Září
Světový den modliteb za péči o stvoření 1. 9. – 4. 10. 2024
Doba stvoření je každoroční křesťanská oslava, při níž se křesťané různých denominací společně modlí a odpovídají na nářek stvoření: ekumenická rodina po celém světě se sjednocuje, aby naslouchala a pečovala o společný domov. Slavení začíná 1. září, v Den modliteb za péči o stvoření, a končí 4. října, v den památky svatého Františka z Assisi, patrona ekologie, kterého si váží křesťané napříč denominacemi.
Tématem letošní doby stvoření je "Doufat a jednat se stvořením“ a jejím symbolem je obraz prvních plodů naděje, který odkazuje k listu Římanům 8, 19-25.
Doufáme, že letošní doba stvoření nás obnoví a sjednotí jedním křtem a povoláním pečovat o náš společný domov. Zveme vás, abyste plánovali a připravovali své zapojení do této oslavy.
Konkrétní návrhy jak dobu stvoření prožít skrze modlitbu, udržitelné jednání a aktivní obhajobu stvoření najdete na webu SeasonOfCreation.org, v Průvodci slavením a na zitlaudatosi.cz.
V naší farnosti se nachází bezobalový obchod sv. Františka z Asissi nasyp
Nedávno se v něm uskutečnila akce „Po zavíračce“. Níže přinášíme reflexi jedné z účastnic:
Mám z bezobalového nakupování vždycky dobrý pocit. Nakupování v bezobalovém obchodě má totiž několik předností:
Méně odpadů a ekologie-Bezobalové obchody minimalizují použití jednorázových obalů, což snižuje množství odpadu a podporuje udržitelnost.
Snižování plastového odpadu a používání opakovaně použitelných obalů pomáhá chránit životní prostředí
Kvalita a čerstvost-Nabídka produktů od místních farmářů a výrobců, což znamená čerstvější a kvalitnější potraviny.
Úspora peněz-Nákupem přesného množství jde předcházet plýtvání jídlem a ušetřit peníze.
Podpora místní ekonomiky-Nakupování v bezobalových obchodech podporuje malé a místní podniky.
Vědomé spotřebitelství-Nakupování v bezobalových obchodech podporujete vědomější přístup k tomu, co a jak spotřebováváte, což může vést k lepším nákupním návykům.
Zdraví a bezpečnost-Bezobalové obchody se zaměřují na bio a přírodní produkty, které jsou často zdravější a bezpečnější pro spotřebitele.
Kulturní a společenský aspekt-Bezobalový obchod Sv. Františka z Assisi nasyp pořádá setkávání lidí z komunity, která jsou zaměřená na reklamu podniku a na poznávání produktů, které si můžete v obchodě nakoupit, dále vás zde čeká kulturní, většinou hudební zážitek a v neposlední řadě moderátor akce Jan Sebján Sebiš, který má rád lidi, humor, výzvy, hudbu atd. K této výhodě se váže možnost seznámit se a poznávat se spolu s lidmi, kteří podporují bezobalové nakupování.
Ano a tyto důvody (opravdu je jich tolik) činí z bezobalového nakupování atraktivní volbu pro lidi, kteří se chtějí chovat ekologičtěji a udržitelněji.
Společná setkání v září:
Od 1. září probíhaly bohoslužby v sokolovské farnosti podle obvyklého pořadu s tou
výjimkou, že nebyla mše svatá ve středu 4. 9. a v pátek 6. 9.:
Sokolov: neděle 8:30, 17:00, pondělí 7:40, středa 7:40, pátek 17:00 Svatava: čtvrtek 16:00
Krajková: neděle 10:30
Společné kontemplativní setkání na sokolovské faře: čtvrtek 17:30
Setkání synodní skupinky –podle domluvy (středa 18:00)
V chodovské farnosti byl tento pořad bohoslužeb:
Chodov: neděle 9:00, středa 17:30, pátek 17:30
Nové Sedlo: neděle 11:00
Farář byl ve dnech 25.8. –7. 9. na kurzu kontemplace. V pastoračních záležitostech jej zastupoval kolega Ireneusz (tel.: 731 228 466).
Neděle 1. 9. byl Světovým dnem modliteb za stvoření. V tuto neděli již byly bohoslužby
v obvyklém pořadu: 8:30 Sokolov, 9:00 Chodov,
10:30 Krajková a 11:00 Nové Sedlo.
V sobotu 14. 9. se uskutečnila Diecézní pouť do Teplé. Více informací v „Nenechte si ujít“. V neděli 15. 9. kromě pravidelných bohoslužeb se slavila též od 15:00 mše svatá v kostele v Královském Poříčí.
Ve čtvrtek 19. 9. se ve farním kostele v Sokolově uskutečnil od 17:30 Večer chval.
(kontemplační setkání na faře nebylo)
Live s biskupem v pondělí 16. 9. od 20:00 na odkazu: https://www.bip.cz/livesbiskupem
Pravidelný živý stream plzeňského biskupa Tomáše Holuba.
Pátek 20. 9. jsme prožili jako farní den pokání postu a modlitby. Při eucharistické adoraci po večerní mši svaté v Sokolově jsme se modlili za lidstvo a planetu Zemi.
V neděli 22. 9. proběhla při mších svatých sbírka na Diecézní charitu.
Ve sobotu 28. 9. na Slavnost svatého Václava byla mše svatá ve farním kostele v Sokolově od 8:30 a v Chodově od 9:00.
V neděli 29. 9. jsme se v modlitbách propojovali s uprchlíky a migranty. List papeže k této události byl uveřejněn na farním webu.
Sbírka na povodně.
V neděli 29. 9. proběhla při bohoslužbách sbírka na lidi zasažené povodněmi.
Katecheze na chodovské faře. V pondělí 30. 9. bylo na chodovské faře od 18:00 setkání určené všem, kteří toužili po uvedení do křesťanské modlitby a nauky. Setkání bylo také začátkem katechezí, které byly přípravou na přijetí svátostí.
Náboženství pro děti a mládež:
Od nového školního roku, od října bylo možné na sokolovské faře zahájit katecheze pro děti.
Katecheze pro dospělé:
Od poloviny září se konaly katecheze uvádějící do života v chodovské farnosti. Podle možností účastníků byl domluven vhodný den a hodina. Kdo měl o tato setkání zájem, dal svůj kontakt faráři a poté byl domluven všem vyhovující čas setkávání.
I v sokolovské farnosti se konala na faře setkání uvádějící do základů víry. Jejich konání bylo jako v loňském školním roce – to je ve čtvrtky po kontemplativním setkání od 17:30.
Diecézní pouť do kláštera Teplá se uskutečnila 14. září od 9:45. Dopoledne proběhla přednáška Prof. Pavla Hoška, Th.D. O Božím milosrdenství a synodní setkání pro všechny. Odpoledne následoval dělený program (pro manžele, modlitba chval, křížová cesta, Evangelium podle Hrabala s Pavlem Hoškem a další).
Součástí poutě byl i program pro děti, o který se postaralo divadlo Kuba a koncert Tučňáků
(sbor od plzeňských dominikánů). Občerstvení bylo zajištěno, stejně tak nabídka výrobků chráněných dílen apod. Pouť byla zakončena slavením eucharistie od 14:15. Mládež měla svůj program od pátku do neděle 13. –15. září 2024.
Diecézní synoda
Synodní tým Plzeň
Během léta byly zpracovány jednotlivé výstupy z naslouchání. Postupně jsme se snažili obsáhnout pestrost a rozmanitost naší diecéze a vytvořit jakousi její „mapu“, která na podzim posloužila všem synodním delegátům v Johannisthalu (25.–28. října 2024). byla snaha vytvořit jakousi pomůcku pro nás všechny, abychom mohli putovat naší krajinou s větší vnímavostí pro celek i s hlubší všímavostí pro detail.
Zpráva chodovské synodní skupinky
Ztížené podmínky vzniklé během dosavadního vývoje v pohraniční oblasti (historicko-politicko-socio-ekonomické), neposkytly občanům těchto našich obcí pevnější zázemí pro jejich budoucí duchovní růst. Vzhledem k počtu obyvatel jsou obě farní společenství (chodovské a novosedelské) opravdu malá a současně zastoupená veskrze věřícími staršími 50 ti let. Nepravidelně dochází jen pár rodin s dětmi na nedělní liturgii, která je nosným bodem života obou farností.
V chodovském farním společenství se sice pravidelně schází skupinka po mši sv. na faře ke kávě či čaji, skupinka Modlitby matek, funguje Modlitba živého růžence a skupinky putovní schönstatt svatyňky, přesto v ní přetrvává nejednota, chybí tu skutečně živé otevřené naslouchající společenství. Je to dáno především neuspokojivými vztahy uvnitř farnosti, jak v praktickém životě funguje vzájemná komunikace mezi jejími členy.
To je docela patrné při setkání ve vedlejší novosedelském farním společenství, kde jsou k sobě věřící vstřícní, milí, vnímaví, přátelští a otevření k sobě navzájem i k návštěvníkům.
Duchovní doprovázení na obou místech je bohužel zatíženo častou výměnou kněží (cca po 2 letech) a také nemožností správy přímo z chodovské fary. Dále je ztíženo i vlivem špatné organizace služeb ve farnosti a malým počtem farníků, povětšinou staršího věku. Dochází tak k nešťastným situacím, především v té chodovské: někteří členové jsou přetěžováni, jiní se zapojí jen omezeně nebo vůbec. Projevuje se vzájemná neznalost okolností jednotlivých věřících (pracovní či rodinné vytížení), což vyvolává bohužel často řadu negativních emocí.
Snad se situace mírně mění i díky zapojení pastorační rady, kdy si její členové (i vlivem častějších setkání při synod. rozhovorech) a také farář, uvědomují nutnost změny v organizaci služeb.
Farář zde totiž kromě duchovního doprovázení vykonává celé množství dalších povinností (správa budovy fary, hospodaření farnosti, komunikace s vedením města). Díky jeho upřímné snaze je nyní podpořena informovanost farníků v podobě měsíčního farního listu a aktuálními ohláškami na webu.
Jubilejní rok 2025
Pastýřský list ke Svatému roku 2025
Drazí bratři a sestry,
rádi bychom vás dnes pozvali ke slavení jubilejního Svatého roku 2025, který bude časem mimořádných milostí. Je vyhlašován Petrovým nástupcem jako projev moci, kterou hlava církve dostává přímo od Krista: „Tobě dám klíče od nebeského království: co svážeš na zemi, bude svázáno na nebi, a co rozvážeš na zemi, bude rozvázáno na nebi“ (Mt 16,19). Navazuje také na starozákonní Milostivé léto, rok, kdy se propouštěli zajatí, odpouštěly se dluhy a úroky, narovnávalo se každé bezpráví (srov. Lv 25,8–16).
Svaté roky (nebo též Jubilejní roky) se slaví pravidelně jednou za čtvrt století a mezi těmito Svatými roky mohou být vyhlášeny Svaté roky mimořádné. Svatý rok 2025 bude zahájen otevřením Svaté brány vatikánské baziliky svatého Petra o letošní vigilii Narození Páně, o Štědrém dnu, a skončí uzavřením bran o slavnosti Zjevení Páně, 6. ledna 2026. V jednotlivých diecézích proběhne zahájení Jubilejního roku o svátku Svaté rodiny v neděli 29. prosince 2024.
Jak plyne z již řečeného, význam Svatého roku dalece přesahuje pouhou oslavu výročí v kalendáři. Společně vstoupíme do Milostivého léta, v němž církev jako tajemné tělo Kristovo bude zvlášť hojně čerpat z pokladnice Božího milosrdenství. Ježíšův příkaz z dnešního evangelia –„Effatha“ –, což znamená „otevři se“, může být pro nás povzbuzením, abychom se ani my nebáli při této příležitosti otevřít svá srdce a čerpat u Boha vše, co potřebujeme, především odpuštění a duchovní uzdravení. S Božím odpuštěním jsou v průběhu Svatého roku spojeny také mimořádné odpustky, udělované při poutích na svatá místa a při návštěvě těchto míst. Tyto odpustky lze také získat skrze skutky milosrdenství a pokání. Zvláštním cílem poutí z celého světa se stane Řím, hlavní město církve, kde budou kromě katakomb a bazilik otevřeny i nové cesty po stopách víry a církevních dějin.
V bule s názvem Spes non confundit, Naděje neklame (srov. Řím 5,5), jíž papež František Svatý rok 2025 vyhlásil, nazývá křesťany „poutníky naděje“. Naděje, která je hlavním tématem Svatého roku, se rodí z lásky a stojí na lásce, jež tryská z Ježíšova srdce probodeného na kříži: „Neboť jestliže jsme s Bohem byli usmířeni smrtí jeho Syna v době, kdy jsme s ním byli ještě znepřáteleni, tím spíše ‒ po usmíření ‒ budeme zachráněni jeho životem“ (Řím 5,10). Jeho život se projevuje v našem životě víry, který má svůj počátek ve křtu, rozvíjí se přijímáním milosti Boží a je oživován stálou nadějí, posilovanou Duchem Svatým. Právě Duch Boží nám dává stálé světlo naděje a udržuje je zažehnuté jako pochodeň, která nikdy nehasne. Křesťanská naděje se nemýlí ani neklame, protože stojí na jistotě, že nic a nikdo nás nemůže odloučit od Boží lásky.
S nadějí chceme prožít Svatý rok také v našich diecézích. Proto vás všechny ve dnech 28. až 30. března srdečně zveme na národní pouť do Říma. Avšak i těm, kteří cestovat nemohou, dává Svatý otec možnost získat dary Božího milosrdenství: při návštěvě lokálních svatých míst ve spojení se skutky křesťanské lásky a pokání. Způsoby a možnosti, jak tyto dary Božího milosrdenství získat, jsou uveřejněny na internetových stránkách www.cirkev.cz, kde také najdete veškeré informace o národní pouti do Říma. Podrobnosti se dozvíte rovněž od duchovních správců farností.
Boží milosrdenství, z něhož chce církev v průběhu Svatého roku čerpat a upozorňovat na ně věřící i svět, není pro křesťana jen nabídkou, ale i povoláním. Pán zve každého z nás, abychom vnášeli do světa Jeho milost a rozmnožovali ve světě dary, které z ní plynou. Poklady Božího milosrdenství spravujeme ve společenství církve, proto je Svatý rok naším společným úkolem. V první řadě je příležitostí k novému začátku, pobídkou zastavit se v běhu všedních dní, smířit se s Bohem, přehodnotit svůj život, zkoumat, zda je vzkříšený Kristus jediným smyslem a cílem našeho života.
Takový postoj vyžaduje přípravu, k níž nás papež František vyzývá již v roce letošním, který vyhlásil Rokem modlitby. Navrhuje, abychom v něm častěji přistupovali ke svátosti smíření a pokusili se změnit své smýšlení tam, kde není postaveno na Kristu. Přeje si, aby síla pokání věřících a jejich touha po obrácení zastínila bezbožnost světa, zmítaného neklidem, válkami, zmatky a nenávistí, které vedou ke smrti. Svatý otec nás již v tomto roce prorocky volá k intenzivnější modlitbě, která nás spojuje s Pánem, uvádí nás do osobního vztahu s Kristem a probouzí v nás vědomí, že bez Boha nic nezmůžeme, že on je naší jedinou nadějí, vedoucí od smrti k životu. Také k Roku modlitby jsou na zmíněných internetových stránkách k dispozici materiály včetně modlitby papeže Františka, která by již nyní měla znít po celém světě, ve všech kostelích a společenstvích, kde se slouží mše svatá.
„Kéž nás již od této chvíle naděje přitahuje a dovolme, aby se jí naším prostřednictvím nakazili ti, kteří po ní touží,“ píše Svatý otec v závěru své buly. Totéž vám vyprošujeme také my a ze srdce vám žehnáme, aby Svatý rok 2025 nebyl pro nikoho z vás promarněnou příležitostí, ale aby se stal naopak vaším novým začátkem na cestě k plnosti Božího milosrdenství.
V Kristu a Marii Vaši čeští a moravští biskupové
Televize Noe a Publicistika otevírají mladým křesťanům cestu do médií Televize Noe ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky v Praze (Publicistika), jejímž zřizovatelem je Arcibiskupství pražské, hledá zájemce o práci v médiích. Pro mladé křesťany (případně i pro
sympatizanty křesťanství), kteří mají po maturitě a chtěli by zkusit práci v
médiích, je výbornou příležitostí Akademie televize Noe. V rámci ní televize Noe zajistí vybraným zájemcům o studium Publicistiky výraznou finanční pomoc na pokrytí školného (v roce 2024/25 činí 32 000 Kč). Tito studenti pak od prvního ročníku kromě studia mediální školy sbírají zkušenosti v oboru díky praxi v pražské redakci televize Noe. Základní informace o Akademii televize Noe: https://www.vosp.cz/noe Kontakt: Lukáš Jirsa, vedoucí pražské redakce televize Noe, jirsa@telepace.cz
V tomto školním roce jsme nabídli za DCM kurz, který jsme nazvali "Učedníci-misionáři". Jde o společnou cestu růstu ve víře vyznávané, žité a slavené. Kurz vznikl na žádost biskupa Tomáše, byl určen mladým lidem od 15 do 25 let a vedli ho členové týmu DCM a jiní hosté. Kvůli snadnější dostupnosti probíhal kombinovaně – prezenčně (3 setkání) a on-line (5 setkání). První setkání se uskutečnilo v rámci diecézní pouti do Teplé v sobotu 14. září 2024.
Národní pouť do Říma
Biskupové českých a moravských diecézi u příležitosti Jubilejního roku 2025 pozvali na Národní pouť do Říma, která se uskuteční ve dnech 28.–30. března 2025.
Nabízí se možnost letecké anebo autobusové dopravy prostřednictvím cestovní kanceláře. Vzhledem k závaznému objednání letenek a z důvodu omezeného počtu účastníků je nutné se závazně přihlásit co nejdříve.
Zářijoví jubilanti:
Krob Luboš, Krob Lukáš, Lukšíková Hedvika, Pokorná Alexandra, Baláž Anon Martin, Polívková Veronika, Puffrová Dagmar, Somorovská Helga, Šulcová Magdalena, Tlustá Edita, Tomčík Viktor, Vajda Vincent
Statistika:
Pohřeb Sokolov: Viera Lenártová
Sbírky:
Sokolov: Sokolov – 10 117 Kč, Krajková – 1 726 Kč, Svatava – 10 500 Kč kasičky – 5 646 Kč, sbírka na charitu – 4 300 Kč, sbírka na povodně – 25 000 Kč
Chodov: Chodov – 20 136 Kč, Nové Sedlo – 825 Kč, kasičky – 1 030 Kč, sbírka na charitu – 1 380 Kč, sbírka na povodně – 9 892 Kč
Říjen
Slovo faráře:
Milí bratři a sestry,
měsíc říjen je po letní odmlce a zářiovém pozvolném rozjezdu již velmi naplněný různými pastoračními podněty. Ať již jsou to tradiční důležité iniciativy, jako je zakončení Doby stvoření, misijní projekty, nebo začátek formačních modlitebních a katechetických setkání, tak věci neočekávané, jako je pomoc lidem po povodních, nebo událost, která se stává poprvé po sto letech, a to je výročí svatavského kostela. V závěru měsíce nás pak čeká generální shromáždění diecézní synody a modlitby na hřbitovech.
Je toho tedy hodně, co je připravené, a proto bych chtěl vybrat z toho všeho jednu věc, která se mi zdá nejdůležitější:
Když jsem se probíral stránkami díla Mary´s melas a hledal informace ke „Dni kaše“ narazil jsem tam také na sdílený dokument Child 31. Musel jsem se skutečně přinutit nevypnout to video a zůstat v realitě dnešního světa, kde miliony dětí hladoví. Znovu mě zasáhlo uvědomění si toho, jak izolovaná naše víra je, když si z Ježíše Krista vybíráme jen to, co se nám hodí, ale nerespektujeme fakt, že to je on, který trpí v těchto hladových dětech. Rozhodl jsem se tedy pro to, film nabídnout ke společnému shlédnutí a modlitbě, a to v páteční den postu a modlitby 11. 10. Váš farář Petr
Společná setkání v říjnu
Společná modlitba růžence se v měsíci říjnu se konala každý pátek přede mší svatou.
První pátek měsíce října 4. 10. jsme prožili společnou adorací přede mší svatou, modlitbou za nemocné, a pomazáním nemocných při mši svaté.
Den kaše, den pokání postu a modlitby.
Pátek 11. 10. jsme prožili na úmysly misijního měsíce října. Po večerní mši svaté jsme se spojili při adoraci mostem modlitby s ostatními, kteří se za misie modlili. Ve svých modlitbách jsme mysleli na misionáře, pronásledované, chudé, trpící, opuštěné, zneužívané, nemocné, hladové, strádající nedostatkem lásky…, Po adoraci jsme se sešli od 18:00 na sokolovské faře k promítání dokumentu Child 31.
Den kaše – sbírka V neděli 13. 10. se uskutečnila při bohoslužbách sbírka na dílo Mary´s meals.
Darujte dětem kaši, darujete jim tak vzdělání
Vážení dárci, milí dobrovolníci a příznivci díla Mary’s Meals! Kaše je pro mnoho dětí, jimž pomáháme, branou do světa vzdělání a naděje. Proto Vás chceme pozvat, abyste s námi během následujícího měsíce oslavili Den kaše a pomohli zajistit další hrnečky kaše těm nejchudším dětem na světě. Na mnoha místech, kde Mary´s Meals pomáhá, dostávají děti k jídlu ve školách právě kaši. Hrneček o objemu cca 0,6 litru slouží těmto dětem jako talíř a lžíce zároveň.
Dne 10. října je Světový den kaše a my Vás zveme k jeho oslavě. V sokolovské (chodovské) farnosti prožijeme „Den kaše“ v pátek 11.10. jednak modlitbami v kostele, během a po mši svaté v 17:00, jednak na faře, kde zhlédneme film Child 31
Sčítání účastníků bohoslužeb proběhlo v neděli 13. 10.
Večer chval se uskutečnil ve čtvrtek 17. 10. ve farním kostele v Sokolově od 17:30.
Misijní neděle se sbírkou na misie připadal na neděli 20. 10.
Během Misijní neděle se všichni společně modlí a finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným a mladým církvím ve všech kontinentech skrze projekty Papežského misijního díla šíření víry.
Využívám této příležitosti, abych Vám upřímně poděkoval za modlitby a veškerou podporu papežských misií v loňském roce. Jsem opravdu hrdý na dárce z České republiky. Díky Vaší štědrosti jsme poskytli pomoc chudým lidem v šesti zemích tří kontinentů částkou více než 18,1 milionů korun. Pomáháme tak v Zambii, Malawi, Ugandě, Bangladéši, Srí Lance a Papui Nové Guinei s pastoračními a edukačními projekty. Podporujeme katechisty, provoz křesťanských rádií, stavby a opravy kostelů a kaplí. Pomáháme lidem zlepšovat životní podmínky. Podporou řeholních kongregací a diecézních organizací podáváme pomocnou ruku všem potřebným. Leoš Halberštát
100 let od založení svatavského kostela, jsme si připomněli mší svatou za účasti opata tepelského kláštera Zdeňka Lobkowicze a kněží, kteří ve Svatavě působili, ve čtvrtek 24. 10. od 16:00. Kulturní program se pak uskutečnil ve svatavském kostele v sobotu 26.10. od 15:20.
Od pátku 25. 10. do pondělí 28.10. se synodní delegáti zúčastní společného zasedání diecézní synody. Z toho důvodu byla mše svatá v Sokolově v pátek 25. 10. nahrazena bohoslužbou slova s přímluvnými modlitbami za synodu. Také nedělní mše svaté v Chodově a Novém Sedle byly nahrazeny bohoslužbami slova.
V neděli 27. 10. byla změna letního času na zimní.
Koncert Evy Mokré.
„Otevřená fara“ – koncert Eva Mokrá. Druhou akcí, která se uskutečnila na naší faře v Sokolově byl koncert Muzikálových melodií, který se uskutečnil 29. 10. 2024 od 18:00. Zde se nám představila violistka Eva Mokrá, která také prezentovala své nové CD. Vstupné dobrovolné.
Všem předem poděkoval za podporu, tím, že navštívili některý z koncertů.
Sebiš pořadatel
Otevřená fara“ – koncert HlaskontraBas.
Naše akce "Otevřená fara" dále pokračovala. V pátek 18. 10. 2024 byl velmi zajímavý koncert hudebního dua HlaskontraBas. Od 17:00 zde vystoupil Petr Tichý (kontrabas) a Ridina Ahmedová (zpěv). Byl to opravdu zajímavý komorní koncert, který jistě potěšil podzimně naladěná srdce. Vstupné bylo 200 Kč.
LIVE s biskupem Tomášem. V pondělí 21. října od 20 hodin proběhlo pravidelné živé vysílání pořadu “LIVE s biskupem“.
Říjen – misijní měsíc
Darujte dětem kaši, darujete jim tak vzdělání
Vážení dárci, milí dobrovolníci a příznivci díla Mary’s Meals! Kaše je pro mnoho dětí, jimž pomáháme, branou do světa vzdělání a naděje. Proto Vás chceme pozvat, abyste s námi během následujícího měsíce oslavili Den kaše a pomohli zajistit další hrnečky kaše těm nejchudším dětem na světě. Na mnoha místech, kde Mary´s Meals pomáhá, dostávají děti k jídlu ve školách právě kaši. Hrneček o objemu cca 0,6 litru slouží těmto dětem jako talíř a lžíce zároveň.
Dne 10. října je Světový den kaše a my Vás zveme k jeho oslavě. V sokolovské (chodovské) farnosti prožijeme „Den kaše“ v pátek 11.10. jednak modlitbami v kostele, během a po mši svaté v 17:00, jednak na faře, kde zhlédneme film Child 31 –viz https://www.marysmeals.cz/zapojte-se/knihy-a-filmy
Další informace o díle mary´s meals najdete na: https://www.marysmeals.cz/
Modlitební a nauková setkání – modlitba a katecheze
Koncem září a začátkem října se jak v sokolovské, tak chodovské farnosti rozjel asi roční turnus setkávání těch zájemců, kteří měli zájem prohloubit svůj vztah k Bohu skrze modlitbu a katechetické vyučování. Přihlášky u faráře. Setkání byla nezbytná pro ty farníky, kteří chtěli být uvedeni do plnosti křesťanského života skrze svátosti.
Povodně
Česká biskupská konference se rozhodla vyhlásit na neděli 29. září mimořádnou kostelní sbírku ve všech diecézích, jejíž výtěžek byl prostřednictvím Charity ČR rozdělen na humanitární pomoc lidem v oblastech zasažených povodněmi.
Charita Česká republika, již uvolnila finanční prostředky ze svého krizového fondu na okamžitou pomoc. Pokud chtěli přispět přímo na sbírku „Charita pro oběti povodní“, jejich dar pomohl potřebným lidem překonat následky ničivé povodně a obnovit jejich domovy: číslo účtu: 44665522/0800, VS:906 Nejvíce postižené místo charitní pomoci bxlo v Krnově. Nebylo tedy překvapením, že prezident Petr Pavel zamířil právě sem, aby pracovníkům vyjádřil podporu a uznání za jejich nasazení.
„Dnes jsem se na mnoha místech na severu Moravy a Slezska zasažených ničivými povodněmi již poněkolikáté přesvědčil o solidaritě a soudržnosti naší země. Ať už se jedná o sousedskou pomoc od vedle nebo dobrovolnickou z druhé strany republiky, plné nasazení složek integrovaného záchranného systému a Armády ČR nebo spolupráci starostů a hejtmanů bez ohledu na politické strany. To vše dokazuje, že když se jako národ dostaneme do úzkých, dokážeme si vzájemně pomáhat. Přeji si, ať nám to vydrží. Je totiž jasné, že obnova po povodních bude trvat měsíce a možná i roky.“ uvedl prezident na svém Instagramu.
Aktuální stav sbírky Charita pro oběti povodní (26.9.2024) Doposud do naší sbírky dárci přispěli 73,5 milionu korun.
Děkujeme, že s námi pomáháte lidem!
Dne 19.10. byla brigáda na úklid dřeva na faře. Brigády se zúčastnilo 7 lidí.
Diecézní synoda
Ve dnech 25. –28. 10. se přes sto synodních delegátů z celé diecéze zúčastnilo generálního shromáždění diecézní synody. Cílem setkání bylo společně projednat popis situace naší plzeňské diecéze. Setkání se uskutečnilo v exercičním domě v Johanistalu.
Mezi delegáty bylo i dvacet šest kněží z naší diecéze. Na mnoha místech v diecézi proto nebyly moci být o tomto víkendu slavena mše svatá s nedělní platností.
Diecézní biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub na základě kán. 87 a kán. 1245 CIC svým dekretem č. j. 2478/2024 ze dne 12. září 2024 z tohoto důvodu uděluje komunitám věřících, ve kterých nebyla 27. a 28. října 2024 slavena mše svatá, dispens od povinnosti účasti na nedělní mši svaté a vyzýval věřící z těchto komunit, aby se v době, kdy je u nich mše svatá běžně slavena, shromáždili ke společné četbě Božího slova a společné modlitbě za požehnání a dar moudrosti pro generální shromáždění diecézní synody.
Říjnoví jubilanti:
V modlitbě jsme v následujících dnech pamatovali především na naše spolufarníky a farnice slavící v říjnu svoje narozeniny.
Bucová Edita, Haufová Eva, Koliáš Kryštof, Korbelová Olga, Odehnalová Jitka, Vopatová Libuše, Seiler Karel, Tomčík Daniel, Tomčíková Kateřina
Křest Sokolov: Victoria Marhan
Pohřeb Sokolov: Jaroslav Štěpka
Křest Chodov: Kevin Fabian, Nikolas Fabian, Štěpán Marek Olach, Sofie Fabianová, Filip Fabian, Anna Sabina Kučerová
Sbírky:
Farnost Sokolov: Sokolov – 6 800 Kč, Krajková – 956 Kč, Svatava – 7 078 Kč – Sbírka na „Mary´ s – Meal“ – 8 532 Kč, - Misijní nedělě – Sbírka na misie – 4 533 Kč
Farnost Chodov: Chodov – 2 271 Kč, - Nové Sedlo – 445 Kč, - kasičky – 6 704 Kč, - sbírka na „Mary´s Meal“ 1 859 Kč, - Misijní neděle – Sbírka na misie – 1 350Kč