Protiválečný koncert. 5. 3. 2022 od 15:00 hod. v kostele sv. Jakuba na Starém náměstí v Sokolově
Vystoupí Aliaksandr Yasinski běloruský akordeonista.
Vstupné dobrovolné.
Výtěžek bude zaslán na konto Charity ČR.
Papež k válce na Ukrajině: Kdo vede válku, spoléhá na ďábelskou logiku
Při pozdravech po nedělní polední modlitbě ve Vatikánu se papež František vyjádřil k válce na Ukrajině.
Papež František v neděli v poledne řekl:
V těchto dnech námi otřásá něco tragického: válka. Znovu a znovu jsme se modlili, aby k tomu nedošlo. A nepřestaneme se ozývat, naopak, prosíme Boha ještě intenzivněji. Proto znovu vyzývám všechny, aby 2. březen, Popeleční středu, učinili dnem modlitby a postu za mír na Ukrajině. Den, kdy jsme blízko utrpení ukrajinského lidu, kdy cítíme, že jsme všichni bratři a sestry, a kdy prosíme Boha, aby ukončil válku.
Kdo vede válku, zapomíná na lidskost. Nevychází z lidu, nehledí na konkrétní život lidí, ale upřednostňuje své zájmy a moc před vším ostatním. Spoléhá na ďábelskou a zvrácenou logiku zbraní, která je nejvíce vzdálená Boží vůli. A distancuje se od obyčejných lidí, kteří si přejí mír a kteří jsou v každém konfliktu skutečnými oběťmi - obyčejní lidé - a kteří za válečné šílenství platí na vlastní kůži. Myslím na starší lidi, na ty, kteří v této době hledají útočiště, na matky prchající se svými dětmi... Jsou to bratři a sestry, pro které je naléhavě nutné otevřít humanitární koridory a které je třeba přijmout. Se srdcem zlomeným z toho, co se děje na Ukrajině - a nezapomínejme na války v jiných částech světa, jako je Jemen, Sýrie, Etiopie... - opakuji: Odložte zbraně! Bůh je s těmi, kdo vytvářejí mír, ne s těmi, kdo používají násilí. Protože ti, kdo milují mír, jak uvádí italská ústava, "odmítají válku jako nástroj agrese proti svobodě jiných národů a jako prostředek řešení mezinárodních sporů".
Nevyžádané exercicie…
V exerciciích má člověk obnovit nebo prohloubit svou věrnost Kristu. Proto je dobré se na ně třeba jednou za rok vypravit. Podněty k rozjímání a ke kontrole životní cesty, zda je opravdu následováním Krista, ale přináší i život sám. Jedny „nevyžádané exercicie“ nám poskytovala a ještě poskytuje pandemie. Názorně nám ukazuje, jak jsou nepřesné naše plány, jak nemáme život plně ve svých rukou a jak je důležité si nejen klást otázky, ale hledat na ně ve světle víry a v církvi pravdivé a užitečné odpovědi, a nevěřit něčemu jen proto, že by se mi líbilo, aby to tak bylo.
Ještě tvrdší otázky nám připravuje vojenské přepadení Ukrajiny. Kdo prožil z blízka invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 má na co vzpomínat a vidí téměř stejný scénář.
Bezmocnost vůči zlu, které nejsme mocni a schopni odstranit
V obou zkouškách, v pandemii a v obsazování Ukrajiny, zažíváme stejnou věc, totiž pocit bezmocnosti vůči zlu, které nejsme mocni a schopni odstranit. To může otřásat naší vírou nebo pobádat k lhostejnosti. Případně nás svádět k přijetí jednoduchých vysvětlení, která nic neřeší, pokud přímo neškodí. Naprostá většina z nás není v pozici, ve které by mohla zasahovat do událostí na světové scéně. Ale každý z nás je odpovědný za stav a vývoj svých názorů a postojů, tedy za stav svého nitra a za svou víru. I když nejsme vystaveni (zatím?!) nemoci, vojenské nebo jiné hrubé síle, jsme vystaveni pokušením. Můžeme se nechat zaplavit nenávistí nebo naopak lhostejností. Můžeme Pánu Bohu vyčítat, že nejedná tak, jak bychom my chtěli a jak t o od něho žádáme, ačkoliv bychom měli stále vnímat potřeby svých bližních a Pánu naslouchat.
Jsme vystaveni působení mnoha lží
V situacích, kdy jsme stále vystaveni šířícímu se zlu nemoci nebo zprávám o agresi vůči Ukrajině a zprávám o nesmyslném válčení všude možně nezapomínejme, že to požadavek následování Krista neodstraňuje. Naopak. Protože i do našeho nitra chce pronikat zlo nenávisti, nedůvěry Bohu, nerozlišování dobra a zla, zlo lží a překrucování pravdy, braňme se. Zvažujme, komu věříme a proč. I my jsme vystaveni působení mnoha lží – nezapomeňme, že ďábel je opravdu otec lži. Ježíšova pravda musí vítězit v nás, kteří jsme mu uvěřili, aby její ovoce prospívalo světu, tedy našim bližním.
Autor: Aleš Opatrný