Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Nedělní stránka > Nedělní stránka

Nedělní stránkaDatum konání:
2.10.2021
Datum ukončení:
29.10.2021

Nedělní stránka

říjen 2021

3. - 31. 10. 2021

                                                                                       (příští nedělní stránka vyjde 31. 10.)

 logo.jpg

 

Nedělní stránka ve formátu pdf ke stažení (vel.cca700kb)Volby.jpgNS_2021-10-03.pdf   

Slovo faráře:

Milí bratři a sestry

Pro cestu hledání společného dobra, o které usilujeme v církvi i farnosti,  jsou jistě velmi zásadní také říjnové volby do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Nejen k přípravě na ně zve každočtvrteční společný úvod do jednotlivých kapitol encykliky Fratelli tutti. Proto vás na tato setkání, či alespoň osobní četbě této encykliky osobně zvu. Pro ty, kteří stále ještě nevědí koho volit, může být pomocí několik poznámek Marka Svobody uvedených níže.

 Mezi řadou pozvánek na společné akce bych chtěl vyzdvihnout především tu k večeru chval v sobotu 9. 10. večer ve farním kostele.

 Od října se začnu  vzdělávat na kurzu pro nemocniční kaplany, abych jako nemocniční kaplan měl i v dobách různých krizí, jako je třeba ta koronavirová, stále přístup k nemocným do nemocnice. Z toho důvodu budou v některých týdnech zrušeny mše svaté v pondělky a středy. Sledujte prosím proto pečlivě ohlášky, kde jsou uvedeny konkrétní dny, kdy budu v Plzni.

 Velmi dobrým počinem k lepšímu životnímu stylu chránícímu přírodu je, že v Sokolově vznikl první bezobalový obchod. V NS najdete radostnou zprávu z jeho otevření.

 V září se sešla naše pastorační rada, aby rozlišovala, k čemu nás Boží Duch v dnešních dnech chce společně vést. Poznámky z tohoto přemítání najdete v závěru NS.

 V říjnu začne tříletý synodální proces rozdělený do několika fází. V závěru nedělní stránky najdete alespoň obecné informace o tomto procesu a předběžnou informaci o možnosti zúčastnit se 6. 11. setkání, které na toto téma proběhne v Plzni.

                                                                            Petr Bauchner

Nejsnazší volby do poslanecké sněmovny

 • Jde o to, jestli si volič přeje pokračování dosavadního vládnutí (tedy sňatku z rozumu Andreje Babiše a Miloše Zemana) nebo si přeje pokus o něco jiného.
 • Každý pokus o něco jiného nutně obsahuje spolupráci koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové.
 • Pokud si tedy volič přeje pokus o změnu, půjde volit a volí buďto Spolu nebo Piráti a Starostové a je principiálně fuk koho z těchto dvou.
 • Pokud si volič přeje pokračování dosavadního vládnutí, udělá cokoliv jiného – nepřijde k volbám nebo bude volit kohokoli kromě Spolu nebo Piráti a Starostové…
 • Nic jiného v tom není. Marek Svoboda

  

Ohlášky týdne 3. – 9. října:

 • Neděle 3. 10. je 27. nedělí v mezidobí.
 • Ve čtvrtek 7. 10. se na faře uskuteční od 17:30 společná četba encykliky Fratelli tutti.
 • V sobotu 9. 10. bude ve farním kostele pokřtěna Monika Kantorová.
 • V soboru 9. 10. se ve farním kostele uskuteční od 18:00 Večer chval.

Ohlášky týdne 10. – 16. října:

 • Neděli 10. října oslavíme jako 28. neděli v mezidobí. Ve 12:30 mají ve farním kostele bohoslužbu řeckokatolíci.
 • V pondělí 11. 10. nebude ranní mše svatá ve farním kostele.
 • Ve  středu 13. 10. nebude ranní mše svatá ve farním kostele.
 • Ve čtvrtek 14. 10. se na faře uskuteční od 17:30 společná četba encykliky Fratelli tutti.
 • V sobotu 16. 10. proběhne v Teplé pouť Čechů a Slováků, kteří mají své kořeny v Rumunsku.

Ohlášky týdne 17. – 23. října:

 • Neděle 17. 10. je 29. nedělí v mezidobí. V neděli 17. října budeme od 15:00 slavit mši svatou v kostele v Královském Poříčí.
 • Ve čtvrtek 21. 10. se na faře uskuteční od 17:30 společná četba encykliky Fratelli tutti.
 • Pátek 22. 10. prožijeme jako farní den pokání postu a modlitby na úmysly misijního měsíce října. Po večerní mši svaté se spojíme mostem modlitby s ostatními, kteří se za misie modlí.

Ohlášky týdne 24. – 30. října:04 Misijní neděle - plakát.jpg

 • Neděle 24. 10. je 30. nedělí v mezidobí. Celosvětově je slavena jako misijní neděle se sbírkou na misie. V 11:45 bude ve farním kostele pokřtěna Viktorie Drančíková, ve 12:30 budou slavit ve farním kostele liturgii řeckokatolíci.
 • V pondělí 25. 10. nebude ranní mše svatá ve farním kostele.
 • Ve  středu 27. 10. nebude ranní mše svatá ve farním kostele.
 • Čtvrtek 28. 10. je státním svátkem (Den vzniku samostatného Československa) Ranní mše svatá ve farním kostele bude v 8:30. Společenské setkání, které proběhne tento den, bude ohlášeno na farním webu a nástěnce.
 • Neděli 31. 10. oslavíme jako 30. neděli v mezidobí. Pozor – ze soboty na neděli se mění letní čas na zimní (budeme spát o hodinu déle).

 

Pozvánky na společná setkání

 

 • Společná modlitba růžence se v měsíci říjnu bude konat každý pátek od 16:30 ve farním kostele.

 

 • Náboženství pro děti: Setkání skupinky dětí probíhá každý čtvrtek od 13:30 na faře.

 

 • Vikariátní setkání mládeže Stříbrná: – 10. 10. se koná vikariátní setkání pro sokolovský vikariát na faře ve Stříbrné pro mladé od 13 do 20 let. 

 

 • Večer chval: Tímto Vás všechny srdečně zvu na Večer chval, který proběhne v sobotu 9. 10. 2021 od 18:00 ve farním kostele. Budeme mít možnost prožít tento večer spolu s lidmi s Diecézního centra mládeže v Plzni, kteří chvály povedou. Budu velice rád, pokud budete mít čas strávit malou večerní chvíli v přítomnosti Krista spolu s dalšími Kristovci. Sebiš

 

 • Kreativní víkend pro matku a dceru pořádá centrum pro rodinu 8. - 10. 10. v Horní Blatné. Setkání a společný čas pro matky jejich dcery na prohloubení jejich osobního vztahu, hlubší uvědomění si svého ženství. (tanec – tvoření – společné vaření – relax – společné bytí – procházky) info na: konarikova@bip.cz

 

 • Pozvánka na koncert: Moji milí, 9. 10. 2021  se na vás budu těšit na hradě Hartenberg. Zazpívám francouzské šansony, které máte rádi, a také vám představím svoje písničky (mnozí už ví). Společně strávíme příjemné odpoledne a podpoříme projekt rekonstrukce, který má smysl. Díky. Koncert začne v 16:00. Stanislava Tothová

 

 • Světový den hospiců: Druhou sobotu v říjnu si naše společnost každoročně připomíná Světový den hospiců. Cílem tohoto dne je připomínat a podporovat hospicovou a paliativní péči, upozorňovat na potřeby lidí s terminální diagnózou a jejich rodin - v oblasti zdravotní, sociální, praktické, duchovní a také prostřednictvím doprovodných programů získávat prostředky na podporu
  a rozvoj hospicové a paliativní péče.

 

 • Pouť do kláštera v Teplé pro Čechy a Slováky z Rumunska: V sobotu 16. 10. 2021 se uskuteční v klášteře v Teplé pouť Čechů a Slováků, kteří mají své kořeny v Rumunsku. Program: 10:00 – Mše svatá v klášterním kostele - hlavní celebrant Mons. Josef Žák. Přede mší svatou bude příležitost ke svátosti smíření. 13:00 – Duchovní promluva Mons. Josefa Žáka o modlitbě růžence 14:00 – Kulturní a zábavný program v areálu kláštera.

 

 • Den pokání, postu a modlitby 22. 10. prožijeme na úmysly misijního měsíce října. Po večerní mši svaté se spojíme při adoraci mostem modlitby s ostatními, kteří se za misie modlí. Ve svých modlitbách mysleme na misionáře, pronásledované, chudé, trpící, opuštěné, zneužívané, nemocné, hladové, strádající nedostatkem lásky…, zahrnout můžeme také prosby za šíření evangelia po celém světě či za dar víry a za papeže Františka.

 

Dušičkové pobožnosti:

Neděle 31. 10.:

                    Krajková                 11:30 – pobožnost na hřbitově

                    Lomnice                  13:30 – pobožnost na hřbitově

                    Sokolov                   14:00 – pobožnost na hřbitově

                    Královské Poříčí     15:00 – pobožnost na hřbitově

 

Pondělí 1. 11.:

                   Citice                        15:30 – pobožnost na hřbitově

                   Dolní Rychnov         16:00 – pobožnost na hřbitově

                   Svatava                     16:30 – pobožnost na hřbitově

                   Sokolov                     17:00 – mše svatá

 

Stalo se:
     

Zpráva o otevření obchodu

DSC_0337.JPGVe středu 22. září  proběhlo slavnostní otevření prvního bezobalového obchodu v Sokolově. Celý název našeho obchodu je  "Bezobalový obchod sv. Františka z Assi si nasyp.  Slavnostní otevření provázel první výsyp, kterého se zhostila paní ředitelka mobilní hospice sv. Jiří Cheb  , Alena Votavová se svou dcerkou. Samozřejmě nechyběla slova našeho faráře Petra, který nepožehnal prostory krámu, ale ve své promluvě poukázal na to, že náš bezobalový obchod bude požehnáním pro všechny přicházející a nakupující. A po této slávě už se mohlo začít nakupovat. I když většina neměla své nádoby, do kterých si vybrané pochutiny, nebo drogerii nasype či naleje, tak pro tento případ jsme zde měli připravené látkové sáčky a sklenice. Do obchodu jsme ihned umístili  také kasičku, do které mohou lidé přispívat na činnost mobilního hospice sv. Jiří. Kromě hospice chceme malinkými obnosy, ale pravidelně podporovat ještě Nelinku Cichockou z Kraslic a Vojtíška Kubína z Lokte, které podporujeme jejich léčbu. Pokud tedy budete mít touhu nakoupit si v bezobalovém obchodu, máme otevřeno pondělí až pátek od 10:00  do 18:00  a v sobotu od 8:00 do 12:00 hod. Najdete nás v Sokolově, ul. Křížová 168. Před námi zde byla prodejna květin paní Dudové.

Oznámení:

Milí bratři a sestry,

myslím, že je hezké, když mohou farníci dostat od farnosti občas nějaký dárek. Rozhodl jsem se tedy k nákupu kalendářů a knih, které vím, že mnozí z vás používáte a jsou vám každodenními průvodci na vaší cestě.

Jedná se o stolní kalendář, evangelium na každý den a encykliku Fratelli tutti. Během měsíce října budou všechny tyto tiskoviny vyloženy v našich kostelích a je na vás, který z těchto 3 dárečků si vyberete a odnesete k vašemu použití domů. Přijměte tento malý dárek jako poděkování ostatních farníků za vaše modlitby a život pro farnost.                                  Farář Petr

 

Misijní měsíc - Celosvětová síť modlitby s papežem – říjen

 

Evangelizační: Modleme se, aby se všichni pokřtění zapojili do díla evangelizace a svědectvím života, z kterého vane evangelium, se nabídli k misijnímu poslání. 

Národní: Děkujeme za Papežská misijní díla a prosíme za všechny křesťany, aby přijali výzvu k misijnímu poslání doma i ve světě, nejen příspěvkem do sbírky na misie.

 

 

Misijní neděle 24. 10. 2021

Z dopisu národního ředitele Papežských misijních děl

Milí přátelé misií,

… Misijní neděle je nejsilnější celosvětovou solidaritou, kdy se v jeden den víc jak miliarda lidí v mnoha zemích světa modlí za společné dílo evangelizace…

… Celosvětová pandemie Covid-19 sebou přinesla nejen spoustu nemocných, žel také obětí, ale rovněž bezprecedentní bezpečnostní opatření zasahující do životů lidí…

…Upřímně Vám děkuji za modlitby a veškerou podporu papežských misií v tak těžkém loňském roce. Díky Vaší štědrosti můžeme z fondu Papežského misijního díla šíření víry v České republice pomoci chudým lidem v Bangladéši, Paraguay a Ugandě částkou více jak 3 miliony korun. V těchto zemích podporujeme katechisty, stavby a opravy kostelů a kaplí. Pomáháme lidem zlepšovat životní podmínky. Podáváme pomocnou ruku všem potřebným. Z fondu Korona jsme podpořili nákup nejzákladnějších potravin a léků pro nejvíce zasažené pandemií v Zimbabwe, Malawi, Pákistánu, Bangladéši, Srí Lance a Indii…

… Slovy papeže Františka: „Výzvou pro misijní poslání je pochopit, co nám v této době říká Bůh. Nemoc, utrpení, strach, izolace nás nenechávají v klidu. Doléhá na nás chudoba těch, kdo umírají v osamocení, kdo jsou ponecháni na pospas, kdo přicházejí o práci a výdělek, těch, kdo nemají domov a nemají co jíst.“                                                                                    jáhen Leoš Halbrštát

 

Říjnoví jubilanti:

V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v říjnu svoje narozeniny:

Bucová Edita

Hafenrichter Ondřej

Haufová Eva

Koliáš Krištof

Korbelová Olga

Krobová Ivana

Odehnalová Jitka

Vopatová Libuše

Seiler Karel

Tomčík Daniel

Tomčíková Kateřina

 

Statistika sokolovské farnosti – září 2021

Pohřby: Marie Tomčíková

 

Sbírky

5.9.

12.9.

19.9.

26.9.

celkem

Svatava

 

4 500,-

4 200,-

3 500,-

12 200,-

Krajková

613,-

5 410,-

200,-

 

6 223,-

Sokolov

2 999,-

2 376,-

2 235,-

 

   7 610,-

Na charitu

 

 

 

3 888,-

   3 888,-        

Kasičky

 

618,-

2 681,-

 

3 299,-

celkem

3 612,-

12 904,-

9 316,-

7 388,-

33 220,-

 

 

Z poslední pastorační rady 20. 9. 2021

 

Na úvodní sdílení členů pastorační rady na téma  „Co nám covid dal a vzal“ jsme navázali modlitbou a rozlišováním, jak na dnešní situaci reagovat a jít dál.

 

Co nám covid dal?

- Hodně času, odpočinek - Širokou nabídku bohoslužeb on-line - Procházky do přírody - Posun k lepšímu v oblasti církevní hudby v kostele – novou službu varhaníka a scholy - Modlitbu v rodinách - Práci na zahrádce - Velikonoce o samotě – vyřezávání - Služba charity, práce v lese se nezastavila - Poznání, že Bůh může dopustit zlo - Čas zastavit se, čas na Boha - šanci k prozření.

 Co nám covid vzal?

-Jógu, Scholu - Společné bohoslužby v kostele - Nutnost nosit roušky – Smrt blízkých (manžel, příbuzní) a z toho plynoucí těžká situace pro další život - Smrt mnoha dalších lidí - Společné kontemplace, Modlitby - Službu v nemocnici a LDN - Děti bez možnosti hřiště, školy, návštěv - Poznání, že v zaměstnání to jde i bez šéfů - Následky nemoci jako omezení v dalším životě - Společné prožívání bohoslužeb a dalších aktivit, které se nenastartovalo ani v době, kdy už by společné akce byly možné.

 Jako největší bolest, kterou nám covid, kromě ztráty bližních,  nadělil, se jeví prozření, že mnoha lidem nechybí společenství, což je pro společnost i církev dost destruktivní.

 Jak se tyto věci dotýkají naší přítomnosti a jak na to zareagovat?

1) Bolesti přítomnosti:

- Rozdělená společnost, špatná politika - Vnímání apokalyptických znamení v dnešním světě – zvyšování teploty, „všechno je jinak“, hynutí druhů, nové nemoci, rozdělení společnosti, rozdělení společnosti skrze virtuální realitu, individualismus ždímající zbytek světa, rozdělení jazyků jako v Babyloně. Tento stav volby nevyřeší. - Pokud člověk žije z „plných hrnců“ není šance na dialog, cestu dál, nelze mluvit o Bohu, o jeho poznání. - Boží děti, které jsou nešťastné. - Lidé, kteří žijí bez společenství, se ztrácejí. - Rozdělení v práci, které se zdá být bez řešení.

2) Reakce – naděje, vztahy, pokoj:

- lidé potřebují naději. Naděje je hořící lampou, prozařující temnotu. Není výsledkem našeho ctnostného života, ale ovocem naší víry. Nadějí je možné oslovit ty, kdo sami trpí, hledají…

- lidé potřebují vztahy. Covid nese prozření, že jsme si ho zavinili sami pro své nezdravé vztahy. Trestají nás vztahy, ne Bůh.

- lidé potřebují pokoj - Krista, který je v našem srdci. Usilujte zachovat jednotu ducha spojeni svazkem pokoje. To vede ke skromnosti, tichosti, trpělivosti. Každodenní život s Bohem je pramenem tohoto pokoje, je světlem, kvasem, solí. A to je základ pro směřování společnosti.

Papež František v encyklice Fratelli tutti s bolestnou realističností popisuje situaci dnešního světa. Zároveň s velikou jistotou a jasnozřivostí ukazuje cestu uzdravení dnešní společnosti skrze solidaritu a bratrství.

 V další části našeho setkání jsme se dohodli na zrušení členství v pastorační radě P. Bystríkovi Ferancovi, který byl od července ustanoven administrátorem v Chodově a kaplanem v Kraslicích. Jeho pastorační zapojení v Sokolově tím bylo zrušeno. Z toho důvodu nemá ani smysl, aby byl členem sokolovské pastorační rady. PR se shodla na tom, že farář P Bystríka z členství uvolní.

 Na závěr jsme diskutovali o záměrech velkých investic na příští období:

Výdaje spojené s velkými opravami převážně podmíněné získáním dotací.

Farní kostel:

- Započetí generální rekonstrukce (odvislé od poskytnuté dotace)

- V roce 2021 budou instalovány dveře mezi vstupní prostor a kostel, a navrácena restaurovaná Kalvárie.

- V roce 2022 bude v prostoru, kde se nachází Boží hrob započato s instalací nového podstavce pod sochu Panny Marie, svatostánku, věčného světla a křtitelnice pro dospělé.

Fara Sokolov:

- rekonstrukce farního sálu.

-  II. etapa úprav okolí fary - pergola, rybníček.

Kostel Svatava:

- rekonstrukce oken

Kostel Krajková:

- restaurování oltářů III.etapa.

 

Organizace Post Bellum

od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Paměť národa je sbírka vzpomínek konkrétních pamětníků, fotografií, deníků a dalších archiválií, které jsou nedílnou součástí československé moderní historie. V dnešních dnech čítá naše databáze skoro šest a půl tisíce zpracovaných pamětnických medailonů a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti na adrese www.pametnaroda.cz. Dosud jsme zaznamenali především vzpomínky veteránů z druhé světové války, přeživších Holocaustu, odbojářů, vyprávění politických vězňů, představitelů disentu, příběhy novodobých vojenských veteránů, či představitelů národnostních menšin. Nejstarší generace pamětníků válečných a poválečných událostí však již téměř zmizela a žijí mezi námi poslední z nich. Pomozte nám zaznamenat jejich příběhy pro budoucí generace. S odeznívající pandemií jsme si ještě více uvědomili, nakolik jsou jejich životy a tedy i svědectví, která vyprávějí, ohroženy. Zeptejte se proto svých lidí kolem, zda by nebyli ochotní vyprávět vzpomínky dokumentaristovi Paměti národa, který k nim dorazí až domů.

Předem velice děkujeme za pomoc při budování sbírky orálního svědectví Paměti národa. Martin Netočný +420 724 906 197 martin.netocny@postbellum.cz

Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání

 synoda.jpg

Ve dnech 9. a 10. října zahájí papež František tříletý synodální proces rozdělený do tří fází, na diecézní, kontinentální, univerzální.

 Diecézní fáze: Konzultace a účast Božího lidu

Jednotlivé církve (diecéze) zahájí synodální proces v neděli 17. října 2021 pod vedením diecézního biskupa.

 

Bližší informace k zapojení naší farnosti do procesu najdete v příští nedělní stránce. Jako nejbližší  krok nás čeká setkání synodální cesty 6. 11. 2021 v Plzni

 

Kontinentální fáze: Dialog a rozlišování

Druhá, kontinentální fáze, je naplánována od září 2022 do března 2023, a jejím úkolem bude vést dialog o Instrumentum laboris.

 

Univerzální fáze: Biskupové v Římě

Synodální proces vyvrcholí v říjnu 2023 slavným shromáždění biskupů v Římě podle postupů stanovených v apoštolské konstituci Episcopalis Communio.

 Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Modlitební síť přímluvců
30 1 2 3
Jana Vébrová, Petr Tichý
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17
Dobrosmrťácký fest
18
Dobrosmrťácký fest
19
20 21 22 23 24 25
Den rodin
26
27 28 29 30 31
Rekolekce pro ženy
1
Rekolekce pro ženy
2
Rekolekce pro ženy