímluvců
15
Modlitební síť přímluvců
16
Modlitební síť přímluvců
17
Modlitební síť přímluvců
18
Modlitební síť přímluvců
19
Modlitební síť přímluvců
20
Modlitební síť přímluvců
21
Modlitební síť přímluvců
22
Modlitební síť přímluvců
23
Modlitební síť přímluvců
24
Modlitební síť přímluvců
25
Modlitební síť přímluvců
26
Modlitební síť přímluvců
27
Modlitební síť přímluvců
28
Modlitební síť přímluvců
Jarní koncert
29
Modlitební síť přímluvců
30 1 2 3 4 5