Úvod > Aktuality > Pozvání papeže Františka k modlitbám

Pozvání papeže Františka k modlitbám

25.3.2020
1.4.2020

03_Fall_River,_California.jpgV neděli 22. března při polední modlitbě Anděl Páně papež František pozval věřící, aby se v pátek 27. března v 18.00 připojili přes média ke společné modlitbě, poslechu Božího slova a adoraci, které bude papež předsedat na prázdném náměstí před Bazilikou sv. Petra. Adoraci Svatý otec zakončí eucharistickým požehnáním Urbi et Orbi, které bude TV Noe vysílat v přímém přenosu.

Pravidelná polední promluva Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně byla přenášena z knihovny Apoštolského paláce. Po výkladu evangelia o zázračném uzdravení člověka slepého od narození ohlásil papež František, že bude tento pátek (27. března) na prázdném náměstí sv. Petra ve streamingovém přenosu předsedat eucharistické adoraci, po níž udělí požehnání Urbi et Orbi (čeští věřící mohou sledovat živě na TV Noe). Toto eucharistické požehnání určené městu Řím a celému světu bude spojeno s možností získat plnomocné odpustky, v návaznosti na dekret Apoštolské penitenciárie vydaný v souvislosti s naléhavou situací nákazy Covid-19.

Kromě toho papež vyzval všechny křesťany, aby se tuto středu 25. března v poledne společně pomodlili modlitbu Otče náš, kterou bude TV Noe rovněž přenášet živě.

Svatý otec dnes také vyjádřil solidaritu Chorvatsku postiženému zemětřesením.

Svatý otec komentoval evangelium čtvrté neděle postní (srov. Jan 9,1-4), jež podává, jak Ježíš navrátil zrak člověku od narození nevidomému.

„Uzdravený slepec, který vidí jak tělesnýma očima, tak očima víry, je obrazem každého pokřtěného, který byl ponořením v Milost vytržen z temnot a umístěn do světla víry. Nestačí však přijmout světlo, je třeba stát se světlem. Každý z nás je povolán přijímat božské světlo, aby ho projevoval svým životem. První křesťané, teologové prvních století říkali, že křesťanská obec, tedy církev, je „tajemství luny“, protože svítí, ale nikoli ze sebe, nýbrž světlem, které dostává od Krista. Také my musíme být „měsíčním mystériem“ a osvěcovat světlem, obdrženým od slunce, kterým je Kristus, Pán. Připomíná nám to dnes svatý Pavel: »Žijte jako děti světla. Ovoce toho světla totiž záleží ve všestranné dobrotě, spravedlnosti a v životě podle pravdy« (Ef 5,8-9). Setba nového života, zasazená do nás křtem, je jiskrou ohně, který očišťuje především nás, spaluje zlo, které máme v srdci, a umožňuje nám svítit a osvěcovat Ježíšovým světlem.

Nejsvětější Maria ať nám pomáhá napodobovat slepce z evangelia tak, abychom mohli být zaplaveni Kristovým světlem a kráčet s Kristem cestou spásy.“

Plné znění papežovy promluvy je ZDE.

Po hlavní promluvě papež František krátkým oznámením obrátil pozornost ke dvěma iniciativám, které v souvislosti s pandemií ohlásil na příští týden:

„V těchto dnech zkoušky, kdy se lidstvo chvěje před hrozbou pandemie, chtěl bych všem křesťanům navrhnout, aby svoje hlasy volající k nebi spojili. Vybízím hlavy všech církví a představitele všech křesťanských společenství, spolu se všemi křesťany různých vyznání, aby volali současně k Nejvyššímu, všemohoucímu Bohu, recitací modlitby, kterou nás naučil Ježíš, náš Pán. Všechny tedy zvu, aby se - několikrát denně - ale všichni společně ve středu, 25. března v poledne, pomodlili všichni zároveň Otče náš. V den, kdy si mnozí křesťané připomínají, že bylo Panně Marii zvěstováno Vtělení Slova, kéž Pán vyslyší jednomyslnou modlitbu všech svých učedníků, kteří se připravují na oslavu vítězství Zmrtvýchvstalého Krista.

S tímtéž úmyslem budu v pátek 27. března v 18 hodin předsedat modlitebnímu zastavení na nádvoří před bazilikou sv. Petra s prázdným náměstím. Všechny už nyní zvu k duchovní účasti pomocí komunikačních prostředků. Budeme naslouchat Božímu Slovu, vzneseme svoji úpěnlivou prosbu a budeme adorovat Nejsvětější svátost, kterou na závěr udělím požehnání Urbi et Orbi, spojené s příležitostí obdržet plnomocné odpustky.

Na virovou pandemii chceme odpovědět všeobecností modlitby, soucitu a laskavosti. Zůstaňme sjednoceni. Dejme pocítit svojí blízkost těm nejosamocenějším a nejvíce zkoušeným lidem; svoji blízkost lékařům, zdravotníkům a zdravotnicím, dobrovolníkům; blízkost státním představitelům, kteří přijali opatření tvrdá, ale pro naše dobro; blízkost policistům, vojákům, kteří udržují stálý pořádek na ulicích, aby se dodržovalo, co požaduje vláda pro dobro nás všech. Blízkost všem.“

Potom věnoval Svatý otec pozornost Chorvatsku, jehož hlavní město bylo dnes zrána postiženo zemětřesením:

„Vyjadřuji svoji blízkost obyvatelům Chorvatska, zasaženým dnes ráno zemětřesením. Pán ať jim dodá sílu a solidaritu pro vyrovnání se s touto pohromou.“

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně Petrův nástupce všem požehnal. Nakonec, stejně jako minulou neděli, přistoupil Svatý otec k otevřenému oknu nad prázdným Náměstí sv. Petra a mlčky ještě jednou udělil požehnání.

Zdroj: www.cirkev.cz

Tříkrálová sbírka 2021
Znamení popelem - naděje pro všechny