2 0 1 8
Leden
V úterý 2. ledna byla za přítomnosti emeritního biskupa Mons. Františka Radkovského zahájena Tříkrálová sbírka.
Od středy 3.1. byl ve farnosti zahájen obvyklý zimní pořad bohoslužeb ve všední dny na faře.
V pátek 5.1. při mši sv. v 17 hodin byly požehnány tříkrálová voda, křída a kadidlo.
V sobotu 6.1. byla od 18 hodin mše sv. v obnovené kapli sv. Tří králů na hradě Hartenberk.
V pátek 12.1. byl ve farním kostele úklid vánoční výzdoby.
V neděli 14.1. se od 15. hodin se uskutečnily v modlitebně Církve adventistů sedmého dne modlitby aliančního týdně za jednotu křesťanů.
V pondělí 15.1. se na faře od 18.30 hodin sešla pastorační rada Setkání pastorační rady proběhlo v pondělí 15. 1. 2018. Nejdříve jsme se modlili a hovořili na téma populismu ve společnosti, nepřehlednosti dnešního světa, postupného vzdalování se společnosti a její politiky od křesťanských hodnot svobody a lidské důstojnosti, hrozbě nových diktatur. Naší oporou je vítězství Ježíše Krista nad všemi silami zla a propojování se s lidmi, kteří jsou ochotní se nasadit za svobodu, lidskou důstojnost a lidská práva. Poté členové PR dostali nové směrnice pro službu pastoračních rad plzeňské diecéze, platné od 1. 1. 2018. Společně jsme se věnovali diskuzi o poslání PR, oblasti působnosti PR, a situacemi, kdy je farář povinen svá rozhodnutí s PR konzultovat. Seznámili jsme se také s oblastmi, kde je faráři doporučeno PR vyzvat ke konzultaci. V postupném společném čtení nových stanov chceme pokračovat i v příštích setkáních. Dále jsme se věnovali rozpočtu farnosti pro rok 2018. Rozpočet se v zásadě dělí na dvě oblasti – „pastorační“ a „stavební“. V pastorační oblasti předpokládáme v podstatě stejné příjmy i výdaje jako v minulých letech, v současnosti jediný výdaj navíc, který čekáme, je příspěvek do mzdového fondu diecéze (asi 17 000Kč). Stavební část rozpočtu bude v některých položkách závislá na míře dotací, které se podaří získat.
Strategie rozpočtu bude následující: Příjmy z nájmů dvou far budou investovány do rekonstrukce podkroví sokolovské fary na byt pro farní hospodyni. Na tuto akci je zároveň požádáno o dotaci ze solidárního fondu diecéze. Příjmy z polí a lesů budou investovány do oprav kostelů. Dělíme je na ty, na které nelze získat dotaci a na ty, kde se k získané dotaci musíme podílet i my z našeho rozpočtu. Přednost bude mít čerpání dotací.
O dotace jsme zažádali pro tyto akce:
V druhé části setkání jsme se věnovali pastoračnímu zhodnocení minulého roku a výhledu dál.
Farnost v minulém roce uspořádala velký počet různých akcí, PR k nastolenému směřování zásadních připomínek neměla, zdá se vhodné tímto směrem pokračovat. V dalším období bychom se dále chtěli modlit a podpořit oblast svědectví a svatosti.V oblasti svědectví zvláště v projektu farních buněk. Je to aktivita, která přináší v církvi na mnoha místech požehnané ovoce. To se projevuje v růstu vztahu s Kristem, růstu vzájemné lásky a sdílení Ježíše s druhými. Farní buňka spolupracuje s celkem farnosti, poskytuje a přijímá pomoc a připravuje nové vedoucí. Stojí na principu otevřenosti malých společenství, která vznikají kolem jednotlivců či rodin, kteří do svého domova zvou ostatní, ať věřící či nevěřící a s nimi sdílejí před Bohem jejich životní události. V oblasti svatosti se nabízí možnost uspořádat během postní doby několik manželských setkání. Smyslem by bylo podpořit se na cestě prohlubování vzájemné lásky, jako podnět by mohla posloužit apoštolská exhortace Amoris Laetitia.
V závěru setkání jsme ještě hovořili o těchto věcech:
Obavy a naděje
Bratři a sestry, vždy koncem roku se snažím alespoň stručným shrnutím ohlédnout za tím, čím jsme žili, kam jsme v minulém roce směřovali.
Myslím, že život naší farnosti by se dal v poslední době dobře přirovnat k životu rodiny, která na jedné straně prožívá bolest z odchodu dětí, které odešly, aby si žily svůj vlastní život, a jednak z odchodu starších členů rodiny, jejichž život se na této zemi naplnil. Tyto odchody nás více přivádějí k tomu, chápat naši rodinu jako žijící ještě tady, ale také už v plnosti u Pána, jako rodinu, která, chce-li zůstat nadále život dávající, potřebuje se otevřít svému okolí a hledat, jak se v tomto širším prostoru stát tvůrčí a plodnou. Shrnu-li to mariánským obrazem hledáme jak po smrti Syna hledat Vzkříšeného v lidech kolem.
Rok 2017 – jubilejní rok Fatimy nás s Mariiným tajemstvím spojil jednak tím, že nám dal hlubší bolest nad destrukční mocí zla doma i ve světě, jednak tím, že nad tímto zlem Boží Syn zvítězil. Uvědomujeme si více, že svět je plný bolestí a násilí, a lidé, kteří především v západní civilizaci již nepotřebují Boha, směřují společnost k víře v autority, které popírají demokratické hodnoty postavené na křesťanské svobodě.
Realitu zla přítomného ve společnosti jsme v uplynulém roce vnímali a modlitebně se proti ní spojili slavením Hroznatova roku, a to především diecézní poutí do Teplé a vikariátní poutí na Chlum svaté Maří. Před volbami jsme se modlitebně spojili při celonoční adoraci, s ostatními církvemi v Ekumeně jsme uspořádali velmi požehanou Slavnost svobody v Alfa klubu za přítomnosti Elvy Frouze, skupiny Svatopluk a Sváti Karáska. Slavnost svobody byla také naším příspěvkem do slavení Lutherova podzimu v Sokolově.
Požehnané bylo také prožití postní doby skrze postní bohoslužby, postní rekolekci v Chodově, postní celonoční adoraci, či postní sbírky na pomoc potřebným.
V Adventu jsme se scházeli na rorátech, společně slavili svátost smíření, prožili duchovní obnovu v Chodově.
Biskup Tomáš nás navštívil a podpořil na nedělní mši svaté 1. 10., začátkem listopadu proběhly na hřbitovech „dušičkové pobožnosti“.
V přípravě na křest doprovázíme jednoho katechumena a několik párů na svátost manželství.
Od října jsme jednou za měsíc začali pořádat modlitby chval, dále se pravidelně scházejí modlitební společenství ve čtvrtky na faře, modlitby matek a společenství františkánů.
Naše farní charita otevřela v únoru Tříkrálovou kavárničku, která se stala alternativním místem pro setkávání různých žánrů. Inspirativní byly hudební koncerty Evy Henychové a Slávka Klecandra, besedy na různá témata (Peter Hirsch …). Potřebným jsme dále pomáhali v charitní ubytovně v Oloví, pomocí při potravinové sbírce, vánočními balíčky pro chudé, podporou Domácího hospice Motýl (Motýlí běh, Tříkrálová sbírka), pomocí jednotlivcům v krizových situacích, sociálním nájmem dvou pokojů na faře, návštěvami nemocných, vánoční návštěvou dětí v LDN v Královském Poříčí, charitním šatníkem a dalšími aktivitami. Stranou pozornosti není ani každoroční Tříkrálová sbírka.
Svou solidaritu jsme vyjádřili mimo jiné sbírkami na Aleppo, misie, či Den bible. Podporujeme také křesťanská média.
Problematickou zůstává spolupráce s Městským úřadem v Sokolově, především v sociální oblasti. Námi navrhovaný projekt Zilvárova domu, tolik potřebný pro službu znevýhodněným lidem, Městský úřad nijakým ani morálním způsobem nepodpořil.
4 děti ve věku základní školy se scházejí ke společným katechezím v domácím prostředí v Krajkové, pro děti jsme také uspořádali mikulášskou nadílku ve farním kostele.
Mládež se schází občasně v páteční večery na faře, prožila ale také velmi zdařilý týdenní tábor v Příchovicích u Přeštic a další výjezdové akce,
Společenství mezi lidmi jsme posilovali na výletech s CK Chroštík, ale především akcemi pořádanými kolem sokolovské fary: „Rozloučení se školním rokem“, „Svatojakubskou poutí“ a velmi zdařilým „Hudebním minifestiválkem farní zahrada“ a neméně zdařilou „Kolaudací nové farní kuchyně“, kdy nás obohatila nejen kultura (vystoupení Jardy Svobody), ale také dobré jídlo.
Naše vztahy utužuje též společná manuelní práce. Staráme se především o úklid kostelů, ale jsme schopni se sejít i na další drobné brigády.
Každé dva týdny vychází Nedělní stránka, která zve nejen na akce farnosti, ale také na další duchovní setkání, která se v blízkém či vzdálenějším okolí konají. Mohli jsme se tak zúčastnit společně kontemplativních exercicií na Horní Blatné, setkání chlapů v Dešenicích a dalších.
Lidem, kteří do kostela běžně nechodí, jsme dali příležitost k setkání ať již při půlnočních bohoslužbách, u jesliček, či Noci kostelů (Krajková, Sokolov), tak také při benefičních či adventních koncertech v Krajkové a v Sokolově a farním plese. Velmi působivý byl koncert k poctě Guntera Jakoba v krajkovském kostele v rámci hudebního festivalu J. C. Fišera.
Život farnosti byl nadále podporován službou ekonomické a pastorační rady, požehnaně sloužila také naše schola a varhaník, vážíme si služby kostelníka, ministrantů, květinářek a dalších, kteří nezištně pomáhají.
Od jarních měsíců, při reformě pracovních míst v diecézi došlo ke zrušení místa vikariátní účetní v Sokolově a tak se paní Kodedová stala na půl úvazku farní pastorační asistentkou, zajišťující především farní administrativu, a na půl úvazku farní hospodyní, zajišťující chod fary.
Snažíme se podle svých sil také udržovat či investičně rozvíjet naše nemovitosti. Ve farním kostele se podařilo doplnit inventář stolečky na tiskoviny a obětní dary, především pak ale novými rámy křížové cesty, na jejichž pořízení se farníci složili. Na svatavském kostele se podařilo prakticky dokončit novou krytinu kostela, na příští rok už zbývají jen malé dodělávky. V Krajkovském kostele jsme dokončili napuštění inventáře proti červotoči, a začali připravovat generální rekonstrukci střechy. Nejvíce práce ale bylo odvedeno na sokolovské faře, kde se podařilo zrekonstruovat schodiště, vstupní prostor, jednu garsonku v podkroví a farní kuchyni. Dále zde byla rozšířena kůlna na palivové dřevo. Stranou nezůstala ani práce v lesích a údržba farních pozemků. Do zrekonstruované kapličky v Lomnici a do hradní kaple na Hartenberku jsme k vybavení těchto sakrálních míst zapůjčili některé předměty z farního inventáře.
Váš farář, Petr Bauchner
Ekonomická rada sokolovské farnosti se sešla 29. 1. letošního roku. Po úvodní modlitbě jsme přijali rezignaci na členství v ERF Jarmily Majorošové, kterou podala ústně faráři bez udání důvodu. Členy ERF zůstávají: P. Petr Bauchner (PB), Miroslav Tauer (MT), Ladislav Filip (LF), Jaroslav Králič (JKr); Jitka Slaninková (JS); Jitka Odehnalová (JO).
Poté jsme se věnovali projednání rozpočtu farnosti na rok 2018. Členové ERF dostali na setkání návrh rozpočtu farnosti pro rok 2018. Rozpočet je členěn střediskově, pastorační část je vytvořena obdobně jako v loňském roce, část věnující se opravám byla v ERF konzultována zvlášť (viz níže) a její naplňování bude ve většině položek závislé na získaných či nezískaných dotacích. Rozpočet je mírně deficitní, deficit bude uhrazen z našetřených prostředků z minulých let.
Rozpočet farnosti na rok 2018 ERF, po dílčích vysvětleních, přijala bez připomínek, podobně i záměr velkých oprav:
Kostel sv. Jakuba Sokolov:
Generální rekonstrukce: předpokládaná dotace asi 800 000,- Kč Spoluúčast farnost, obec 80 000,- Kč.
Rekonstrukce vstupního prostoru kostela: Restaurování Kalvárie: 140 000,- Kč - dotace ORP 120 000,- Kč, spoluúčast farnost 20 000,- Kč. Rekonstrukce omítek ve vstupu: 55 000,- Kč – dotace ORP, KK, spoluúčast farnost 10 000,- Kč . Mříž do vstupního prostoru I. část: 110 000,- Kč, - účelová sbírka farníků. Rekonstrukce zákristie: Oškrábání, výmalba, zátěžový koberec – vše asi 50 000,- Kč – farní rozpočet.
Fara Sokolov:
Rekonstrukce podkroví II. etapa (+ výměna 2 stoupaček ÚT): 350 – 400 tis. Kč. Dotace biskupství 200 000,-Kč, Rozpočet farnosti 150 000,-Kč
Fara Svatava:
Opěrná zeď a oplocení zahrady na východní straně: Práce svépomocí, náklady asi 15 000,-Kč.
Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie Svatava:
Rekonstrukce střechy III. etapa: 150 000,-Kč, dotace ORP, podíl farnosti 20 000,-Kč.
Kostel sv. Petra a Pavla Krajková:
Rekonstrukce střechy I. etapa: 400 000,- Kč, dotace ORP, dotace KK, podíl farnosti 50 000,Kč
Nová svítidla: cca 40 000,-Kč - farní rozpočet
Restaurování kazatelny a bočních oltářů: dotace 150 000,-Kč, podíl farnosti 15 000,-Kč.
Ekonomická rada se záměrem velkých oprav souhlasí, realizace akcí, kde se s financováním počítá za pomocí dotací, bude odviset od jejich získání.
V dalším bodě programu jsme se věnovali účelovým sbírkám.
V roce 2018 počítáme zatím s jedinou účelovou sbírkou a to na pořízení mříže do vstupního prostoru farního kostela.
Na závěr nás pan Ladislav Filip seznámil s aktuální situací hospodaření ve farních lesích.
Těžba ve farních lesích stále nedosahuje ročních předepsaných limitů. Na zbývajících 6 let platnosti lesního hospodářského plánu (LHP) zbývá vytěžit 4853 m3, což je průměrně ročně 809 m3. Doposud se těží kolem 400m3. Předpis LHP je sice maximální, ale tím neříká, že by se měl plnit jen z poloviny. Farář bude od biskupství žádat odbornou pomoc ke kontrole koncepce hospodaření odborného lesního hospodáře (OLH) ve farních lesích.
K příštímu setkání se ERF sejde v dubnu, náplní setkání bude připomínkování finanční uzávěrky farnosti za rok 2017
Zapsal Petr Bauchner
Poděkování
Balíčky pro lidi bez domova. Díky, všem, kteří udělali svým darem radost lidem, kteří jsou sociálně vyloučení. Balíčky byly potřebným předány na faře 23. 12.
Dárečky pro faráře. Děkuji bratřím a sestrám, kteří mě o Vánocích obdarovali víny, cukrovími, čokoládami, klobásami i sýrem. Dík za tolik dobrot! Petr Bauchner
Poděkování za brigádu na vánoční výzdobu kostelů v Krajkové a Sokolově a předvánoční úklid obou kostelů.
Hlídání kostela. Poděkování těm, kteří umožnili během Vánoc zpřístupnit farní kostel ostatním lidem k návštěvě jesliček a modlitbě.
Schola. Poděkování naší sokolovské schole a varhaníkovi, kteří po celý rok slouží při bohoslužbách.
8. farní ples – pátek 9.2. 2018
Vstupenky budou od ledna v prodeji na faře nebo na telefonu 731 626 162 a také v Infocentru MDK. Cena 200,-Kč, studenti 150,-Kč, rodinné vstupné 450,-Kč.
Ples se uskuteční jako již tradičně ve velkém sále Hornického domu, oproti minulým letům nás ale čekají novoty především ve změně kapely a tomboly. Těšit se můžete na kreativní půlnoční překvapení, pestrý doprovodný program i diskotéku pro děti a mládež.
Přivítám dobrovolníky do organizačního týmu a těším se na společnou zábavu! Hana Kodedová
Vážení a milí. Naše farnost má opět zamluvenou faru v Horní Blatné na víkendový pobyt a to 19. –21. 1. 2018. Doprava, stravování a program vlastní, pobyt se platí na místě. Případné informace na tel. 734 281 423 nebo přímo u správce objektu 731 619 703. Odpočiňte si a načerpejte síly v krásné přírodě a třeba bude i sníh! Hana Kodedová
Lednoví jubilanti
Hafenrichterová Františka, Kodedová Hana, Matuštíková Anna, Mejstříková Erika, Sejka Ladislav,
Macková Kristina, Hasilová Anna
Statistika:
Pohřby: Otakar Ježek, Anna Bernatová, Lukáš Klempár,
Svatby: Ivan Lacko a Romana Gepertová
Sbírky:
Svatava – 2000 Kč, Krajková – 2 612 Kč, Sokolov – 11 880 Kč, Svatava, kasičky – 690 Kč.
Tříkrálová sbírka skončena. Opět byla rekordní!
9. 1. 2018 jsme úspěšně zakončili Tříkrálovou sbírku v našem okrese. I tento rok padl rekord. Tedy více rekordů. Měli jsme více vedoucích skupinek. I dětí koledníků bylo dostatek. Přibylo i více míst, kde jsme koledovali. Tentokrát jsme navštěvovali i lidi v Kraslicích a Stříbrné. A tomu také nasvědčuje celkový výsledek sbírky. Podařilo se vykoledovat 207 543,-Kč.
Je to opravdu veliká Boži milost, která nás i v dešti a nevlídném počasí provázela. Jsou to otevřená srdce dárců a bezva lidí, kteří nás už i očekávají. A moc pozitivní je, že to baví koledníky a vedoucí. A nesmím zapomenout na obětavé pomocníky, kteří pomáhají s hladkým průběhem sbírky, zhotoví navíc obleky, přinesou cukroví. Proto MOC děkuji a chci za Farní charitu Sokolov děkovat a věřit, že budeme v tomto super týmu dále pokračovat i v příští sbírce. Jan Sebján, ředitel FCH Sokolov
Ú n o r
V pátek 9.2. se konal 8. farní ples
V neděli 11.2. na Světový den nemocných byly mše sv. za nemocné a po závěrečném požehnání byla příležitost přijmout svátost nemocných.
Na Popeleční středu 14.2. byla ve farním kostele od 18 hodin mše sv. s udílením popelce.
Páteční mše sv. byly v postní době ve farním kostele. Křížová cesta začínala v 16.30 hod.
Od středy 21. 2. budou na sokolovské faře probíhat od 18:00 manželské večery.
Co je kurz Manželské večery?
Pohoštění: Osm setkání, každé s lehkou večeří při svíčkách - jako na rande.
Témata: Po večeři následuje velmi praktická promluva na jedno z témat kurzu.
Diskuse: V úplném soukromí u malých stolků pouze pro dva spolu sami prodiskutujete téma večera nad dotazníky z příruček. Skupinová diskuse není součástí kurzu, o svém vztahu nemusíte nikomu nic říkat.
Pro koho jsou Manželské večery
Pro každého, kdo chce své manželství zlepšit - tedy pro manželství pevná i manželství, která zápasí. Na každém vztahu je co zlepšovat.
Pro každého bez rozdílu životní filozofie - kurz vychází z principů křesťanské lásky a je určen každému páru.
Pro každého bez ohledu na to, jestli žijete v manželství nebo v trvalém partnerství (pokud teprve začínáte, je pro Vás určen kurz Příprava na manželství).
Témata jednotlivých večerů:
1)Vybudovat pevné základy - společně strávený čas, milovat druhého jako sebe sama. 2)Umění komunikace - naslouchání, sdílení vnitřních pocitů. 3)Řešení konfliktů - přijímejme své odlišnosti, nezdravé způsoby zvládání konfliktů, šest kroků k řešení konfliktu. 4)Síla odpuštění - přiznat si zranění, jak odpustit i těžké věci, jak začít znova. 5)Rodiče a rodiče partnera - vliv naší rodiny v dětství, jak vycházet s rodiči v dospělosti. 6)Dobrý sex - proč je sex nejlepší v manželství, šest rad pro dobré milence. 7)Láska v akci - pět jazyků lásky v praxi. 8)Párty Manželských večerů - v čem spočívá hezké manželství?